Jeżeli warunki atmosferyczne pozwolą, jeszcze w marcu powinny się zakończyć prace przy budowie rybnickiej tężni solankowej, powstającej w ramach budżetu obywatelskiego w dzielnicy Paruszowiec-Piaski.
Trwające w tej chwili prace związane są z wykończeniem obiektu, prowadzone są również roboty nawierzchniowe. Po ich zakończeniu planowany jest rozruch obiektu, a jego uruchomienie przewidywane jest w drugiej połowie kwietnia.
Będąca już na ukończeniu, charakterystyczna bryła tężni znacząco zmieni wizerunek tej części Rybnika, nadając temu miejscu zupełnie nową funkcję rekreacyjno-wypoczynkową – przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Co szczególnie ważne – stanowić będzie nową, atrakcyjną alternatywę spędzenia wolnego czasu, nie tylko dla okolicznych mieszkańców. Jestem przekonany, że zarówno spacerowicze, jak i rowerzyści szybko polubią to miejsce, tym bardziej, że będzie ono częścią większej, przestrzeni rekreacyjno-spacerowej Paruszowca-Piasków, na którą prócz tężni składają się sąsiadujące z nią Błonia, z torem rolkarskim oraz przepust pod nasypem kolejowym, który wkrótce połączy dzielnice Północ i Paruszowiec-Piaski – dodaje prezydent.
Rybnicka tężnia będzie miała postać budowli o ścianach i dachu pokrytych blachą cynkową lub łupkiem włókno-cementowym. Serce obiektu stanowić będzie konstrukcja z drewna i gałęzi tarniny, na które spływać będzie solanka. Całość dopełnią ekrany chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem i deszczem oraz posadzka z kostki granitowej lub betonowej.
Tężnia solankowa będzie główną atrakcją mającego powstać parku o powierzchni 3,773 ha. Docelowo na obszarze tym wykonane zostaną ścieżki i alejki, place zabaw, siłownie, miejsca rekreacji. Nie zabraknie małej architektury parkowej. Park będzie oświetlony i monitorowany. Kolejne etapy przedsięwzięcia będą realizowane sukcesywnie.
Prace związane z budową tężni oraz pierwszego etapu parku rekreacyjnego na terenie dawnego basenu huty „Silesia”, wykona wybrana w przetargu firma Rem-Bud Stanisław Majerczyk z Poronina, za kwotę 2,2 mln zł.
Przypomnijmy, że wart milion złotych projekt budowy tężni w Rybniku powstał dzięki inicjatywie mieszkańców, którzy potrzebę funkcjonowania w mieście takiej właśnie instalacji zgłosili w ramach budżetu obywatelskiego 2017. Dodatkowo, w ramach inwestycji miasto przeznaczyło również dodatkowe środki na zagospodarowanie terenu wokół tężni. Powstaje tam m.in. układ komunikacyjny łączący tężnię z parkingiem przy ul. Mikołowskiej. Planowane jest wykonanie infrastruktury towarzyszącej, w tym oświetlenie terenu.