Wiadomości z Rybnika

Rybnickie Dni Integracji

  • Dodano: 2016-05-06 11:45
5 maja w rybnickim urzędzie miasta zainaugurowano I Rybnickie Dni Integracji. Celem przedsięwzięcia jest promocja placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych zajmujących się rehabilitacją, edukacją, terapią czy opieką oraz pokazanie potencjału osób niepełnosprawnych.
 
 
Rybnickie Dni Integracji to projekt skierowany do osób niepełnosprawnych z Rybnika oraz społeczności lokalnej. W ramach inauguracji wydarzenia Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera uroczyście wręczył Lidii Moc, przewodniczącej rybnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym symboliczny klucz do bram miasta. Klucz w następnych dniach będzie przekazywany na zasadzie sztafety do kolejnych placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych, w których organizowane będą dni otwarte:
 
 
– W tej sztafecie otworzą się ludzkie serca, możliwości, umysły. Gratuluję inicjatywy, która z pewnością przyczyni się do tego, by lepiej z sobą współpracować i otwierać miasto na wszystkich jego mieszkańców – podkreślał prezydent Rybnika Piotr Kuczera. 
 
 
Sztafeta potrwa od 5 do 20 maja, a 25 maja odbędzie się Wielki Piknik Integracyjny na Kampusie. Dni otwarte w poszczególnych placówkach będą okazją do zapoznania się z profilem działalności instytucji oraz z praktycznymi informacjami dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, np. z zakresu zasad rekrutacji czy dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy.
 
 
 
–  5 maja przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.  Wydarzenie było obchodzone w mieście co roku, tym razem przybrało formę bardziej rozbudowaną w postaci Dni Integracji, które skupiają wszystkie miejskie podmioty zajmujące się osobami z niepełnosprawnościami. Celem przedsięwzięcia jest na pewno integracja instytucji, ale przede wszystkim pokazanie społeczności Rybnika, jaki potencjał drzemie w osobach niepełnosprawnych, jakie możliwości mają poszczególne ośrodki. To okazja do przekazania informacji o tym, gdzie szukać wsparcia i pomocy, gdy w rodzinie pojawi się problem niepełnosprawności. Chcemy też pokazać, jak spędzamy czas, jak się bawimy, jak sobie radzimy – mówi Lidia Moc, przewodnicząca rybnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
 
 
Projekt realizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Rybniku przy wykorzystaniu środków własnych oraz Miasta Rybnika.
 
 
Harmonogram Rybnickich Dni integracji:
 
 
5 maja – Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci
6 maja – Specjalny Zespół Szkolno-Przedszkolny
9 maja – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
10 maja – Zespołu Szkół nr 6
11 maja – Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Karłowicza
12 maja – Warsztat Terapii Zajęciowej nr 1 „Przystań”
13 maja – Warsztat Terapii Zajęciowej  nr 2 „Latarnia”
16 maja – Środowiskowy Dom Samopomocy „Cogito Noster”
17 maja – Miejski Dom Pomocy Społecznej
18 maja – Polski Związek Głuchych Oddział w Rybniku
19 maja – Polski Związek Niewidomych Oddział w Rybniku
20 maja – Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
 
 
Rozpoczęcie Dni Otwartych w każdej placówce o godzinie10.00. Zakończenie Sztafety Rybnickich Dni Integracji odbędzie się 25 maja. Tego dnia zaplanowano o godz. 12:00 mszę świętą w bazylice  św. Antoniego w Rybniku  oraz piknik na rybnickim Kampusie w godz. 13:30 do 18:00.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również