Wiadomości z Rybnika

Wizyta Gimnazjum nr 7 w Pradze

  • Dodano: 2014-04-24 08:30, aktualizacja: 2014-04-24 09:15

W dniach 24 – 27.03.2014 roku nasza szkoła zorganizowała wycieczkę do Pragi w ramach projektu z Czechami, a dokładnie z Panią dyrektor Mariolą Goerlitz. Projek nosił nazwę „Poznaj stolicę swojego sąsiada”. W wycieczce udział wzięło 50 uczniów wraz z 5 opiekunami.


Program wyjazdu obejmował zwiedzanie stolicy Czech Pragi oraz stolicy Moraw Brna. W Brnie odwiedziliśmy strzegącego starego ratusza miejskiego dwumetrowego smoka. Spacerując po starówce obejrzeliśmy gotycką katedra Św. Piotra i Pawła na wzgórzu Petrov, kompleksy budynków klasztornych.


Następne trzy dni zwiedzaliśmy Pragę. Widzieliśmy słynne Hradczany - zamek, który się tam znajduje, mieści obecnie kancelarię prezydenta kraju oraz cztery najważniejsze budowle - katedrę św. Wita, pałac, klasztor św. Jerzego i Wieżę Prochową. Nie obyło się też do zwiedzenia Złotej Uliczki oraz stojącej na końcu Wieży Dalibora, w której znajdowało się więzienie, a obecnie można oglądać narzędzia tortur. Przespacerowaliśmy się Mostem Karola oraz przepłynęliśmy statkiem wycieczkowym po Wełtawie, odwiedziliśmy słynną pocztę praską.


Na Starym Mieście zachwyciły nas budowle pochodzące nawet z IX w.:Pomnik Jana Husa, Ratusz Staromiejski, XV-wieczny zegar astronomiczny - Orloj, na którym między 9 i 12 o pełnych godzinach można obserwować ruchome figury apostołów. Odbyliśmy też spacer po żydowskiej dzielnicy Josefov. Wzbudziła podziw nasz niezwykła rzeźba konia mówiąca o tzw. czeskim filmie czyli „nikt nic nie wie” (nikdo nic neví) umieszczona w kultowym klubie muzycznym Lucerna.


Ostatni dzień spędziliśmy w Wyszehradzie - dzielnicy Pragi nazywanej praską twierdzą. Jest to bardzo interesujący przykład barokowej budowli obronnej. Weszliśmy do Bazyliki pw. Świętych Piotra i Pawła i na Cmentarz koło bazyliki, na którym spoczywają zasłużeni dla kultury czeskiej. Na platformie widokowej na Wyszehradzie zrobiliśmy piękne wspólne zdjęcie grupy.
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.