Rybnik - portal miejski Rybnicki.com

Wiadomości z Rybnika

VI Środowiskowy Festiwal Pieśni "Śladami Juliusza Rogera"

  • Dodano: 2017-10-24 09:45, aktualizacja: 2017-10-24 11:01

To już VI edycja Festiwalu organizowanego przez Stowarzyszenie Śpiewacze Chór „Seraf” oraz Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach. Chórzyści wykonają śląskie pieśni ludowe, w tym również te ze zbiorów Juliusza Rogera. Gościem specjalnym tegorocznego Festiwalu będzie Rybnicki Chór Kameralny „Autograph” pod dyrekcją Joanny Glenc. 

Juliusz Roger (1819-1865) - niemiecki lekarz i przyrodnik, z zamiłowania etnolog, działacz społeczny. Na Górny Śląsk trafił w 1847 r. przyjmując posadę lekarza przybocznego księcia raciborskiego Wiktora I. Zainicjował w Rybniku budowę nowego szpitala. Oprócz leczenia doktor Roger miał również dwie pasje: był przyrodnikiem i zbieraczem pieśni ludowych. Pilnie uczył się języka polskiego. Jego nauczycielką była książęca kucharka, która pomogła mu także w początkach spisywania ludowych pieśni wyśpiewywanych przez Polaków od pokoleń. Roger spisywał utwory prawie zapomniane, śpiewane przez niewiasty, dziewczęta w czasie obrzędów, uroczystości rodzinnych, przy kołysce i przy pracy. Zebrał ogółem 546 pieśni w tym 294 z melodiami, które pogrupował w osobnych działach. Zbiór pieśni ukazał się po polsku w 1863 r. pt. „Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku. Zebrał i wydał Juliusz Roger”. W książce opracował pieśni śląskie pod względem folklorystycznym porównując je z pieśniami występującymi w Polsce.

Stowarzyszenie Śpiewacze Chór „Seraf” - powstał w 1913 r. i jest jednym z najdłużej działających śląskich chórów. Chór do dzisiaj nie rzadko przy akompaniamencie organów prezentuje nie tylko rybnickiej publiczności swoje dokonania. Organizuje koncerty, promuje również Rybnik poza granicami kraju, gdzie spotyka się z uznaniem słuchaczy. Uczestniczy w różnych konkursach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Systematycznie wzbogaca swój repertuar o nowe, ambitne utwory muzyki dawnej i współczesnej. Ważne miejsce w repertuarze chóru zajmuje muzyka kościelna i patriotyczna. Obecnie chór prowadzony jest przez Żanetę Wojaczek. Strona: https://www.facebook.com/Ch%C3%B3r-Seraf-719806248139295/.

Rybnicki Chór Kameralny „Autograph” - mówią o sobie, że są zwykłymi ludźmi, którzy mają domy, ciekawe studia lub prace, rodziny - tyle tylko, że swój czas wolny składają na katafalku sztuki. Historia chóru zaczęła się w 2002 r., kiedy to staraniem ks. Michała Anderko oraz Joanny Glenc założony został Chór Duszpasterstwa Akademickiego „DAR”. Włożona praca i czas dały rezultaty - miejsca na konkursach i przesłuchaniach, wyjazdy zagraniczne, głosy uznania i pierwsze nagrane płyty. Pierwszą z nich był „Początek” - 2006 r., kolejna „Religioso e poetico” to rok 2009. Rok 2012 - to czas zmian, chór opuścilił dotychczasową siedzibę w Duszpasterstwie Akademickim i wraz ze zmianą miejsca spotkań zmienilił też nazwę na: Rybnicki Chór Kameralny „Autograph” www.chor-autograph.pl. Pod nową nazwą w 2014 r. zrealizowana została kolejna płyta pt. „Adoratio”, a następnie album „MIRIAM”, który jest muzyczno-słowną formą medytacji. Obecnie próby chóru odbywają się w Klubie Kultury „Harcówka” w Rybniku-Ligocie www.harcowkarck.pl.

Fetiwal odbędzie się w sobotę 28 października o godzinie 16:00. Wstęp wolny.

VI Środowiskowy Festiwal Pieśni "Śladami Juliusza Rogera"

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.