Wiadomości z Rybnika

Przebudowa Przemysłowej 23 A. Historyczny budynek nabierze nowoczesności

  • Dodano: 2023-08-10 11:00

Trwają roboty związane z przebudową wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ulicy Przemysłowej 23 A. Budynek o walorach historycznych remontowany jest z użyciem nowych technologii.

Modernizacja historycznego budynku mieszkalnego

Realizowana od zeszłego roku inwestycja nabiera rozpędu. Opiera się ona o rozwiązania z zakresu budownictwa modułowego – podobnie jak w przypadku wyremontowanej już kamienicy przy ul. Bolesława Chrobrego 13 – dzięki któremu w istotny sposób ograniczony jest czas budowy, a powstałe mieszkania są nowoczesne.

Wybrane zamierzenie architektoniczne polega na uzyskaniu efektu „włożenia” nowej bryły, tj. gotowych modułów mieszkalnych w stary budynek, przy zachowaniu ceglanych ścian elewacyjnych budynku – przypomina Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.

Budynek wpisany jest do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na prowadzenie wszelkich prac remontowych uzyskano zgodę konserwatora – z obowiązkiem zachowania oryginalnej balustrady schodów oraz wymiany stolarki okiennej i drzwiowej na stolarkę drewnianą z zachowaniem łuków, szprosów i płycin w drzwiach. Podstawowym założeniem realizacji projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynku przy jednoczesnym osiągnięciu założonych celów technicznych i uwzględnieniu walorów historycznych i architektonicznych obiektu, zwłaszcza jego zabytkowego charakteru.

Zakończony został etap związany z rozbiórką poszczególnych stropów, ścian wewnętrznych i dachu. Jednocześnie powstawała złożona konstrukcja żelbetowa, której zadaniem jest zabezpieczenie historycznej tkanki budynku, jak i zapewnienie właściwego posadowienia dla modułów mieszkalnych, wyprodukowanych równolegle w zakładzie prefabrykacji. W pierwszej połowie lipca we wnętrzu modernizowanego budynku zamontowano 40 wykonanych na miarę konstrukcyjnych modułów mieszkaniowych. Na ten moment trwa montaż konstrukcji stalowej pod ostatni strop – informuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.

Przemysłowa 23 A zyskuje nowe życie

Prace budowlane za 14 904 000 zł realizuje wybrana w przetargu firma Info-Bud Construction Sp. z o.o. Cała inwestycja, wraz z projektem, niezbędnymi przyłączami, nadzorem branżowym oraz robotami nieuwzględnionymi w projekcie szacowana jest na 16,7 mln zł.  W kwocie tej zawiera się dotacja – w lipcu 2021 r. Miasto Rybnik podpisało umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na pokrycie części kosztów przedsięwzięcia w ramach finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat w kwocie 7 024 361,80 zł. Warto też dodać, że opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej modernizacji budynków na ulicy Przemysłowej zostało dofinansowane w ramach projektu „Rewitalizacja miasta - nowa energia rybnickiej tradycji” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec stycznia. W zmodernizowanym budynku powstanie 10 mieszkań o powierzchni od 50 m2 do 71 m2,  w tym 2 dla osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że remont familoka to nie jedyna inwestycja w dzielnicy Paruszowiec, sukcesywnie kolejne inwestycje zmieniają oblicze tej robotniczej dzielnicy. W miejscu zdegradowanego terenu po byłym basenie dziś funkcjonuje tężnia z dużym, wciąż doinwestowywanym terenem rekreacyjnym, kawałek dalej powstał tor rolkarski, posadzono również aleję drzew na tzw. błoniach. Powstał przepust pieszo-rowerowy, który usprawnił ruch między dwoma dzielnicami podzielonymi przez nasyp kolejowy. Miasto prowadzi też remont mostów i wiaduktów w ciągu ulicy Mikołowskiej. Cały zestaw działań inwestycyjnych, a także programów społecznych realizowanych w procesie rewitalizacji ma z czasem zapewnić dzielnicy nową jakość życia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również