Dają dom, ciepło i bezpieczeństwo. Służą wsparciem, kształtują świat wartości, odpowiadają na potrzeby dzieci. Tak funkcjonują rodziny zastępcze. Te z najdłuższym stażem zostały wyróżnione przez prezydenta Rybnika.
Gościnne progi chwałowickiego domu kultury stały się w czwartek, 18 maja, miejscem konferencji organizowanej przez Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku (ORPZ). Zaproszonych gości powitali Prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz Dyrektor Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej Arkadiusz Andrzejewski. Spotkanie było okazją do przedstawienia działalności Ośrodka i rodzin zastępczych oraz Zespołu ds. Promocji i Budowania Pozytywnego Wizerunku Pieczy Zastępczej w Rybniku. Na konferencji sporo uwagi poświęcono organizacjom pozarządowym działającym na terenie Rybnika (Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Serduchowo” oraz Fundacja „Dobrostka”). Konferencja była też okazją do przedstawienia kwestii związanych ze współpracą ORPZ z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej i Śląskim Ośrodkiem Adopcyjnym w Katowicach. Nie zabrakło też akcentów artystycznych – przed zgromadzonymi wystąpili: Roy Pelc, Kamil Żurek, Zuzanna Widrińska.
Wyróżnienia dla rodzin
Konferencja była przede wszystkim okazją do poznania historii rodzin zastępczych – ich codziennego życia w licznej, wyjątkowej rodzinie – i uhonorowania tych z najdłuższym stażem pracy. W trakcie spotkania wyróżnieni zostali Irena i Tadeusz Węgrzykowie, którzy podczas swojej 25-letniej pracy udzielili wsparcia 108 dzieciom. W tym samym czasie wychowywali trójkę własnych dzieci, angażowali się w proces wychowawczy swoich wnuków, podnosili swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach.
Państwo Węgrzykowie dali się poznać jako osoby wrażliwe na potrzeby dzieci, rozumiejące tymczasowość idei rodzicielstwa zastępczego. Stali się skarbnicą wiedzy dla wszystkich rodzin zastępczych, ale też i pracowników ORPZ w zakresie opieki oraz możliwości pozyskania wsparcia dla dzieci obciążonych zdrowotnie. Są pomysłodawcami pikników dla rodzin zastępczych, które odbywały się w ich domu i ogrodzie. W środowisku lokalnym byli pionierami działań integracyjnych skierowanych do opiekunów zastępczych – mówił o wyróżnionych Arkadiusz Andrzejewski, dyrektor Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku.
Wyróżnienia otrzymali także Maria i Andrzej Szcześniakowie, Zofia i Roman Strzyżewscy oraz Jolanta Twardawa.
Wyrażam uznanie dla Państwa poświęcenia i oddania w pracy z dziećmi. Państwa zaangażowanie, troska i bezinteresowna miłość sprawiły, że dzieci, którym otworzyliście swoje serca i dom, znalazły bezpieczne schronienie, opiekę i wsparcie, tak niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju. Podkreślenia wymaga fakt, że jako rodzina zastępcza nie tylko stworzyliście dzieciom ciepły dom, ale również odgrywaliście kluczową rolę w kształtowaniu ich świata wartości. Jestem przekonany, że Wasza praca – niezależnie od tego, jak potoczyły się dalsze losy dzieci, które trafiły pod Państwa opiekę – wpływa na ich życie dzisiaj, dając im solidne fundamenty, na których będą budować swoją przyszłość – podkreślał prezydent Rybnika Piotr Kuczera, wyrażając jednocześnie uznanie dla podejmowanych przez rodziny zastępcze inicjatyw związanych z promocją rodzicielstwa zastępczego i integracją środowiska opiekunów zastępczych.
"Uwierz w dobro”
Na konferencji swoją premierę miał wyjątkowy utwór skomponowany przez pracowników Ośrodka, profesjonalnych muzyków oraz dzieci pozostające pod opieką rybnickich rodzin zastępczych. To efekt dofinansowanego przez Miasto projektu MuzycznaDOBROstka.
W utworze zaśpiewali i wystąpili wyjątkowi ludzie: Kinga, Paulina, Laura, Sandra, Agnieszka, Solange, Wiktoria, Wiktoria i Julia. Ekipie towarzyszył zespół Gedeon (Iurie Gutium, Arkadiusz Nowak, Artur Stasiak, Ryszard Szojer) i pracownicy Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku oraz Fundacji „Dobrostka”. O czym jest utwór „Uwierz w dobro”?
– Przede wszystkim o trudach dzieci trafiających do pieczy zastępczej, wyzwaniach z jakimi muszą się mierzyć opiekunowie zastępczy, ale również o emocjach jakie towarzyszą im na wspólnej drodze. Wszystko to, to element ważnej kampanii Rybnickie Bajtle, która jest realizowana przez Miasto Rybnik. To element ważnego przesłania: „zostań rodziną zastępczą”. Premiera odbyła się dziś, gościł nas Dom Kultury Chwałowice, ale w proces powstawania teledysku zaangażowanych było wiele osób i instytucji: Dom Kultury Boguszowice, Wojciech Chowaniec, Mateusz Preś, No fear studio, Hole Films i Film Inkubator – informuje Grzegorz Głupczyk, Prezes Zarządu Fundacji DOBROstka.
Rybnickie Bajtle
Maj w Rybniku upływa pod znakiem kampanii społecznej „Rybnickie Bajtle”. Jej celem jest pozyskanie nowych kandydatów do pełnienia zaszczytnej funkcji rodziny zastępczej poprzez edukację na temat tego, czym rodzicielstwo zstępcze jest. Chodzi o wzrost świadomości społecznej oraz zmianę myślenia i zachowania wobec rodzicielstwa zastępczego. Elementem kampanii jest cykl spotkań informacyjnych w Punkcie Informacji Miejskiej halo! Rybnik, impreza rodzinna organizowana 26 maja br. na rybnickim kampusie przez Teatr Ziemi Rybnickiej i Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku oraz zaplanowany na 30 maja br. Dzień otwarty Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku.
Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych:
Aktualnie Miasto Rybnik boryka się z problemem zbyt małej liczby rodzin zastępczych, mogących zapewnić opiekę dzieciom, które tego potrzebują. Obecnie na terenie miasta funkcjonuje około 150 rodzin zastępczych, gdzie przebywa około 300 dzieci, które z różnych przyczyn życiowych nie mogą pozostawać w swoim środowisku rodzinnym – przypomina Arkadiusz Andrzejewski, dyrektor Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku.