Wiadomości z Rybnika

Rybnik w projekcie Elektryczne Śmieci

  • Dodano: 2021-03-17 07:00, aktualizacja: 2021-03-16 21:18

11 charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, nieprzekraczający 50 cm stanęło na ulicach Rybnika.

Mieszkańcy zyskali możliwość bezpiecznego, szybkiego i ekologicznego oddania elektrycznych śmieci

Projekt realizowany jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku Biosystem Elektrorecykling SA.

Zielona oaza w sercu Śląska

- Biorąc pod uwagę doświadczenia miast należących do Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Związku Miast Polskich, szczególnie doświadczenia Bytomia i Tychów, Rybnik dołącza do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci. Nasz udział w projekcie wpisuje się w prowadzoną od lat politykę proekologiczną. Troska o środowisko jest jednym z wiodących priorytetów naszego miasta, które stanowi zieloną oazę w sercu przemysłowego Śląska. W Rybniku otoczonym lasami dawnej puszczy śląskiej dbanie o przyrodę jest szczególnie ważne – mówi Piotr Kuczera, prezydent miasta. - Jestem przekonany, że mieszkańcy naszego miasta będą chętnie korzystać z czerwonych pojemników pozbywając się ze swoich domów, mieszkań, garaży i piwnic zalegających tam elektrycznych śmieci – dodaje Kuczera.

Do czerwonych pojemników można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o niewielkich gabarytach, np. drukarki, laptopy, tostery, telefony, tablety czy karty pamięci.

Odbiór elektrycznych śmieci powyżej 50 cm jest ustalany indywidualnie pod numerem infolinii  572 102 102. Odbiorem elektrośmieci będzie się zajmowała firma MB Recycling. Miasto nieodpłatnie udostępnia miejsca na poejmniki, jednak nie ponosi kosztów w związku ze zbiórką elektroodpadów.

Lokalizacja pojemników jest propozycją - miasto przetestuje jak sprawdzą się w wybranych miejscach, być może zdecyduje o ich dołożeniu albo zmianie lokalizacji.

Aktualnie pojemniki można znaleźć: Osiedle Południe (dzielnica Boguszowice Osiedle); ul. Pukowca i ul. Śląska (dz. Chwałowice), ul. Paderewskiego (dz. Niedobczyce); ul. Rejewskiego i ul. Małachowskiego (dz. Boguszowice Stare), ul. Kuźnicka (dz. Rybnicka Kuźnia). ul. ks. Jośki (dz. Maroko-Nowiny), ul. Kilińskiego (dz. Smolna), ul. Łukowa (dz. Ochojec), ul. Sygnały (dz. Gotartowice).

Ekologia w innym wydaniu

Integralną częścią projektu pozostaje innowacyjna platforma edukacyjna: Szkolne Centrum Recyklingu. Strona zawiera materiały dotyczące szeroko rozumianej ekologii, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień recyklingu elektrycznych śmieci oraz baterii. Na platformie stworzonej z myślą o uczniach, nauczycielach i pasjonatach tematu autorzy umieścili bajki edukacyjne, wywiady radiowe, artykuły naukowe, gotowe scenariusze lekcji i warsztatów, gry planszowe, infografiki, quizy, rebusy, krzyżówki oraz zaproszenie do konkursów. Korzystając ze strony Szkolne Centrum Recyklingu – Platforma szkoleniowa, rybniczanie mogą zobaczyć, że zdobywanie wiedzy o ochronie środowiska nie ma nic wspólnego z nudą.

- Zachęcam wszystkich mieszkańców Rybnika do odwiedzenia Szkolnego Centrum Recyklingu. Przywita Was Strażnik Wehikułu Czasu, w Laboratorium Pszczół poznacie m.in. zadrzechnię fioletową, a stamtąd tylko jedno kliknięcie będzie Was dzielić od filmów z naszą reporterką Zosią, która zaprosi Was do najnowocześniejszych zakładów przetwarzania – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Szczegółowe informacje o projekcie Elektryczne Śmieci.

Rybnik w projekcie Elektryczne Śmieci

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.