Wiadomości z Rybnika

Wybór planu domu

  • Dodano: 2018-05-22 10:00

Zazwyczaj przyszli właściciele domów mają dość dobre wyobrażenie o projekcie, który chcą zrealizować. Rozmiar i styl to dwie współrzędne łatwe do określania. Na dalszych etapach decyzji  koncepcje te mogą ulec zmianie. Poniższe informacje zawierają kilka przypomnień, które znacznie wpłyną na twój wybór odpowiedniego projektu domu.

BUDŻET

Czasami czynnikiem decydującym jest budżet, który określa skalę twoich możliwości. Przeglądając oferty pracowni projektowych zapewne zdążyłeś się zorientować, że plany domów piętrowych zazwyczaj są bardziej opłacalne niż parterowych. Widać to szczególnie zestawiając ze sobą dwa typy domów, z których każdy ma ten sam metraż. W przypadku parterówki, wymagana jest prawie podwójna powierzchnia fundamentów i dachu oraz materiałów budowlanych. Jeśli w dodatku działka jest niewielkich rozmiarów, a twój budżet jest dość ograniczony, rozważ opcję domu piętrowego. Otrzymasz przestrzeń życiową, której potrzebujesz, przy jednoczesnej redukcji kosztów.

DZIAŁKA

Wybrany styl domu powinien odzwierciedlać twoje osobiste upodobania. Być może skłaniasz się w kierunku nowoczesnego projektu domu albo postawionego z bali. Zanim zdecydujesz, weź pod uwagę zabudowę sąsiadów. Ważne aby dom wpasowywał się w styl okolicy. Ponadto lokalny dział planowania przestrzennego będzie mógł ograniczyć mocno wybór, przewidując konkretne parametry i styl zabudowy w okolicy.

Plac budowy to kolejne kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze planu domu. W zależności od ukształtowania działki, mogą być konieczne konkretne kryteria do spełnienia. Możesz potrzebować planu domu zaprojektowanego dla wąskiej parceli, lub z podpiwniczeniem w przypadku pochyłego terenu. Analiza przestrzenna pozwoli określić orientacyjne położenie domu. Pozwoli to wyzyskać naturalny potencjał działki czyli widok, zacienienie drzew, poranne słońce lub obszary leśne, które mogą zapewnić dodatkowo prywatność.

POMIESZCZENIA I ICH FUNKCJE

Określ twoje wymagania dotyczące wykorzystania przestrzeni oraz funkcji jakie powinny pełnić poszczególne pomieszczenia w domu. Przełoży się to na komfort życia. Stwórz listę elementów, które chcesz i potrzebujesz mieć w swoim domu. Uwzględnij w niej wszystko co, sprawdzało się w poprzednim miejscu zamieszkania lub pomysły, które podpatrzyłeś u innych. Nic nie zastąpi informacji z pierwszej ręki. Jeśli wiesz, że jakieś konkretne rozwiązanie dobrze działała uwzględnij je w swoim nowym domu. Korzystaj z listy podczas przeglądania projektów.

Rzut parteru w projekcie gotowym https://www.dominanta.pl/projekty-domow

Weź pod uwagę to kto będzie mieszkał w twoim nowym domu. Ile masz dzieci lub czy planujesz je mieć? Czy opiekujesz się starszym członkiem rodziny? Odpowiedź na te pytania pomoże Ci ustalić, ile sypialni i łazienek zaplanować. Następnie podejmuj decyzje dotyczące rozmiarów i funkcji każdego pomieszczenia.

Zastanów się nad relacjami między pokojami, które składają się na główne obszary mieszkalne domu. Praktycznym rozwiązaniem jest ulokowanie kuchni w centralnie położonej części domu. Pozwala to połączyć ją z formalną jadalnią i z łatwością serwować jedzenie. Jeśli jesteś zwolennikiem grillowania możesz uwzględnić w projekcie werandę, stanowiącą przedłużenie twojej kuchni. Jeśli masz dużą rodzinę pomieszczenia na otwartym planie zapewnią znaczną przestrzeń dla rozrywki.

Ustalenie priorytetów może zająć sporo czasu, ale jest konieczne do sprecyzowana i użeczywistnienia oczekiwań co do twojego nowego domu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.