Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Rybniku podpisuje nowe umowy z wszystkimi swoimi klientami. Zmiany te są konieczne, ponieważ dotychczasowe umowy zostały przygotowane 13 lat temu i nie odpowiadają już na wymagania nowych przepisów prawnych.
Do końca roku PWiK wymieni około 53 tys. umów
Do wymiany jest ok. 53 tys. umów, z czym PWiK chce się uporać do końca 2026 roku.
- Obecnie to krótka, konkretna umowa zawierająca podstawowe informacje o świadczonych przez nas usługach, bo wszystkie informacje szczegółowe są zawarte w Ogólnych warunkach świadczenia usług. To dla naszej spółki bardzo poważne przedsięwzięcie, bo do wymiany mamy ok. 53 tys. umów, również z podmiotami gospodarczymi i instytucjami - mówi Karolina Wacławiec, rzecznik prasowy rybnickich Wodociągów.
- Mówiąc o nowych regulacjach, wspomina znowelizowaną w roku 2023 ustawę O ochronie praw konsumentów, w której zmieniono zapis o obowiązkowym terminie odpowiedzi na reklamację klienta. Okres ten skrócono z 30 do 14 dni. – Obecnie, jeśli nie odpowiemy naszemu klientowi w tym dwutygodniowym terminie, reklamację uznaje się za zasadną – dodaje Karolina Wacławiec.
Wymiana umów połączona z wymianą wodomierzy
Ze względów praktycznych akcję wymiany umów połączono z rozpoczętą w grudniu wymianą wodomierzy, którym kończy się legalizacja. Ma ona potrwać do końca marca i w tym czasie PWiK dostarczy nowe umowy 5 tys. swoich klientów. Pozostałym klientom będą one sukcesywnie dostarczane przy kolejnych wymianach wodomierzy, pocztą bądź przez osoby uprawnione. Umowę można też podpisać przy okazji swojej wizyty w siedzibie Wodociągów lub wybrać się tam właśnie w tym celu, ale nie ma takiego obowiązku. PWiK Rybnik zakłada, że wymianę umów zakończy w roku 2026.
- Umowę można podpisać i od razu przekazać naszym pracownikom. Jeśli natomiast, ktoś przed podpisaniem nowej umowy chce dokładnie przeanalizować jej treść, może nam ją, korzystając z koperty zwrotnej, przesłać pocztą bądź dostarczyć do naszej siedziby przy ul. Pod Lasem w dzielnicy Zamysłów. Wszelkie informacje dotyczące nowych umów, można znaleźć na naszej stronie internetowej i na naszym profilu na Facebooku. Można również do nas zadzwonić. Do klientów, którzy otrzymają umowę, ale nie zwrócą nam jej podpisanej, będziemy się zwracać na piśmie bądź telefonicznie. Jeśli nasze działania nie przyniosą skutku, ale klient po otrzymaniu umowy zapłaci pierwszą wystawioną przez nas fakturę, to nowa umowa zacznie obowiązywać w tzw. sposób dorozumiany – tłumaczy Karolina Wacławiec.