Wiadomości z Rybnika

Sprawdź, czym się różnią rodzaje nebulizatorów

  • Dodano: 2024-02-15 09:00, aktualizacja: 2024-02-21 08:45

Nebulizator to sprzęt medyczny, który w ostatnich latach zyskał dużą popularność. Trudno się dziwić, gdyż jest to urządzenie umożliwiające skuteczniejszą formę terapii. To niezastąpiony sprzęt w leczenie chorób górnego układu oddechowego. Może być stosowany w zwykłych infekcjach, jak i chorobach przewlekłych. Jak wybrać nebulizator?

Rodzaje nebulizatorów

Nebulizator jest urządzeniem przekształcającym lek w mgiełkę, która następnie jest wdychana przez pacjenta. Małe cząsteczki leku mogą efektywniej dotrzeć do miejsc zapalnych w górnych drogach oddechowych. Na rynku dostępne są trzy rodzaje nebulizatorów: pneumatyczne, siateczkowe i ultradźwiękowe.

Nebulizator pneumatyczny posiada wbudowany kompresor gazu, który łączy się z nebulizatorem za pomocą przewodu powietrznego. Jego działanie opiera się na przepływie sprężonego gazu, który płyn zamienia w aerozol. Najmniejsze cząsteczki opuszczają nebulizator w postaci mgiełki, która następnie jest wdychana przez pacjenta. Lek dociera do jamy ustnej, krtani, gardła, oskrzeli czy płuc. To najpopularniejszy nebulizator, dostępny do użytku domowego, a także znajdujący się na stanie szpitali czy przychodni.

Nebulizator siateczkowy, zwany membranowym, wykorzystuje drgania do rozbijania leku na drobne kropelki. Dzięki temu w mgiełce znajdują się cząsteczki o takich samych wymiarach. Jego zaletą jest cicha praca. Wiele modeli jest niewielkich rozmiarów, więc bez problemu można je przenosić z miejsca na miejsce. Czas inhalacji jest znacznie krótszy niż w przypadku nebulizatora pneumatycznego. Warto pamiętać, że do inhalacji tego typu nebulizatorem nie można używać olejków eterycznych, substancji tłustych czy soli fizjologicznej z dodatkiem hialuronianu sodu.

W przypadku nebulizatora ultradźwiękowego do rozbijania cząsteczek wykorzystywane są fale ultradźwiękowe. W ich wyniku powstaje aerozol o dużej gęstości, co oznacza, że dawka leku dostarczana do organizmu będzie wyższa, niż w przypadku nebulizatora pneumatycznego. Jest uznawany za urządzenie bardziej wydajne i przeznaczone do stosowania u osób z przewlekłymi chorobami górnych dróg oddechowych.

Jak wybrać odpowiedni nebulizator?

Najważniejszym kryterium wyboru jest przeznaczenie nebulizatora. W przypadku chorób przewlekłych lub częstych infekcji lepiej wybrać nebulizator siateczkowy czy ultradźwiękowy, który zapewnia lepszą aplikację leku. Po drugie, wybrany nebulizator musi być kompatybilny ze stosowanymi lekami.

Ważna jest także wielkość cząsteczek, jakie przyjmowane są przez pacjenta, zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych. Łączy się z tym również szybkość podania leku. Warto także wziąć pod uwagę głośność urządzenia. Ma to szczególne znaczenie przy małych dzieciach. Ważne są także akcesoria, takie jak maseczki czy ustniki. Najlepiej gdy maseczki są w dwóch rozmiarach – dla dzieci i dorosłych. Przed dokonaniem zakupu, warto sprawdzić cenę i dostępność części zamiennych.

Przed wyborem nebulizatora, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy pomogą w doborze odpowiedniego urządzenia, które będzie skuteczne w leczeniu chorób układu oddechowego.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.