22 lutego rusza rekrutacja do przedszkoli prowadzonych przez Miasto Rybnik. Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone co roku na wolne miejsca w przedszkolu.
W przedszkolach prowadzonych przez Miasto Rybnik jest 4950 miejsc, przy czym do naboru będzie dostępnych około 1500 miejsc – pozostałe będą już zajęte przez dzieci kontynuujące edukację przedszkolną.
- Rodzice dzieci obecnie chodzących do przedszkola mają zagwarantowane miejsce w swoim przedszkolu i nie biorą udziału w rekrutacji, a jedynie potwierdzają wolę kontynuacji.
- Rodzice chcący zapisać po raz pierwszy dziecko do przedszkola będą mogli skorzystać z formularza elektronicznego, który po wydrukowaniu i podpisaniu, powinni złożyć wraz z dodatkowymi oświadczeniami w przedszkolu pierwszego wyboru.
Witryna naborowa dla rodziców www.rybnik.przedszkola.vnabor.pl będzie dostępna od 22 lutego do 10 marca br.
O czym rodzice powinni pamiętać?
- Bezwzględne pierwszeństwo mają dzieci zamieszkałe na terenie Miasta Rybnika.
- Rodzice mogą (i powinni) wybrać 3 przedszkola.
- Nie ma znaczenia kolejność logowania w systemie.
- Wszystkie dzieci 6-letnie mają obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.
- Wszystkie dzieci 5, 4 i 3-letnie mają prawo do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej, co nie znaczy, że miejsce dla dziecka musi znaleźć się w przedszkolu wybranym przez rodzica na pierwszym miejscu.
- Dziecko, które ukończyło 2,5 roku może także zostać objęte wychowaniem przedszkolnym w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Dzieci te będą objęte dopiero rekrutacją uzupełniającą (po zapewnieniu miejsc dzieciom w wieku od 6 do 3 lat). Dotyczy to dzieci urodzonych pomiędzy 1 stycznia a 28 lutego 2020 roku.
W przypadku większej liczby kandydatów, niż liczba miejsc w przedszkolu, najpierw brane są pod uwagę łącznie poniższe kryteria, z których każde ma jednakową wartość:
- Wielodzietność rodziny kandydata,
- Niepełnosprawność kandydata,
- Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
- Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
- Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
- Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
- Objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Następnie brane są pod uwagę kryteria ustalone przez radę gminy:
- Kandydat, którego oboje rodzice/prawni opiekunowie pracują lub studiują/uczą się w trybie dziennym, oraz kandydat samotnie wychowywany w rodzinie, którego rodzic/opiekun prawny pracuje lub studiuje/uczy się w trybie dziennym
- Kandydat, którego rodzeństwo uczęszcza do tego samego przedszkola i potwierdziło wolę uczęszczania nadal do tego przedszkola,
- Kandydat, którego rodzeństwo kandyduje do tego samego przedszkola,
- Kandydat, którego rodzeństwo uczęszcza lub kandyduje do szkoły podstawowej, w obwodzie której znajduje się przedszkole wskazane na pierwszym miejscu listy preferencji,
- Kandydat, w stosunku do którego na pierwszym miejscu listy preferencji wskazano przedszkole znajdujące się w obwodzie szkoły podstawowej, właściwej dla miejsca zamieszkania kandydata,
- Kandydat, którego rodzeństwo do 31 grudnia roku rekrutacji, nie będzie miało ukończonych 18 lat.