Rybnik - portal miejski Rybnicki.com

Wiadomości z Rybnika

Tysiąc drzew dla Rybnika

  • Dodano: 2017-03-22 07:45, aktualizacja: 2017-03-23 12:22

Prezydent Rybnika zasadził pierwsze z tysiąca nowych drzew dla miasta. Inauguracja akcji zadrzewiania wpisuje się w obchody przypadającego 21 marca Międzynarodowego Dnia Lasów.


Graby, wiązy, jesiony, platany czy klony – między innymi takie drzewa zasadzone zostaną na terenie Rybnika w 2017 roku. W sumie w mieście pojawi się ponad tysiąc nowych drzew – co ważne nie tylko na tzw. terenach zielonych, ale też w przestrzeniach uznawanych dotąd za niedostępne dla zieleni.
 

Rozpoczynamy nową erę w dziejach Rybnika w zakresie dbałości o zieleń. Wzorując się na takich miastach jak Łódź, Wrocław czy Poznań, będziemy sadzić drzewa w terenach środowiska miejskiego – także tam, gdzie istnieje gęste uzbrojenie podziemne. Chodzi o takie działania, które pozwolą pogodzić współistnienie drzew i niezbędnej infrastruktury w mieście. Dzięki temu drzewa pojawią się na terenach, które dzisiaj przypominają „betonową pustynię”, nadając miastu zupełnie nowego charakteru – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

I tak drzewa zasadzone zostaną m.in. na rybnickim deptaku, u zbiegu ul. Św. Jana i ul. Sobieskiego, dzięki czemu zieleń pojawi się w miejscu dotychczas pozbawionym jej całkowicie. Nasadzenia zacieniające zrealizowane zostaną też na Placu Jana Pawła II oraz w okolicach zieleńca Polskiej Organizacji Wojskowej.
 

Nowa metoda sadzenia drzew zaprezentowana została gestorom różnego rodzaju sieci w mieście. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem, a efektem spotkania jest wyrażenie woli współpracy pomiędzy miastem i zarządcami danego rodzaju infrastruktury. Wszystko po to, by drzewa przyuliczne mogły się dobrze rozwijać, a sieci gazowe, ciepłownicze czy inne, dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym nie będą stały już na przeszkodzie – wskazuje Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku.


Pierwsze z tysiąca drzew dla Rybnika, którym był dziesięcioletni platan, na terenach zielonych rybnickiego kampusu zasadził Prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Tym symbolicznym gestem chcę podkreślić, że temat drzew w Rybniku to kwestia bardzo istotna, a obchodzony 21 marca Międzynarodowy Dzień Lasów to doskonała okazja do zasygnalizowania kierunku, w którym Rybnik w tym obszarze zmierza. Moim celem jest podjęcie takich działań, które w jak największym stopniu będą chronić istniejący drzewostan oraz możliwie jak najpełniej go rozwijać. Dziś przygotowaliśmy 100 sadzonek drzew dla chętnych mieszkańców, którzy posadzą drzewa w swojej najbliższej okolicy. Rybniczanie coraz aktywniej włączają się w kształtowanie zielni w mieście, czego przykładem była choćby ostatnia akcja społecznego sadzenia drzew w dzielnicy Zamysłów – dodaje Piotr Kuczera.


Nowe drzewa posadzone zostaną też m.in. w okolicach bulwarów nad Nacyną, w parku tematycznym nad Nacyną, w dzielnicach: Śródmieście, Chwałowice, Rybnicka Kuźnia, Boguszowice Stare, Niedobczyce, na ul. Mikołowskiej, Raciborskiej, Rudzkiej, Zebrzydowickiej, Reymonta.

Do sadzenia drzew dla Rybnika włączyło się aktywnie Nadleśnictwo Rybnik:
 

Dla wszystkich chętnych rybniczan przygotowaliśmy sadzonki rodzimych drzew takich jak: buk, klon, dąb, sosna, jawor, świerk. Każdy mieszkaniec Rybnika może je odebrać w Zagrodzie Leśnika w Rybniku. Mam nadzieję, że akcja pozwoli uświadomić mieszkańcom, jak wielkie znaczenie mają drzewa oraz poczuć radość z tego, że swoim działaniem wpływa się na jakość życia w mieście – wyjaśnia Janusz Fidyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik.
 

Sadzonki drzew można odebrać w Zagrodzie Leśnika przy ul. Wielopolskiej 6 w Rybniku, od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00, w soboty od 8.00 do 13.00.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.