Wiadomości z Rybnika

Złomowanie auta co i jak

  • Dodano: 2021-11-17 08:30, aktualizacja: 2021-11-17 08:36

Samochody powinny gwarantować bezpieczną i komfortową jazdę, jeżeli jednak ich stan techniczny lub wiek nie pozwalają na dalsze użytkowanie - warto rozważyć przekazanie samochodu do kasacji. Na czym polega ta procedura? Jak znaleźć profesjonalny i legalny skup samochodów? A także dlaczego w niektórych okolicznościach powinniśmy zdecydować się na kasację auta?

Przebieg złomowania pojazdu

Procedura w większości złomowisk jest podobna, a jej przebieg można opisać w prostych kilku krokach: 

  1. W pierwszej kolejności należy skontaktować się ze skupem samochodów i umówić termin odbioru pojazdu. Obecnie większość szrotów samochodowych oferuje dojazd do klienta, jednak nie każdy robi to za darmo - warto o cenę zapytać w trakcie umawiania się na auto kasację. 
  2. Na miejscu pracownicy skupu samochodów wyceniają wartość pojazdu na podstawie wagi auta. W tym celu pojazd jest ważony za pomocą specjalistycznej wagi, która potwierdza masę pojazdu odnotowaną w dowodzie rejestracyjnym. 
  3. Płatność za samochód dokonywana jest w momencie odbioru auta lub po jego zważeniu. Zazwyczaj kwota udzielana za złomowany samochód nie przekracza 600 zł, chyba że dysponujesz samochodem dostawczym albo pojazdem rolniczym. Jednak nie wszystkie szroty zajmują się kasacją aut dostawczych i pojazdów rolniczych. Jeżeli poszukujesz takiego miejsca, warto sprawdzić skup złomu w Strzegomiu Adaxs, który zajmuje się profesjonalnym demontażem i kasacją pojazdów różnego typu.

Jakie dokumenty potrzebne są do kasacji pojazdu?

  • tablice rejestracyjne, 
  • dowód rejestracyjny,
  • dowód tożsamości,
  • potwierdzenie własności pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży) - a w przypadku bycia współwłaścicielem pojazdu zgody wszystkich właścicieli, 
  • kartę pojazdu (o ile była wydana).

W przypadku zagubienia karty pojazdu konieczne jest wypełnienia dedykowanego oświadczenia dostępnego w wybranych szrotach.  

Dlaczego należy złomować auto?

Dla wielu osób złomowanie samochodu jest ostateczną decyzją i jest to w pełni zrozumiałe. Biorąc pod uwagę opłacalność sprzedaży bezpośredniej, żaden właściciel sprawnego i względnie nowego pojazdu nie zdecyduje się na przekazanie go na złom. Utrzymywanie samochodu, z którego korzystamy sporadycznie ze względu na jego kiepski stan techniczny nie ma żadnego uzasadnienia. 

Kiedy oddać auto na złom?

Na złom teoretycznie może trafić każdy samochód, jednak złomowanie jest rozsądną decyzją, kiedy zysk płynący ze sprzedaży bezpośredniej jest niższy niż kwota, którą otrzymamy od skupu samochodów. Na złomowiska zazwyczaj trafiają pojazdy stare, powypadkowe, zniszczone, pozbawione elementów konstrukcyjnych oraz zepsute - w skrócie te, które są wycofane z obiegu. 

Zlecenie złomowania pojazdu nie jest czynnością pracochłonną. To tylko kilka kroków, które pozwalają pozbyć się problemu i odzyskać część pieniędzy. Rozejrzyj się za złomowiskiem w swoim regionie i pozbądź się problemu ze starym lub uszkodzonym autem, tworząc tym samym miejsce dla nowego pojazdu. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.