Wiadomości z Rybnika

Rybnik: Za nami Wielkie Grzybobranie w Golejowie. Sprawdź zwycięzców!

  • Dodano: 2023-09-11 13:15

Hanna Wybraniec z synem Franciszkiem i Krzysztof Rydzkowski najlepszymi grzybiarzami Śląska!

Za nami "Wielkie Grzybobranie" w rybnickim Golejowie

Tegoroczne „Wielkie Grzybobranie” na golejowskiej „Grzybówce” już za nami. W Mistrzostwach Śląska w tej niecodziennej dyscyplinie zmierzyło się 58 grzybiarzy (47 dorosłych i 11 dzieci) z 12 miejscowości – Rybnika, Orzesza, Knurowa, Czerwionki-Leszczyn, Książenic, Jejkowic, Bierunia, Oświęcimia, Ćwiklic, Góry (pow. pszczyński), Woli czy Międzygórza. W kategorii głównej – największa ilość zebranych grzybów – triumfowała Hanna Wybraniec z Książenic, która występowała wspólnie z synem Franciszkiem (10 lat). Jest ona już multimedalistką grzybiarskich zmagań na „Grzybówce”, gdyż w ubiegłym roku była druga, a do kolekcji dołożyła jeszcze medale w kategorii dodatkowej – na najdorodniejszy znaleziony okaz. Zwycięzcy zebrali ponad 4,5 kilograma grzybów. W kategorii dodatkowej najlepszy w tym roku okazał się natomiast Krzysztof Rydzkowski (w końcu nazwisko zobowiązuje) z Rybnika, który na metę zawodów dotarł z pięknym 280-gramowym borowikiem szlachetnym. Łącznie w zawodach w ciągu dwóch godzin zebrano nieco ponad 20 kg borowików, koźlarzy i podgrzybków.

Najlepsi, jak co roku, mogli liczyć na puchary, medale i cenne nagrody w postaci sprzętu AGD. Poczęstunek dla wszystkich uczestników ufundowała firma „Domino” Dominik Bugajski. Partnerami imprezy byli: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku oraz Nadleśnictwo Rybnik. Organizatorem była Rada Dzielnicy Golejów. Wszelkie wątpliwości rozstrzygała grzyboznawczyni z rybnickiego sanepidu. Pracownicy sanepidu przygotowali również materiały informacyjne dotyczące tutejszych lasów. Konkurencja jak co roku była niezwykle mocna, gdyż w zawodach wziął udział aktualny mistrz Europy – Radosław Kubisz, który bronił tytułu wywalczonego przed rokiem. Grzybiarzy odwiedzili również rybniccy radni – Karol Szymura i Ginter Zaik.

Klasyfikacja Grzybobrania

Kategoria główna

Najwięcej znalezionych grzybów

  1. Hanna Wybraniec z synem Franciszkiem, Książenice, gmina Czerwionka-Leszczyny – 4 kg 798 g
  2. Marcin Biegiesz z synem Wiktorem, Rybnik, dzielnica Golejów – 2 kg 238 g
  3. Radosław Kubisz, Góra, powiat pszczyński – 2 kg 010 g
  4. Leszek Michalik, Leszczyny, gmina Czerwionka-Leszczyny – 1 kg 734 g
  5. Waldemar Miera z synem Adamem, Rybnik, dzielnica Golejów – 1 kg 483 g

Kategoria dodatkowa

Najdorodniejszy znaleziony okaz

  1. Krzysztof Rydzkowski, Rybnik, 280 g
  2. Radosław Kubisz, Góra, powiat pszczyński, 268 g
  3. Hanna Wybraniec z synem Franciszkiem, Książenice, gmina Czerwionka-Leszczyny, 176 g
  4. Waldemar Miera z synem Adamem, Rybnik, dzielnica Golejów, 173 g
  5. Katarzyna Ochojska, Rybnik, 141 g 

- O randze organizowanych przez Radę Dzielnicy Golejów zawodów, które ustępują obecnie już tylko światowemu czempionatowi we Włoszech, grzybiarskim igrzyskom na Litwie, mistrzostwom Starego Kontynentu i mistrzostwom Polski, świadczy to, że od lat w zmaganiach na „Grzybówce” biorą udział mistrzowie świata, mistrzowie Europy, mistrzowie Polski w tej dyscyplinie. Siódma edycja zawodów pokazała, że wciąż jednak w naszej imprezie najważniejszy jest jej integracyjny charakter, możliwość rekreacji, dobra zabawa, w tym wspólna biesiada przy ognisku, a także możliwość pogłębienia swojej wiedzy na temat grzybów i bogactw tutejszych lasów. Niemniej, cenne nagrody też były ważne. W tym roku zwycięzcy otrzymali puchary, pamiątkowe medale, dyplomy, a także np. kuchenkę indukcyjną, robot planetarny, saturator, multicooker, blender kielichowy czy frytownicę – mówi nam Arkadiusz Trzebuniak, przewodniczący zarządu dzielnicy Golejów oraz pomysłodawca i organizator imprezy.

- Golejowskie grzybobranie to naprawdę cenna inicjatywa, podtrzymująca piękną polską tradycję, to też znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną na łonie natury, szansa na poznanie bogactw naturalnych tutejszych lasów, na sąsiedzką integrację, a także na skorzystanie z infrastruktury tutejszej „Grzybówki”. Nasze zawody, co istotne, są dla uczestników bezpłatne, a firma "Domino" PW Dominik Bugajski rokrocznie dba o to, by nikt nie wyszedł z niej głodny. Chciałem podziękować członkom rady dzielnicy Golejów nowej kadencji za trud włożony w organizację imprezy. Bez tak zgranego "teamu" byłoby trudno, szczególnie, że w kwestii finansów właściwie musimy liczyć na siebie – dodaje Arkadiusz Trzebuniak, który już teraz zaprasza wszystkich na przyszłoroczną edycję mistrzostw.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również