Wiadomości z Rybnika

Wizyta Gimnazjum nr 7 w Pradze

  • Dodano: 2014-04-24 08:30, aktualizacja: 2014-04-24 09:15

W dniach 24 – 27.03.2014 roku nasza szkoła zorganizowała wycieczkę do Pragi w ramach projektu z Czechami, a dokładnie z Panią dyrektor Mariolą Goerlitz. Projek nosił nazwę „Poznaj stolicę swojego sąsiada”. W wycieczce udział wzięło 50 uczniów wraz z 5 opiekunami.


Program wyjazdu obejmował zwiedzanie stolicy Czech Pragi oraz stolicy Moraw Brna. W Brnie odwiedziliśmy strzegącego starego ratusza miejskiego dwumetrowego smoka. Spacerując po starówce obejrzeliśmy gotycką katedra Św. Piotra i Pawła na wzgórzu Petrov, kompleksy budynków klasztornych.


Następne trzy dni zwiedzaliśmy Pragę. Widzieliśmy słynne Hradczany - zamek, który się tam znajduje, mieści obecnie kancelarię prezydenta kraju oraz cztery najważniejsze budowle - katedrę św. Wita, pałac, klasztor św. Jerzego i Wieżę Prochową. Nie obyło się też do zwiedzenia Złotej Uliczki oraz stojącej na końcu Wieży Dalibora, w której znajdowało się więzienie, a obecnie można oglądać narzędzia tortur. Przespacerowaliśmy się Mostem Karola oraz przepłynęliśmy statkiem wycieczkowym po Wełtawie, odwiedziliśmy słynną pocztę praską.


Na Starym Mieście zachwyciły nas budowle pochodzące nawet z IX w.:Pomnik Jana Husa, Ratusz Staromiejski, XV-wieczny zegar astronomiczny - Orloj, na którym między 9 i 12 o pełnych godzinach można obserwować ruchome figury apostołów. Odbyliśmy też spacer po żydowskiej dzielnicy Josefov. Wzbudziła podziw nasz niezwykła rzeźba konia mówiąca o tzw. czeskim filmie czyli „nikt nic nie wie” (nikdo nic neví) umieszczona w kultowym klubie muzycznym Lucerna.


Ostatni dzień spędziliśmy w Wyszehradzie - dzielnicy Pragi nazywanej praską twierdzą. Jest to bardzo interesujący przykład barokowej budowli obronnej. Weszliśmy do Bazyliki pw. Świętych Piotra i Pawła i na Cmentarz koło bazyliki, na którym spoczywają zasłużeni dla kultury czeskiej. Na platformie widokowej na Wyszehradzie zrobiliśmy piękne wspólne zdjęcie grupy.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również