Wiadomości z Rybnika

Ukraina w Rybniku- wystawy w DK Chwałowice

  • Dodano: 2014-03-06 09:45

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na dwie wystawy fotografii zrealizowanych na Ukrainie przez dwie uczestniczki autorskich warsztatów fotografii twórczej prowadzonych w Katowicach przez Artura Rychlickiego.

W Galerii Drugiego Planu, Anna Nicto Stanik prezentuje cykl pt. „POZAHORYZONTALNE”, w Galerii Fotografii DeKa, Ula Strąk prezentuje cykl zatytułowany „UKRAINA (MÓJ) PORTRET”.

Wystawy czynne są od 17.02 do 17.03. 2014 r., finisaż z udziałem autorek, odbędzie się w dniu 14 marca 2014 r. o godz. 18.00 podczas Wieczoru Sztuk.


POZAHORYZONTALNE
„Jechaliśmy wszyscy w kierunku zony. Ktoś powiedział, że widzi Oko Moskwy, ale było za daleko i wyglądało jak smuga na szybie.”

Pejzaż za oknem. Daje się podziwiać, ale czasem ma gorszy dzień. Drażnią go personifikacje, nagle reaguje ukrytym lustrem. Agresywną replikę wychwytują tylko najbardziej wyczuleni.
Zrozummy pejzażowe zmęczenie, złagódźmy imperatyw ciągłego podobania się. Niech teraz trochę pogapi się na nas.

Anna Nicto Stanik - autorka, absolwentka, couchsurferka, zainteresowana chodzeniem po powierzchniach pionowych. Z wykształcenia literaturoznawczyni, ograniczona do tych tam na dole po lewej. Czasem wrzuca swoje zdjęcia na a-nicto.blogspot.com.


UKRAINA (MÓJ) PORTRET
„Środek marca w środkowej Europie to jest potencja bez formy, prąd bez przewodnika i wikt bez opierunku. Rzekami spływa to, co powinno leżeć na brzegu, woda stoi tam, gdzie powinien trwać suchy ląd. (…)
Wszyscy na wschód od Łaby powinni dostawać prozac. Nigdy nie byliśmy chrześcijanami ani monoteistami, ani nawet agnostykami. Do tej pory jesteśmy czcicielami słońca, jesteśmy poganami i jeśli coś naprawdę nami rządzi, to właśnie zmiany pogody. Wyże i niże baryczne.”

Andrzej Stasiuk, Nie ma ekspresów przy żółtych drogach


Bezruch, bezwład i bezczas, senność, wzruszenie ramionami i szklanka wódki, bo zimno, bo gorąco, bo tak. Pomieszanie śmieci, betonu, błota, tandety i nibychcenia pochłania mnie za każdym razem, kiedy przekraczam granicę w Medyce.
Być może dlatego, że widzę tam siebie.
Ula Strąk

Ula Strąk - ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych im. T. Kantora w Dąbrowie Górniczej, Socjologię Reklamy i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Śląskim
i Projektowanie Komunikacji w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Miłość do fotografii okazała się jednak najsilniejsza i obecnie pracuje jako fotograf.

Fotografie powstałe w ramach cyklu „Ukraina. (mój) portret.” nie są obrazowaniem jakiegoś konkretnego miejsca czy czasu, raczej próbą zatopienia się w stan ducha, mentalność i klimat jaki autorka zna z podróży w tamte strony.
Portrety ludzi, miejsc i rzeczy z pozoru zlewają się w szarą, przytłaczającą, jednorodną bryłę bezsilności. Jednak spod warstwy zniechęcenia i smutku przebija się bezustanna walka - balansowanie między próbą pogodzenia się z rzeczywistością a upartą walką o swoją godność i zbudowanie (czasem na „zachodnią” modłę, czasem po swojemu) lepszego świata.

Wystawa obejmuje 24 fotografie wykonane w technice analogowej, średnioformatowym aparatem Yashica Mat podczas pleneru fotograficznego we Lwowie i okolicy, w marcu 2013 r.

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.