Wiadomości z Rybnika

Przewodnik czekał na... Ignacym

  • Dodano: 2013-09-25 10:45

Kolejny rekord frekwencji pobity - w niedzielnej, pierwszej powakacyjnej wycieczce do Zabytkowej Kopalni Ignacy uczestniczyło 200 osób!

Zgromadzeni na Placu Wolności wycieczkowicze wypełnili do ostatniego miejsca przegubowy autobus, który zawiózł nas do Niewiadomia. Na miejscu okazało się, że taka sama liczba osób dotarła własnym transportem.

Prowadzący wycieczkę przewodnik PTTK Piotr Polak podzielił więc uczestników na dwie grupy. Podczas gdy jedna czekała cierpliwie na swoją kolej wejścia na wieżę widokową (na górze może przebywać jednocześnie tylko 15 osób, więc trochę to trwało), druga zwiedzała w tym czasie salę z kopalnianą maszyną wyciągową szybu „Głowacki”, słuchając opowieści Alojzego Szwachuły, ze Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy, opiekującego się tym miejscem.

Dawna wieża ciśnień, zaadaptowana na atrakcję turystyczną dzięki środkom unijnym, składa się z trzonu oraz zbiornika na wodę. Murowany trzon wieży (będący kiedyś kominem) powstał około 1880 r. W 1952 r. na jego szczycie dobudowano stalowy zbiornik wodny o unikalnej konstrukcji. Wieża ma obecnie wysokość 46 m, dając najwyższy w okolicy punkt, z którego możliwa jest obserwacja panoramy Rybnika, miast sąsiednich (Radlina, Rydułtów oraz Wodzisławia), a przy ładnej pogodzie również pasm górskich. Z wieży, na którą prowadzi 220 schodów, rozpościera się również widok na infrastrukturę zakładów wydobywczych oraz hałdy będące jakże charakterystycznym obrazem przemysłowego Śląska, który powoli będzie odchodzić w zapomnienie.

Akcja „Przewodnik czeka…w Rybniku”, organizowana jest przez Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale PTTK w Rybniku wspólnie z Wydziałem Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika i serwisem "Zapomniany Rybnik".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również