Wiadomości z Rybnika

Wymiana Rybnik - Aschaffenburg - siódma edycja

  • Dodano: 2018-10-30 11:00

W dniach 27.09 - 04.10.2018 uczniowie rybnickiego „Tygla” już po raz siódmy uczestniczyli w polsko – niemieckiej wymianie zorganizowanej przez Romanę Barylak i Agatę Czyż – nauczycielki języka niemieckiego przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy.

Partnerem Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku było, jak co roku, Kronberg-Gymnasium w Aschaffenburgu.

Po półtoragodzinnej podróży samolotem na lotnisku we Frankfurcie polską grupę przywitał opiekun niemieckich uczniów - Thorsten Schaeben, który towarzyszył naszym uczniom w dalszej podróży do Aschaffenburga.Tam nasza grupa została serdecznie przyjęta przez niemieckich uczniów i ich rodziców, którzy przez cały czas wymiany byli bardzo gościnni i w kreatywny sposób organizowali uczniom czas w dni wolne od nauki.

Podczas wymiany nasi uczniowie poznawali szkołę swoich niemieckich partnerów, spotkali się z dyrektorem, uczestniczyli w zajęciach i zwiedzali miasto, rozwiązując jednocześnie różne zagadki z nim związane, spotkali się także z burmistrzem miasta - Jessicą Euler. Oprócz zajęć w szkole uczniowie brali również udział w całodziennych wycieczkach. Pierwszy wyjazd odbył się do Wźrzburga, gdzie uczniowie podziwiali most nad Menem i zwiedzali rezydencję biskupa, a druga - do Frankfurtu. W tym mieście nasi uczniowie zobaczyli kościół św. Pawła – dawną siedzibę Zgromadzenia Narodowego oraz Ratusz Rśmer, zaś panoramę miasta podziwiali z dachu Main Tower.

W środę, 3 października br. Polska grupa wraz z niemieckimi przyjaciółmi i ich rodzicami uczestniczyli w dorocznym festynie niedaleko Aschaffenburga organizowanym z okazji Święta Zjednoczenia Niemiec. W czwartek nasi uczniowie wraz z opiekunami zakończyli swój pobyt w Aschaffenburgu.

Zdaniem Mariusza z kl. 2 Tm, uczestnika wymiany, było to cenne doświadczenie, ponieważ uczniowie nawiązali nowe znajomości, poznali na żywo kulturę swoich sąsiadów, sprawdzili w praktyce swoje umiejętności porozumiewania się w różnych językach obcych i świetnie się przy tym bawili. Teraz z niecierpliwością oczekują na przyjazd niemieckich przyjaciół do naszej szkoły.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.