Wiadomości z Rybnika

Rybnicki Tygl stawia na technologie wodorowe – nowa specjalność dla uczniów

  • Dodano: 2025-01-20 10:30

W filii Politechniki Śląskiej w Rybniku odbyła się inauguracja specjalności Technologie wodorowe, prowadzonej w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku we współpracy z Politechniką Śląską.

Praktyczne kształcenie i współpraca z Politechniką Śląską

Naukę w ramach tej specjalizacji rozpoczyna grupa uczniów piątej klasy technikum samochodowego. Uczniowie, którzy zdecydowali się na wybór wodorowej specjalności, będą mieli możliwość odbycia części zajęć z pracownikami Politechniki Śląskiej, ekspertami w tej dziedzinie. Co ważne - zajęcia realizowane będą nie tylko w murach uczelni, ale także na stacji ładowania wodoru, w zajezdniach autobusów wodorowych, a wszystko po to, by uczniowie poznali specyfikę tych pojazdów, które już jeżdżą po ulicach Rybnika.

Rybnicki Zespół Szkół Technicznych czyli popularny Tygiel, stawia na rozwój technologii wodorowych także w innych gałęziach niż motoryzacja. W kole robotów mobilnych uczniowie dowiadują się jak programować roboty napędzane wodorem, a wkrótce ma tu powstać także specjalizacja związana z OZE czyli odnawialnymi źródłami energii.

Nowa specjalność

Eksperci w zakresie technologii wodorowych będą w najbliższych latach poszukiwani, dlatego też władze Rybnika i Politechniki Śląskiej idą o krok dalej i podpisały deklarację wsparcia nt. uruchomienia nowego kierunku studiów pn. zrównoważona konsumpcja i produkcja.

- Mamy już bazę wodorową, specjalizację wodorową w szkole średniej, więc idealnym dopełnieniem byłoby uruchomienie kierunku studiów w tym zakresie, bo potrzebujemy kadr dla naszej inicjatywy ROW 2.0 – mówi Ewelina Włoch, Naczelnik Wydziału Cyfryzacji i Nowych Technologii Urzędu Miasta Rybnika.

– Ze swojej strony deklarujemy możliwość korzystania z miejskiej infrastruktury, stacji wodorowej, autobusów wodorowych do celów uczenia praktycznych aspektów na tym kierunku studiów – dodaje.

Rybnicki Okręg Wodorowy: projekt na przyszłość

ROW 2.0 to projekt Miasta Rybnika i Politechniki Śląskiej. Jego celem jest transformacja Rybnickiego Okręgu Węglowego, w Rybnicki Okręg Wodorowy – ośrodek nowoczesnych technologii opartych o zrównoważone, efektywne źródła zielonej energii.

W ramach projektu planowana jest modernizacja i budowa infrastruktury oraz zakup wyposażenia służące utworzeniu Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych (COZEiTW) w Rybniku. Nowa jednostka badawcza będzie częścią filii Politechniki Śląskiej - Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rybniku. W ramach projektu powstaną 4 komponenty nowego centrum badawczego:

  • Centrum Kompetencji Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych (CKOZEiTW)
  • Laboratorium Technologii Wodorowych (LTW)
  • Laboratorium Eko - Dom Energia (LEDE)
  • Mobilne Laboratorium Diagnostyki Paneli Fotowoltaicznych (MLDPF)

Wsparcie dla współpracy w zakresie technologii wodorowych

Podstawowym celem projektu jest wsparcie badawczo-rozwojowe procesu sprawiedliwej transformacji w regionie, zmierzające do osiągnięcia celów UE w dziedzinie energii i klimatu.

Miasto Rybnik jako partner projektu wspólnie z Morawsko - Śląskim Klastrem Wodorowym oraz Instytutem Techniki Górniczej KOMAG, złożyło również wniosek grantowy dla projektu polegającego na aktywacji współpracy transgranicznej w zakresie rozwoju koncepcji „dolin wodorowych”. Głównym celem projektu jest sieciowanie podmiotów działających w branży wodorowej na pograniczu PL-CZ i dzielenie się swoimi doświadczeniami a także opracowanymi lub realizowanymi strategiami wdrażania i rozwoju gospodarki wodorowej. Projekt otrzymał dofinansowanie i będzie realizowany w 2025 roku. 

Wodór na ulicach Rybnika – miasto inwestuje w ekologiczny transport

Od 2023 roku na trasach rybnickiej komunikacji miejskiej kursuje 20 autobusów wodorowych. W Rybniku powstała i działa jedyna jak dotąd na Śląsku ogólnodostępna stacja tankowania wodoru do samochodów osobowych i autobusów. Miasto czeka na rozstrzygnięcie przetargu na dostawę kolejnych 14 sztuk autobusów wodorowych. Termin realizacji dostawy autobusów – I kwartał 2026 r.

W tym kontekście uruchomienie w Zespole Szkół Technicznych specjalności Technologie wodorowe oraz planu uruchomienia kierunku studia, związanego z technologiami wodorowymi to kolejny, bardzo realny krok w kierunku przekształcania Rybnickiego Okręgu Węglowego w Rybnicki Okręg Wodorowy.

Rybnicki Tygl stawia na technologie wodorowe – nowa specjalność dla uczniów /fot. A. Król / Gazeta Rybnicka

Artur KristofArtur Kristof
Źródło: UM Rybnik, fot. A. Król / Gazeta Rybnicka

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również