Rybnik - portal miejski Rybnicki.com

Wiadomości z Rybnika

Smog pod specjalnym nadzorem

  • Dodano: 2017-07-07 07:45, aktualizacja: 2017-07-05 08:25

Komisja Europejska i Bank Światowy, w ramach projektu „Catching-up regions”, pomogą samorządowi województwa śląskiego w walce o czyste powietrze. Powstaje zespół roboczy. Śląskie odwiedzą międzynarodowi specjaliści

Projekt „Catching-up regions” (wcześniej Lagging Regions – Regiony Słabiej Rozwinięte) ma charakter badawczy i doradczy. Skierowany jest do słabiej rozwiniętych regionów UE. Składa się z dwóch modułów: analitycznego, którego celem jest określenie czynników spowalniających procesy rozwojowe, oraz doradczego, którego z kolei zadaniem jest określenie i wdrożenie w wybranych obszarach działań, które przyczynią się do zwiększenia skuteczności instrumentów polityki spójności w osiąganiu zakładanych celów rozwojowych.

Do tej pory w projekcie brały udział dwa województwa: świętokrzyskie i podkarpackie. Krajowi i zagraniczni fachowcy doradzali głównie w takich kwestiach jak rozwijanie współpracy pomiędzy nauką i biznesem, wspieranie szkolnictwa zawodowego, rozwijanie lokalnej przedsiębiorczości i ułatwienie rozpoczynania działalności gospodarczej.

Już w tym roku z inicjatywą włączenia się do tych zadań wyszło województwo małopolskie i śląskie. Tutaj wspólnym mianownikiem są kłopoty z czystym powietrzem i dobraniem efektywnych i jak najszerszych sposobów walki ze smogiem.

Od początku prac nad uchwałą antysmogową Sejmiku Województwa Śląskiego powtarzałem, że to nie może być jedna inicjatywa. Że konieczne są rozwiązania ogólnokrajowe. Bardzo przydatna może okazać się pomoc międzynarodowa, z której teraz właśnie zaczynamy w tej kwestii korzystać – uważa marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

W przyszłym tygodniu (10-11.07) eksperci Banku Światowego odwiedzą Śląskie. Wstępny plan wizyty zakłada wizytę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz w trzech wytypowanych miastach. Wstępnie zaproponowano Katowice, Częstochowę oraz Rybnik.

Wcześniej – 29 czerwca, w warszawskiej siedzibie polskiego oddziału Banku Światowego, spotkał się Komitet Sterujący projektu „Catching-up regions”. Zaproszono również przedstawicieli komisji Europejskiej. Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz zainteresowanych województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego.

Zaprezentowano pełną analizę badanego problemu, czyli problemów z czystym powietrzem w Małopolskim i Śląskim. Jako jedno z niezbędnych do podjęcia działań wytypowano termomodernizację budynków jednorodzinnych.

Ustalono, że w projekt muszą zaangażować się samorządy lokalne. Same założenia projektu muszą być dopasowane do realiów naszych gospodarstw domowych, przede wszystkim pod kątem możliwości finansowych. Tutaj akcentowano konieczność podjęcia konkretnych działań rynkowych. System dotacji nie jest zły, ale nie gwarantuje ciągłości działań przez lata – co w przypadku smogu jest wymagane. Podkreślono, że jakiekolwiek działania w tej mierze muszą być poprzedzone dogłębną analizą.

Komitet Sterujący określił czas trwania projektu na 9 miesięcy – do marca 2018 r. Istotna jest polityka Banku Światowego w tym względzie, który zwyczajowo inicjuje działania w danym projekcie, ale potem bardzo szybko chce oddać jego realizację w ręce samych beneficjentów – gospodarzy regionu.

Kolejne posiedzenie Komitetu Sterującego projektu „Catching-up regions” wyznaczono na wrzesień br. Do tego czasu powinna zakończyć się cała część diagnostyczna w postaci stosownego raportu. Ten odpowie na takie pytania, jakie działania podjąć w pierwszej kolejności i czy w realizację projektu angażować Komisję Europejską.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • peletopalacz

    Zadowalające jest to, że o smogu zaczyna się tak dużo mówić. Uświadamianie społeczeństwa jest niezwykle istotne. Moim zdaniem lepiej inwestować. Przecież to działanie na wiele lat. Osobiście polecam Kotły Kostrzewa. Sam jestem użytkownikiem Twin Bio Luxury. Palę oczywiście peletem. Znalazłem zapisek, który może być dla Pana istotny. warto zerknąć w stronę EEI pellets."niska emisja zanieczyszczeń do atmosfery - konsrukcja urządzenia pozwala na ograniczenie szkodliwych spalin do atmosfery ( CO, NOx, OGC ) oraz pyłów. Kocioł posiada certyfikat ECODESIGN (EKOPROJEKT). Dyrektywa Ecodesign od 2020 r. obligatoryjna dla producentów urządzeń związanych z energią, w tym urządzeń grzewczych wprowadza szereg surowych wymagań m.in. dotyczących poziomu efektywności energetycznej, a także poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Wszystkie istotne dla ochrony środowiska wymogi zostały sprecyzowane w środkach wykonawczych do dyrektywy 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. Certyfikat potwierdza, że urządzenie prześcignęło produkty spełniające wymogi tzw. 5 klasy według normy PN EN 303-5:2012. Certyfikatu potwierdzającego zgodność z wytycznymi Dyrektywy Ekodesign wymaga Unia Europejska dofinansowując modernizacje systemów grzewczych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego."

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.