Wiadomości z Rybnika

Rybnik może zostać Zieloną Stolicą Europy!

  • Dodano: 2024-04-05 11:45

Z inicjatywy i przy wsparciu Łukasza Kohuta, posła do Parlamentu Europejskiego, Rybnik powalczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy.

Wyróżnia się jedno miasto na całą Europę

To konkurs, w ramach którego co roku jednemu europejskiemu miastu, wiodącemu prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego, przyznawane jest to szczególne wyróżnienie.

- Trzeba się chwalić i pokazywać osiągnięcia samorządu i mieszkańców Rybnika. Nie byłoby zielonej transformacji, zmian w sposobie ogrzewania gdyby nie mieszkańcy, którzy w tych zmianach aktywnie uczestniczyli, decydując się na wymianę kopciuchów – przekonuje europoseł Łukasz Kohut. - Rybnik zrobił fenomenalną robotę, o której wiedzą już insiderzy polityczni, ale nie wiedzą jeszcze obywatele Polski i Europy. Chciałbym, aby Rybnik uzyskując tytuł Zielonej Stolicy Europy, albo chociaż dostając się do finału konkursu, pokazał im, że taka transformacja jest możliwa. Gdyby to się udało, bylibyśmy pierwszym polskim miastem w finale tego konkursu - dodaje. 

Konkurs z myślą o planecie

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany co roku jednemu europejskiemu miastu, które pokazało, że wiedzie prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego. W konkursie udział mogą wziąć miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców, a w przypadku państw, w których nie ma tak dużego miasta, dopuszczone jest największe miasto w kraju. Głównym przesłaniem tej inicjatywy jest to, że Europejczycy mają prawo żyć w miastach, które dążą do poprawy jakości życia swoich mieszkańców i do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko w skali globalnej. Przekaz ten wyrażony jest w skrócie sloganem „W zielonych miastach żyje się przyjemniej”.

- Uczestnictwo w tym konkursie to z jednej strony bardzo ambitne wyzwanie, z drugiej jednak, powinniśmy pokazywać nasze osiągnięcia w walce ze smogiem: inwestycje w termomodernizację, pozyskiwanie gigantycznych środków na walkę o czyste powietrze, ale też innowacje, które w Rybniku zaistniały, jak autobusy wodorowe, stacja tankowania wodoru i pewien trend, który chcemy zapoczątkować: od Rybnickiego Okręgu Węglowego do Rybnickiego Okręgu Wodorowego – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Myślę, że to są ważne argumenty, które warto pokazać. Z miasta, które nazywane było stolicą smogu, w ciągu kilku lat zrobiliśmy miasto, będące liderem walki ze smogiem, pokazywane w całej Polsce jako miasto, które poradziło sobie z tym problemem.

Rybnik z ambicjami

Wyróżnienie, o które walczy Rybnik to dalsza zachęta do wdrożenia najlepszych praktyk inwestycyjnych, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców, dbając jednocześnie o środowisko.

- Nasza aplikacja jest wskazaniem ambicji miasta w kontekście dbania o środowisko. Ostatnie lata to poprawa jakości powietrza – mówi Wojciech Kiljańczyk, zastępca prezydenta Rybnika. - Wysiłek samorządu i mieszkańców jest widoczny. Oprócz tego prowadzimy również działania w kontekście ochrony wody, małej retencji, bioróżnorodności. Mamy plan adaptacji do zmian klimatu. Chcemy jeszcze więcej, ponieważ przyszłość to również transformacja naszego regionu – zaznacza wiceprezydent.

- Ważne jest, by dalej podejmować starania, mające na celu ulepszenie środowiska miejskiego oraz rozwój w stronę jak najzdrowszych i  jak najbardziej zrównoważonych standardów życia - przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Otrzymanie tytułu Zielonej Stolicy Europy jest dla miasta dużym zaszczytem, a główna nagroda w postaci 600 tys. euro powoli na dalszy rozwój zielonych inwestycji w Mieście Rybniku. Sam proces selekcji jest bardzo rygorystyczny - zaznacza prezydent.

Należy dostarczyć wiele dokumentów

Jako kandydat do tytułu Miasto Rybnik musi dostarczyć wiele danych, statystyk i zestawień dotyczących sytuacji w 7 kategoriach (powietrze, woda, bioróżnorodność, odpady, hałas, adaptacja do zmian klimatu oraz łagodzenie zmian klimatu) i to na tej podstawie wyłaniani są zwycięzcy. Krótko mówiąc, miasta muszą wykazać, że ich ambicje mają charakter długofalowy i że przynoszą korzyści ich mieszkańcom, planecie i gospodarce.

Termin złożenia wniosku upływa 30 kwietnia br. W lipcu ogłoszone zostaną miasta-finaliści, zaś zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu poznamy w październiku.

Efekty działań miasta

Miasto Rybnik od lat walczy o czyste powietrze. Efekty są znaczące:

  • W roku 2023 po raz pierwszy osiągnęło poziom poniżej ustalonej 35 dniowej normy jeśli chodzi o przekroczenia dobowe pyłu PM10 w powietrzu. Na taki stan rzeczy niebagatelny wpływ mają działania związane z dążeniem do wymiany węglowych źródeł ciepła i zastępowanie ich najlepszymi dostępnymi na rynku technologiami. W latach 2007-2022 tylko na ten cel wydatkowane zostało 259 839 561,24 milionów złotych, Miasto pozyskało zostało 92 122 337,58 milionów zł dofinansowań ze środków UE z przeznaczeniem na poprawę efektywności energetycznej budynków.
  • Rybnik jest liderem w zakresie programu Czyste Powietrze, gdzie w ciągu ostatnich 5 lat (2018-2023) rybniczanie złożyli 6270 wniosków o dofinansowanie, z czego zrealizowanych zostało 4545.
  • Rybnik znalazł się wśród finalistów nagrody Innovation in Politics między innymi w kategorii ochrona klimatu. W ramach konkursu Innovation in Politics uznanie jurorów uzyskała kampania społeczna „Gańba”. 2 maja, podczas gali w Barcelonie okaże się czy Rybnik uzyska tę nagrodę.
  • 3 kwietnia br. po uzyskaniu pozytywnej oceny merytorycznej wniosku aplikacyjnego, udało się pozyskać rekordową kwotę 143 mln zł dofinansowania na realizację projektu grantowego pn.: „Zielona energia na terenie Gmin Partnerskich: Rybnik, Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Pszów, Świerklany”.
  • W marcu br. zainaugurowany został projekt ROW 2.0 – przedsięwzięcie określające wodorową przyszłość Rybnika. Projekt Miasta Rybnika i Politechniki Śląskiej, którego celem jest transformacja Rybnickiego Okręgu Węglowego, w Rybnicki Okręg Wodorowy – ośrodek nowoczesnych technologii opartych o zrównoważone, efektywne źródła zielonej energii.

Te kilka przykładów wskazuje ugruntowany kierunek, w którym zmierza Rybnik, a czego owocem jest przygotowywany wniosek konkursowy.

Wniosek konkursowy powstaje we współpracy z warszawskim interdyscyplinarnym think tankiem Forum Energii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również