Wiadomości z Rybnika

Rybnik w czołówce unijnego dofinansowania

  • Dodano: 2013-12-03 09:30

Środki unijne płyną do Rybnika wciąż szerokim strumieniem – miasto pozyskało już  blisko 390 mln zł na lata 2014 – 2020!


Rybnik aktualnie przygotowuje się do nowej perspektywy unijnej na lata 2014 – 2020, z którą w mieście wiązane są duże nadzieje. I nie są to nadzieje bez pokrycia, ponieważ w ramach nowego rozdania środków unijnych Rybnik pozyskał już wstępnie blisko 390 mln zł!!! Będą to rekordowe środki, jakie miasto będzie miało do dyspozycji z funduszy unijnych. W tej kwocie, 300 mln zł dotacji to środki przeznaczone na budowę drogi Racibórz – Pszczyna na odcinku przebiegającym przez Rybnik. Miasto już kilka lat temu zleciło dokumentację techniczną na realizację tego zadania i z uwagi na dobre przygotowanie w tym zakresie, może cieszyć się teraz z pozyskanych kolejnych funduszy. Ponadto, blisko 90 mln zł Miasto pozyskało w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Będą to środki na inwestycje związane m.in. z efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii, oświetleniem ulicznym oraz szeroko pojętą rewitalizacją.
 
Warto przypomnieć, że Rybnik jest zdecydowanym liderem w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, pod względem liczby realizowanych projektów. Miasto pozyskało środki na realizację 35 projektów we wszystkich priorytetach (dla porównania Katowice – 29, Bielsko–Biała – 23, Gliwice – 13, Sosnowiec – 17, Częstochowa – 25). Są  przedsięwzięcia, które w dużej mierze poprawiają jakość życia mieszkańców.

  
Miasto od wielu lat jest jednym z krajowych liderów w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych. Realizację największych zadań inwestycyjnych Rybnik ma już za sobą - stąd zresztą tak wysoka pozycja miasta we wcześniejszych rankingach, publikowanych przez branżowe pisma. Inne samorządy dopiero teraz mierzą się z tak potężnymi inwestycjami, jak chociażby budowa kanalizacji sanitarnej. Warto pamiętać, że choć sporo jeszcze do zrobienia, najważniejsze inwestycje w infrastrukturę techniczną Rybnik ma już za sobą. To m.in.: budowa prawie 630 km kanalizacji sanitarnej, składowiska odpadów komunalnych, nowoczesnej oczyszczalni ścieków, a także kompleksowa modernizacja drogi krajowej 78 i drogi wojewódzkiej 935 czy budowa obwiedni miasta.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.