Mieszkańcy Rybnika mogą monitorować jakość powietrza w swoim otoczeniu. Na budynkach miejskich w każdej dzielnicy jest urządzenie służące do oceny jakości powietrza.
Kontrola jakości powietrza w Rybniku
27 urządzeń zlokalizowanych w rybnickich dzielnicach – w większości na obiektach oświatowych, dzięki wykorzystaniu czujników laserowych, mierzy stężenie pyłu zawieszonego PM10. Od 1 grudnia br. usługi pomiaru jakości powietrza świadczone są przez firmę Airly. Miasto Rybnik szukało najkorzystniejszej oferty na świadczenie tej usługi, tym razem to właśnie firma Airly przedstawiła najkorzystniejszą ofertę na kwotę niespełna 45 tysięcy złotych na rok.
Zachęcamy do śledzenia wskazań czujników – bieżące dane zobaczyć będzie można na stronie Airly, w aplikacji miejskiej halo! Rybnik oraz w aplikacji Airly, dostępnej w sposób darmowy i powszechny – zarówno dla użytkowników systemu iOS jak i Android. - czytamy na stronie UM Rybnik.
Jakość powietrza możemy śledzić za pośrednictwem mapy obejmującej obszar miasta w podziale na dzielnice, ze wskazaniem wartości pomiarowej PM10 z każdego czujnika w odpowiedniej kolorystyce. Aktualne dane w zakresie norm krajowych i wartości kolorystycznych dostępne są na stronie: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current.
Wyznacznikiem jakości powietrza na terenie Rybnika, mimo obecności czujników, była i nadal pozostaje stacja pomiarowa Inspekcji Ochrony Środowiska zlokalizowana przy ul. Borki, prowadząca pomiary w ramach Państwowego Monitoringu Powietrza.