Wiadomości z Rybnika

Rybnik na wakacje

  • Dodano: 2016-07-08 12:30
Nuda? To słowo nie powinno nawet na moment towarzyszyć nam w wakacje. Aby urozmaicić sobie czas letniej laby bez konieczności wyjeżdżania w dalekie wyprawy, możemy skorzystać z ofert okolicznych domów kultury, atrakcji przygotowywanych przez rybnicki MOSiR czy odwiedzić znane miejsca w mieście. Możliwości jest tyle, że zapewne każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.
 
 
Na początek… dowiedz się, co słychać w Rybniku i odwiedź punkt informacji miejskiej Halo! Rybnik, czyli miejsce, w którym można „zasięgnąć języka”, o tym co ciekawego dzieje się w mieście, kupić pamiątkowy rybnicki gadżet, napić się kawy, a także spotkać wielu ciekawych ludzi. Przyjazne, nowoczesne wnętrza oraz profesjonalna informacja służą integracji mieszkańców i promują to, co w Rybniku najpiękniejsze.
 
 
 
 
W Halo! Rybnik można też dowiedzieć się, jak interesująco zaplanować czas na wakacje. Kilka ciekawych propozycji w tym zakresie także poniżej.
 
Deptak, woda i muzyka
 
Wieczorny spacer? A może spotkanie ze znajomymi? Wybierz się na Plac św. Jana Pawła II, gdzie co wieczór odbywają się spektakularne pokazy wodno-świetlno-muzyczne fontanny. Wodne obrazy wzbogacone barwnymi światłami tworzą się m.in. do muzyki takich twórców, jak: Gershon Kingsley, Vangelis, Jean Michel Jarre, Andrea Bocelli, Richard Clayderman. Nie brakuje też utworów klasyków: L. van Beethovena, W.A. Mozarta, J.S. Bacha, G.F. Hendla, A. Vivaldiego, G. Bizeta, G. Verdiego czy J. Offenbacha. Ciekawostką jest pokaz dance do muzyki takich artystów, jak Bengro Garcia, Beatcreator i 4Noize.
Rybnicka fontanna działa codziennie w godzinach 9:00-24:00
Godziny muzycznych pokazów: 19.50, 20.20, 20.50, 21.20
Od 17 do 31 lipca, codziennie o godz. 19.44, przed rozpoczęciem pokazu  fontanny będzie odgrywany hymn Światowych Dni Młodzieży.
 
W najbliższą sobotę, 9 lipca, jak w każdą drugą sobotę miesiąca, na rybnickim deptaku odbędzie się Jarmark Staroci i Rękodzieła. Zapraszamy wszystkich miłośników staroci, kolekcjonerów, wystawców, wielbicieli antyków, artystów, wytwórców rękodzieła, sprzedawców książek, a także wszystkie osoby, które chcą sprzedać lub wymienić używane rzeczy.
 
 
 
 
Pumptrack, citytrail i park tematyczny
Świetnym miejscem na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu jest niedawno otwarty Pumptrack czyli specjalnie zaprojektowany rowerowy tor przeszkód przy parku tematycznym nad Nacyną. Tuż obok toru otwarto rowerowy park umiejętności czyli zintegrowaną sieć ścieżek rowerowych, dzięki którym można cieszyć się jazdą górskimi trasami bez konieczności opuszczania centrum miasta. Rowerowe atrakcje znajdują się w pobliżu parku tematycznego, gdzie również nie brakuje atrakcji dla małych i dużych. Na odwiedzających czekają tam: urządzenia eksperymentalne, ogrody-kolekcje, place zabaw, boisko. Spacer po parku na pewno nie będzie nudny!
 
 
 
Wieża widokowa bazyliki św. Antoniego
 
Południowa wieża bazyliki jest wyposażona w taras widokowy i przeznaczona do zwiedzania. Zobaczymy z niej piękną panoramę całego miasta. Zwiedzanie wieży bazyliki (grupy 2-8 osób) możliwe w poniedziałki, środy, piątki i soboty w godzinach 7:00-9:00 oraz 17:00-18:30, we wtorki i czwartki w godz. 7:00-9:00 oraz 16:15-18:30, a w niedziele w godz. 7:00-13:00 i 14:00-18:30. Grupy liczące powyżej 8 osób mogą zwiedzać wieżę z tarasem widokowym po telefonicznym uzgodnieniu terminu, z co najmniej 3-dniowym wyprzedzeniem (nr tel. 32 43 29 020)
 
 
 
Centrum wspinania „Cechownia”
Dla miłośników wspinaczki to raj na ziemi. Ścianki o różnych stopniach trudności, urządzenia do ćwiczeń oraz inne atrakcje znajdują się w dawnej cechowni nieczynnej kopalni Rymer. Wspinać mogą się tu już dzieci od czwartego roku życia. Własny sprzęt nie jest wymagany, na miejscu znajduje się wypożyczalnia. W wakacje czynne od poniedziałku do piątku, od 15.30 do 22:00. Szczegóły na TUTAJ.  
Rybnik-Niedobczyce, ul. Rymera 4; tel. 605 610 651
 
 
 
Aeroklub ROW
Funkcjonuje od lat w Gotartowicach, zapewniając ekstremalne atrakcje: loty widokowe samolotem, bądź szybowcem. Do wyboru jest kilka opcji, a cena zależy od długości lotu. Aeroklub prowadzi również szkolenia. Więcej informacji i rezerwacja terminów na stronie internetowej - ZOBACZ. 
Rybnik-Gotartowice, ul. Żorska 332; tel. 32 42 18 189
 
 
 
Pluskadełko w Kamieniu
Zinicjatywy mieszkańców Kamienia, z budżetu obywatelskiego, powstał wodny plac zabaw dla dzieci, który funkcjonuje od początku czerwca. Miejsce jest ogrodzone, oświetlone i monitorowane, co zapewnia bezpieczeństwo najmłodszym gościom. Od otwarcia cieszy się ogromną sympatią miłośników kąpieli dzięki różnego rodzaju wodotryskom, sprzyjającym zabawom najmłodszych.  Z wodnego placu zabaw można korzystać nieodpłatnie.
 
 
 
Muzeum w Rybniku
Muzeumzaprasza we wtorki, czwartki i piątki od 9 do 15,  w środy od 9 do 18 oraz w soboty i w niedziele od 11 do 16. W okresie wakacyjnym placówka proponuje zwiedzenie wystaw stałych: Rybnik nasze miasto (do 1945 r.), Cechy rzemieślnicze w miastach Górnego Śląska (do roku 1939), Wyrobisko górnicze oraz wystawy czasowej (do 28 sierpnia) Barwy i smaki Indii. Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy 4 zł. Szczegóły TUTAJ. 
Rybnik-Śródmieście, Rynek 18; tel. 32 432 74 60
 
 
 
Zabytkowa Kopalnia „Ignacy”
W  czasie wakacji kopalnia czynna jest od poniedziałku do piątku od 9:00 do 15:00. Możemy zobaczyć tam parową maszynę wyciągową szybu Głowacki i wejść na platformę widokową urządzoną w dawnej wieży ciśnień. Bilety wstępu dorośli – 5 zł, dzieci – 2 zł. Obiekty można będzie zobaczyć również w czasie weekendowych imprez odbywających się na Ignacym. Zwiedzanie kopalni z przewodnikiem jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej (koszt: 50 zł). Szczegóły na  TUTAJ.
Rybnik-Niewiadom, ul. Mościckiego 3; tel. 32 432 74 99
 
 
 
Przystań „Aktywni”
Ośrodek kajakowo-rowerowy oferuje m.in.: organizację spływów kajakowych Rudą, miejsca biwakowe oraz boisko do siatkówki plażowej.
Szczegóły TUTAJ. 
Rybnik-Stodoły, ul. Ks. E. Szramka 11; tel. 692 458 188, 32 733 0021
 
 
Fot. W. Troszka
 
Centrum Sportów Wodnych „Big Blue”
Centrumznajduje siętuż obok kąpieliska Ruda, nad sąsiadującym z Rudą stawem. W ofercie wypożyczalnia kajaków, rowerów wodnych, żaglówek i najnowsza atrakcja – wakepark 
z „przeszkodami” do pływania na wakeboardzie (pływanie na wyciągu na specjalnej desce). Wejście przez kąpielisko. Szczegóły TUTAJ. 
Rybnik-Północ, ul. Gliwicka 72; tel. 733 812 772 
 
 
Fot. W. Troszka
 
Ścieżki rowerowe
Mają długość ponad 100 km, łącząc Rybnik z kilkoma okolicznymi miejscowościami, co daje możliwość poznania wielu obiektów o wartości historycznej i kulturalnej. Wycieczka po Parku Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych bądź wokół Zalewu Rybnickiego to świetny sposób na aktywny wypoczynek z rodziną. Wyznaczono 17 tras rowerowych o różnych stopniach trudności. 
Informacje o ścieżkach i drogach rowerowych w Rybniku możesz śledzić również TUTAJ.
 
 
Fot. L. Tyl
 
Zalew rybnicki
 
Tutaj spędzisz aktywne lato nad wodą, dzięki szerokiej ofercie pobliskich ośrodków (Ośrodek Żeglarski „Koga-Kotwica”, ”Pod Żaglami”, Szkoła Windsurfingu „POL33”). Wakacyjne przygody można urozmaicać, wypożyczając kajak, deskę windsurfingową, żaglówkę bądź jacht kabinowy, wynajmując domek letniskowy, łowiąc ryby czy po postu odpoczywając.
 
 
Fot. L. Tyl
 
Zajęcia organizowane przez Domy Kultury i Biblioteki
(informacje o zapisach na zajęcia w w poszczególnych placówkach)
 
Dom Kultury w Chwałowicach
atrakcje dla dzieci: pierwsze dwa tygodnie lipca (do 15.07), w programie m.in.: poranki filmowe, warsztaty mydlarskie, taneczne, pieczenia ciasteczek, plener malarski oraz trzy wycieczki (Jura Krakowsko-Częstochowska, Wisła, Głogówek)
wakacyjny kurs tańca towarzyskiego dla młodzieży i dorosłych – odbędzie się w dniach od 11 do 13 lipca (godz. 20:00). W programie: taniec użytkowy, walc oraz cha-cha. Cena kursu: 100 zł od pary, 50 zł od osoby. 
Szczegóły na www.dkchwalowice.pl
ul. 1 Maja 91b, tel. 32 43 31 852; 32 42 16 222
 
 
Industrialne Centrum Kultury w Niewiadomiu
 
 „Wakacje na Ignacym” podzielone na dwa turnusy (I – zakończony, II – do 8 lipca). Warsztaty cyrkowe, wyjazdy na kąpielisko Ruda, pokazy filmów i wycieczki do Europarku w Warszowicach, Dream Parku w Ochabach, czy miasteczka westernowego Twinpigs w Żorach to atrakcje, które czekają na uczestników półkolonii (koszt turnusu – 120 zł)
 
Rajd Motocykli Zabytkowych – atrakcja dla fanów motoryzacji zaplanowana na 
9 lipca. W czasie rajdu dodatkowo m.in.: konkursy elegancji, sprawności, wiedzy 
o motocyklach, zagra też zespół „Street Band” z Niedobczyc. Wydarzenie rozpocznie rajd motocyklami trasą z Gaszowic – Sioła (o godz. 14.00) na teren Zabytkowej Kopalni Ignacy.
 „Niewiadomskie środy dziecięce” (od 13 lipca, w każdą środę) – animacje, zabawy, poszukiwanie skarbów, dmuchańce, minigra miejska, a na zakończenie projekcja filmu w ramach cyklu „Czas na kino”.  
Szczegóły na www.ick.rybnik.pl
ul. Mościckiego 15
tel. 32 42 13 755; 32 43 31 365
 
Dom Kultury w Niedobczycach
 
Odpłatne półkolonie od 16 do 26 sierpnia dla dzieci od 8 do 13 roku życia. 
W programie m.in. wycieczki do zagrody żubrów w Pszczynie, Industrialnego Centrum Kultury w Niewiadomiu wraz ze zwiedzaniem kopalni Ignacy, zamku w Mosznej, rejs statkiem po kanale gliwickim, wyjazdy na kąpielisko Ruda, spacer do tężni w Radlinie, a także zajęcia plastyczne, warsztaty edukacji medialnej, zabawy w parku i przedstawienie teatralne. Zapisy przyjmowane są od lipca. 
Szczegóły na www.dkniedobczyce.pl
ul. Barbary 23, tel. 32 433 10 65
 
Młodzieżowy Dom Kultury
 
Placówka zaprasza w pierwszej połowie sierpnia (1-12.08) od poniedziałku do piątku na warsztaty taneczne i plastyczne, gry i zabawy sportowe dla dzieci, interesujące wycieczki. Szczegóły: www.mdk.rybnik.pl
ul. Broniewskiego 23, tel. 32 422 40 80
 
Dom Kultury w Boguszowicach
 
„W 10 dni dookoła świata” – wakacyjny kurs języka angielskiego przygotowany przez Akademię Zabawy i Edukacji Spring Up. Zajęcia, które będą odbywały się w formie zabawy, ale także i nauki, zaplanowane są w terminie 18 -29 lipca. Kurs jest odpłatny, skierowany dla dzieci od 4 do 9 lat.
„Artystyczne lato w mieście” – cykl zajęć zaplanowany od 25 lipca do 5 sierpnia 
(od poniedziałku do piątku). Dzieci w wieku szkolnym będą mogły wziąć udział 
w zajęciach ceramicznych i plastycznych, codziennych seansach filmowych oraz wycieczkach: do Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie, Zabytkowej Kopalni Srebra 
w Tarnowskich Górach oraz do Brennej, gdzie zaplanowano ognisko. Na zakończenie wakacyjnych atrakcji kino plenerowe. Zapisy od 4 lipca. Zajęcia częściowo płatne. Szczegółowe informacje na plakatach i w Internecie.
Szczegóły na www.dkboguszowice.pl
Plac Pokoju 1, tel. 32 425 20 16
 
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
Biblioteka przygotowała cykl spotkań „Dzień dobry Europo” odbywających się od 4 lipca do 26 sierpnia, od poniedziałku do piątku, w godzinach 11: 00-13:00. Cykl  adresowany jest dla dzieci od 6 do 12 lat. W programie „podróże” z książką po europejskich stolicach, spotkania czytelnicze, gry, zabawy i zajęcia plastyczne.
Filie nr 5, 9, 10, 12, 16 i 17 organizują zajęcia dla dzieci we wtorki i czwartki. 
Z harmonogramem zajęć można zapoznać bezpośrednio w filiach bibliotecznych.
Filia biblioteki w Paruszowcu-Piaskach
Placówka zaprasza w lipcu od poniedziałku do piątku o godzinie 10.00 na „Wakacje z bajeczką”, czyli zajęcia dla najmłodszych w ramach „Letniej czytelni” (ul. Za torem 3B, tel. 32 422 13 20)
 
Szczegóły na www.biblioteka.rybnik.pl
ul. Szafranka 7, tel. 32 422 35 41
 
Teatr Ziemi Rybnickiej
 
„Popołudnie z folklorem” – niedziela, 10 lipca, godz. 16.00, estrada rybnickiego kampusu (ul. Rudzka 13). Zaprezentują się m.in.: Biesiadna Kapela z Myszkowa, Koło Gospodyń Wiejskich Żory-Osiny, Koło Gospodyń Wiejskich Bełk, Koło Gospodyń Wiejskich Rybnik-Ligota, Koło Gospodyń Wiejskich Baranowice, Zespół Śpiewaczy "Karolinki z Jankowic. O 19.00 wystąpi zespół Bayerbeat. Wstęp wolny.
 
IX Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego - sobota, 20 sierpnia, estrada rybnickiego kampusu. Zagrają: Singin' Birds, Vaughn Roberts (Nowa Zelandia) & Milian Orkiestra pod dyr. Andrzeja Zubka.
Letnie atrakcje z MOSiRem
Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy „Ruda” zaprasza w okresie wakacyjnym codziennie od 9:00 do 20:00. Obiekt oferuje szerokie możliwości rekreacji – ma dla swoich gości m.in. trzy baseny, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej i koszykówki, siłownię terenową, wodny plac zabaw, dwie zjeżdżalnie oraz dwie widownie.
Od 7 lipca w każdy czwartek aż do zakończenia wakacji w godzinach od 11:00 do 13:00 na terenie kąpieliska „Ruda” będzie można wziąć udział w bookcrossingowej akcji „Czytaj z Rudą”. W czwartkowe przedpołudnia bibliotekarze będą rozdawać książki, które nieodpłatnie można zabrać ze sobą, bez konieczności zwracania. Możliwa jest także wymiana książek.
Plaża Open – atrakcja dla sympatyków siatkówki. W najbliższy weekend – od 8 do 10 lipca – na kąpielisku „Ruda” odbędzie się drugi z pięciu turniejów w ramach Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej
Akcja „Umiem pływać” – do 29 lipca na krytej pływali w Boguszowicach dzieci 
w różnych grupach wiekowych będą mogły nauczyć się pływać. Akcja została podzielona na dwa turnusy, pierwszy potrwa do 15 lipca, drugi od 18 do 29 lipca. Zajęcia odbywać się będą na pływalni oraz w hali sportowej w Rybniku-Boguszowicach. Listy osób zakwalifikowanych na zajęcia na stronie: www.mosir.rybnik.pl
 
Półkolonie z Fundacją EDF
 
Fundacja organizuje półkolonie dla dzieci. W programie  sporo wycieczek, między innymi do parku rozrywki „Energylandia” w Zatorze, miasteczka westernowego Twinpigs w Żorach, parku linowego „Leśna Przygoda” w Radlinie a poza tym warsztaty origami, gry sportowe, konkursy, treningi piłkarskie i zajęcia na basenie. Właśnie trwa pierwszy turnus, kolejne w terminach: turnus II: 11 VII – 22 VII, turnus III: 25 VII – 5 VIII, turnus IV: 8 VIII – 19 VIII
 
Adres: ul. Podmiejska, 44-207 Rybnik
Zapisy pod numerem telefonu:  32 739 18 98
Szczegóły na stronie: fundacja.edf.pl

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.