Wiadomości z Rybnika

Urodzinowy Recital Lidii Grychtołówny. Honorowa Obywatelka Rybnika świętowała 95 urodziny

  • Dodano: 2023-07-19 14:00, aktualizacja: 2023-07-20 14:07

Światowej sławy pianistka, Honorowa Obywatelka Rybnika Lidia Grychtołówna świętowała swoje 95 urodziny w rodzinnym Rybniku. Z tej okazji Artystka koncertowała przed urodzinową publicznością.

95 urodziny Lidii Grychtołówny

Okolicznościowy recital Lidii Grychtołówny odbył się 18 lipca w sali rybnickiego Świerklańca (restauracja Ino Wino). Urodzinowi goście – wśród nich m.in. prezydent Rybnika Piotr Kuczera, miejscy radni i dyrektorzy jednostek kultury – mieli okazję zobaczyć również jubileuszowy film, poświęcony Artystce.

Lidia Grychtołówna, urodzona 18 lipca 1928 w Rybniku,  to pianistka o słuchu absolutnym, która zdobywała laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach muzycznych. Swój wybitny talent artystka prezentowała prawie we wszystkich krajach Europy i Ameryki Południowej. Koncertowała także w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach i Japonii.

Pianistka ma bardzo szeroki repertuar (od muzyki baroku do klasyków XX wieku), jednak szczególnie często wykonuje utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. Grychtołówna od 1986 do 2007 roku była profesorem Uniwersytetu im. Jana Gutenberga w Moguncji, gdzie prowadziła swoją klasę fortepianu. Jako uznany na świecie autorytet w dziedzinie pianistyki jest zapraszana do zasiadania w gremiach jurorów najbardziej cenionych konkursów muzycznych, w tym od 1980 roku Konkursów Chopinowskich w Warszawie oraz konkursów organizowanych za granicą.

Osiągnięcia solenizantki

Za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz sukcesy w dziedzinie pedagogiki, Lidia Grychtołówna otrzymała wiele nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Między innymi jest laureatką czterech międzynarodowych konkursów: w 1955 zdobyła VII nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 1956 - III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Berlinie, w 1958 - nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano, w 1959 - nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rio de Janeiro.

Urodziny Honorowej Obywatelki Rybnika

31 maja 2017 r. otrzymała tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Rybnika"  za wybitne osiągnięcia artystyczne i sukcesy w dziedzinie pedagogiki oraz z uwagi na fakt, że pianistka w swoich wypowiedziach podkreśla, iż Rybnik jest miastem, w którym się urodziła i wyrosła, przez co czuje się z nim szczególnie związana.

Warto dodać, że Artystka jest również inicjatorką powstania „Fundacji Lidii Grychtołówny i Janusza Ekierta” (nieżyjący mąż pianistki), której celem będzie wsparcie dla młodych, zdolnych artystów, których nie stać na własny rozwój. Proces rejestracji fundacji jest już na finiszu, a jej siedzibą będzie willa przy ul. Powstańców Śląskich 36,  gdzie kiedyś mieszkała Lidia Grychtołówna.

Urodzinowy Recital Lidii Grychtołówny. Honorowa Obywatelka Rybnika świętowała 95 urodziny / fot. UM Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również