Wiadomości z Rybnika

Chory Polak za granicą, czyli karta EKUZ w praktyce

  • Dodano: 2019-12-06 11:45

Jesteśmy nardem mobilnym, który szuka swojego szczęścia nie tylko w kraju, ale również poza granicami Polski. Coraz chętniej wyjeżdżamy na wakacje, do szkoły lub pracy i nikogo to już nie dziwi. Rzecz jasna, do każdego takiego wyjazdu trzeba się odpowiednio przygotować i zadbać o wiele kwestii. Jedną z najważniejszych jest ubezpieczenie zdrowotne, które pomoże w razie choroby lub innych problemów ze zdrowiem. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest i jak działa EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Czym dokładnie jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to specjalny program skierowany do obywateli Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Głównym założeniem programu jest „otwarcie” sektora opieki zdrowotnej dla turystów lub zagranicznych studentów i pracowników.  Zasady są bardzo proste – każdy posiadacz karty może korzystać z opieki medycznej na takim samym poziomie, jak obywatele kraju, w którym się znajduje. Obecnie nie ma możliwości, by osoba nieposiadająca paszportu z UE lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu mogła dołączyć do programu.

Przed czym nie chroni karta EKUZ?

Na początku ważne jest, byś wiedział, że EKUZ nie daje takiej samej ochrony jak polisa turystyczna. Zakres działania karty jest o wiele mniejszy. Legitymując się tylko EKUZ, nie możesz liczyć na finansowanie ratownictwa medycznego, poszukiwań na morzu lub w górach, transportu, konsultacji z lekarzami specjalistami oraz planowanych zabiegów. Więcej informacji oraz pełny zakres działania karty znajdziesz na stronie: https://ekuz.com.pl/.

W jaki sposób można wyrobić kartę EKUZ?

Podstawowym założeniem programu jest to, by opieka zdrowotna była bezpłatna dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Oznacza to, że za wyrobienie karty nic nie zapłacisz, a cała procedura potrwa tylko krótką chwilę. Wystarczy, że udasz się do najbliższej placówki Narodowego Funduszu Zdrowia i złożysz odpowiedni wniosek. Dokument możesz też przesłać tradycyjną pocztą, mailem lub faksem. Wszystko zależy o Twoich indywidualnych preferencji. Karta jest do odebrania osobiście lub na odległość. Nie ma również problemu z upoważnieniem osoby trzeciej do odbioru dokumentu. Tutaj przeczytasz więcej o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego w Rybniku (https://ekuz.com.pl/).

Warto, czy nie warto?

Pierwsza odpowiedź, która nasuwa się na myśl to: WARTO. Ważne jednak, żeby pamiętać o ograniczeniach karty EKUZ oraz nieutożsamianiu jej z pełnoprawnym ubezpieczeniem turystycznym. Program najlepiej sprawdza się w przypadku studentów oraz osób, które wyjeżdżają z Polski na krótki czas.

Jak widzisz, karta EKUZ to rozwiązanie, które może Ci się przydać podczas zagranicznego wyjazdu. Jeśli jednak szukasz kompleksowej ochrony, zainteresuj się połączeniem karty z ubezpieczeniem turystycznym. Stworzysz dzięki temu pakiet, który zapewni Ci bezpieczeństwo oraz da gwarancję pomocy w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.