Wiadomości z Rybnika

Wymiana Rybnik - Aschaffenburg - siódma edycja

  • Dodano: 2018-10-30 11:00

W dniach 27.09 - 04.10.2018 uczniowie rybnickiego „Tygla” już po raz siódmy uczestniczyli w polsko – niemieckiej wymianie zorganizowanej przez Romanę Barylak i Agatę Czyż – nauczycielki języka niemieckiego przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy.

Partnerem Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku było, jak co roku, Kronberg-Gymnasium w Aschaffenburgu.

Po półtoragodzinnej podróży samolotem na lotnisku we Frankfurcie polską grupę przywitał opiekun niemieckich uczniów - Thorsten Schaeben, który towarzyszył naszym uczniom w dalszej podróży do Aschaffenburga.Tam nasza grupa została serdecznie przyjęta przez niemieckich uczniów i ich rodziców, którzy przez cały czas wymiany byli bardzo gościnni i w kreatywny sposób organizowali uczniom czas w dni wolne od nauki.

Podczas wymiany nasi uczniowie poznawali szkołę swoich niemieckich partnerów, spotkali się z dyrektorem, uczestniczyli w zajęciach i zwiedzali miasto, rozwiązując jednocześnie różne zagadki z nim związane, spotkali się także z burmistrzem miasta - Jessicą Euler. Oprócz zajęć w szkole uczniowie brali również udział w całodziennych wycieczkach. Pierwszy wyjazd odbył się do Wźrzburga, gdzie uczniowie podziwiali most nad Menem i zwiedzali rezydencję biskupa, a druga - do Frankfurtu. W tym mieście nasi uczniowie zobaczyli kościół św. Pawła – dawną siedzibę Zgromadzenia Narodowego oraz Ratusz Rśmer, zaś panoramę miasta podziwiali z dachu Main Tower.

W środę, 3 października br. Polska grupa wraz z niemieckimi przyjaciółmi i ich rodzicami uczestniczyli w dorocznym festynie niedaleko Aschaffenburga organizowanym z okazji Święta Zjednoczenia Niemiec. W czwartek nasi uczniowie wraz z opiekunami zakończyli swój pobyt w Aschaffenburgu.

Zdaniem Mariusza z kl. 2 Tm, uczestnika wymiany, było to cenne doświadczenie, ponieważ uczniowie nawiązali nowe znajomości, poznali na żywo kulturę swoich sąsiadów, sprawdzili w praktyce swoje umiejętności porozumiewania się w różnych językach obcych i świetnie się przy tym bawili. Teraz z niecierpliwością oczekują na przyjazd niemieckich przyjaciół do naszej szkoły.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również