Zakończona została ocena formalna i merytoryczna projektów lokalnych i ogólnomiejskich zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika na 2025 rok.
Ostateczna lista projektów poddanych pod głosowanie zostanie opublikowana do 16 września 2024 r.
Ocena projektów zakończona – co dalej?
Do 2 września br. można jeszcze korygować dany projekt, w tym zmianę jego lokalizacji bądź łączenie z innymi projektami, wyłącznie na wniosek lub za zgodą projektodawcy, pod warunkiem, że wprowadzone zmiany:
- nie powodują całkowitej zmiany zadania objętego projektem na inne nieprzewidziane w projekcie;
- w przypadku projektu ogólnomiejskiego na zmiany uzyskano zgodę wszystkich mieszkańców, którzy poparli projekt;
- wprowadzenie zmian do projektu nie spowoduje negatywnej oceny formalnej projektu w zakresie, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 3, 4, 6, 7 uchwały i negatywnej oceny merytorycznej.
Warunki te muszą być spełnione łącznie. Podstawa prawna: § 4 ust. 9 uchwały nr 845/XLIX/2022 Rady Miasta Rybnika z dnia 24 marca 2022 r. w sprawie budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika, dalej „uchwała”.
Uwaga: możliwość korygowania projektu, w tym zmiana jego lokalizacji bądź łączenie z innymi projektami dotyczy wyłącznie projektu, który otrzymał pozytywną ocenę formalną i merytoryczną.
Negatywna ocena? Odwołaj się do 4 września!
Projekty niedopuszczone do głosowania (tj. ocenione negatywnie)
Do 4 września br. każdemu mieszkańcowi przysługuje odwołanie do Prezydenta od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania. Można to zrobić:
- pisemnie przesyłką poleconą na adres: Urząd Miasta Rybnika, ul. Bolesława Chrobrego 2 44-200 Rybnik;
- pisemnie w Kancelarii Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Bolesława Chrobrego 2;
- elektronicznie (format.pdf) do Urzędu Miasta Rybnika, z wykorzystaniem profilu zaufanego w platformie elektronicznej ePUAP
Podstawa prawna: § 5 ust. 1-2 uchwały.
Dwa głosy, wiele możliwości – jak głosować?
Głosowanie nad projektami do budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika na 2025 rok odbędzie się od 30 września do 6 października 2024 r.
- W głosowaniu nad projektami mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Rybnika, bez względu na wiek.
- Każdy głosujący dysponuje dwoma głosami: jednym na projekty o znaczeniu ogólnomiejskim i jednym na projekty o znaczeniu lokalnym (bez względu na dzielnicę zamieszkania).
- Głosowanie odbędzie się elektronicznie za pośrednictwem Internetu lub pisemnie w punktach na terenie miasta. Lokalizacja punktów zostanie podana w późniejszym terminie.