Wiadomości z Rybnika

Szkolny Tydzień Edukacji Regionalnej w ZST

  • Dodano: 2015-12-07 12:15
27 listopada br. w ZST odbyła się uroczysta akademia z okazji „Święta Szkoły” podsumowująca obchody XVI Szkolnego Tygodnia Edukacji Regionalnej. Gości przywitali uczniowie w śląskich strojach ludowych oraz w odświętnych mundurach górniczych. Częstowali przybyłych gości regionalnymi przysmakami. 
 
 
Tygiel obchodzi w tym roku 65-lecie swojego istnienia, czyli to urodziny szkoły.  Każdy człowiek powinien znać swoje korzenie i mieć skrzydła – zwróciła się do przybyłych gości Grażyna Kohut, dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. Słowa pani dyrektor potwierdzał napis na dekoracji „My som stond”.
 
 
Na uroczystości pojawili się m.in. przedstawiciele rybnickiego magistratu, KWK „Jankowice”, Powiatowego Urzędu Pracy, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, a także przyjaciele Tygla. Goście mogli skosztować różnorakich przysmaków na stoiskach regionalnych przygotowanych przez uczniów zgodnie z hasłem „Tukej i na droga, czyli Fast food po Śląsku”.
 
 
Choć polskie górnictwo przeżywa różne chwile, to stanowi ono dziedzictwo dla naszego regionu. - Nasza szkoła jako kolebka rybnickiego górnictwa w ciągu tego roku wiele razy zaistniała na rynku oświaty w różnych dziedzinach, w różnych zawodach. Szkoły nie tworzą mury, a ludzie. Ludzie, którzy tworzą atmosferę i historię. Nasz Tygiel ma już 65 lat, a my tworzymy kolejne karty historii –  dodała Grażyna Kohut.
 
 
Tuż po oficjalnej uroczystości, mikrofony przejęli uczniowie ZST, którzy poprowadzili część artystyczną. 
Podczas akademii goście, młodzież i nauczyciele mogli zapoznać się z osiągnięciami uczniów naszej szkoły poprzez „Tygloexpress”, poznać nazwiska laureatów konkursów, uczestniczyć  w finale Konkursu Znajomości Gwary Śląskiej oraz posłuchać występów uczniów.
 
 
Już po raz czternasty w rybnickim ZST odbył się Szkolny Tydzień Edukacji Regionalnej w dniach: 23 – 27 listopada. SZTER zainaugurowała sesja naukowa z udziałem ks. dr Rafała Śpiewaka na temat „Perły architektury i przemysłu Ziemi Rybnickiej”.  Odbyły się wycieczki do ciekawych miejsc: do muzeum śląskiego w Katowicach,  na lekcje muzealne do Krakowa, rowerowym szlakiem architektury drewnianej regionu, do Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Nie zabrakło również konkursów: matematyczny „Rachujemy po Śląsku”, konkurs wiedzy o patronie szkoły Stanisławie Staszicu, plastyczny „Śląskie Beboki”, gwarowy „Godka ku szkubaniu”,  konkurs wiedzy o Rybniku „Rybnik - moje miasto w Europie”. Odbyły się spotkania z Małgorzatą Płoszaj, Grzegorzem Wróblem, a także seans filmowy „Śląsk w filmach Macieja Pieprzycy”.
 
 
Do wydarzeń towarzyszących tej imprezie zaliczyć trzeba też specjalne wydanie gazetki szkolnej „Tygielnik” oraz wystawę książek „Biblioteczne perełki”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.