W jakim stopniu dotychczasowe działania antysmogowe w Polsce były skuteczne? Jakimi własnymi inicjatywami mogą się pochwalić samorządy? Między innymi o tym będziemy rozmawiać podczas konferencji „Polska na drodze do czystego powietrza – sukcesy i wyzwania”.
W jakim stopniu dotychczasowe działania antysmogowe w Polsce były skuteczne?
Już 28 października rozpocznie się dwudniowa konferencja „Polska na drodze do czystego powietrza – sukcesy i wyzwania”, podczas której samorządowcy, ekodoradcy oraz eksperci omówią skuteczność dotychczasowych działań antysmogowych, a także wyzwania, które wciąż przed nami. Wśród gości pojawią się przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także prezydenci miast. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do samorządowców, ale również innych osób zainteresowanych działaniami samorządów w obszarze ochrony powietrza. Dla osób, które się nie zarejestrowały, przygotowaliśmy streaming na żywo z pierwszego dnia wydarzenia. O szczegółach będziemy informować w mediach społecznościowych.
Konferencja startuje 28 października w Rybniku
Dwudniowa konferencja rozpoczyna się już w poniedziałek 28 października w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu.
Jakie inicjatywy wdrożyły samorządy?
Podczas pierwszego dnia spotkania przedstawimy efekty walki ze smogiem w wybranych gminach i wymienimy się doświadczeniami w obszarze ochrony powietrza m. in. w zakresie egzekwowania przepisów antysmogowych, korzystania z programów dotacyjnych i prowadzenia kampanii zwiększających świadomość mieszkańców. Wspólnie zastanowimy się, jakiego wsparcia ze strony instytucji rządowych potrzebują samorządy, żeby podejmować skuteczne działania na rzecz ochrony powietrza.
Termomodernizacja budynków zabytkowych – wyzwanie samorządów
Drugiego dnia skoncentrujemy się na zagadnieniach dotyczących termomodernizacji budynków zabytkowych, czyli wyzwaniu, z którym mierzy się obecnie wiele miast. Podczas wizyty studyjnej przyjrzymy się konkretnym przykładom realizacji takich inwestycji w Rybniku oraz postaramy się wypracować najlepsze rekomendacje.
Organizatorzy i patronat
Konferencja jest organizowana przez Prezydenta Miasta Rybnika oraz Polski Alarm Smogowy, pod patronatem Ministra Klimatu i Środowiska, Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie.