Wiadomości z Rybnika

Prace Jolanty Blij w lokalnej galerii

  • Dodano: 2012-01-04 11:00, aktualizacja: 2012-07-25 20:42

Jolanta Blij, której prace docenił sam Woody Allen, organizuje wystawę swoich fotografii w rybnickiej galerii. Nikogo nie może tam zabraknąć!
 

Galeria Smolna (PiMBP Filia Nr 8), Rybnik ul. Reymonta 69, tel. 32 4249409

Tytuł: Etiopia. W dolinie rzeki Omo

- wystawa fotografii Jolanty Blij

Wernisaż w dniu 9 stycznia (poniedziałek) o godz. 18.00

Wystawa czynna od 03.01 do 02.03.2012 r.

Wstęp wolny.

Jedna z fotografii prezentowanych na wystawie, zagrała z głośnym już filmie Woody Allena pt. O północy w Paryżu.

Jolanta Blij - obecnie paryżanka, kiedyś mieszkanka Rybnika. Mając 24 lata wyjechała z Rybnika. Mieszka we Francji, gdzie uczy języka polskiego i francuskiego. Od wczesnych dziecięcych lat jej życie wypełnione jest dwoma pasjami: fotografią i podróżami. Fotografowania nauczył ją ojciec - Jako dziecko potrafiłam godzinami przesiadywać z nim    w domowej ciemni. W czerwonym świetle lampy z niecierpliwością obserwowałam, jak na zanurzonym w chemikaliach papierze pojawia się obraz.  Marzy również o wolności, odkrywaniu świata i poznawaniu ludzi.

Do udziału w podróży po południowej Etiopii namówili ją fotograf, etiopski artysta malarz z Addis Abeby i jego francuska żona, zooarcheolog, pracująca przy wykopaliskach na terenie Etiopii. Z aparatem dotarła do doliny rzeki Omo, gdzie mieszka kilkadziesiąt plemion etnicznych, które żyją jeszcze poza zasięgiem cywilizacji, odziani w kozie skóry, w rytm wschodów i zachodów słońca, kultywując rytuały plemienne i żywiąc się tym, co dostarczy im polowanie lub ziemia. Plemiona różnią się od siebie sposobem życia, ozdobami ciała, fryzurami i dialektem.

Zdjęcia przedstawiają kilka z tych plemion: Karo, Hamar, Mursi, Arbore, Konso, Borana i Surma. Kolor sepii nadany zdjęciom ma skupić uwagę i podkreślić charakter etniczny i ponadczasowy  ludności, jaką chciałoby się ochronić przed, często niszczycielskimi wpływami współczesnego świata i turystów. Może i z taka myślą scenografka filmu Paryż o północy Woody Allena postanowiła pokazać jedno ze zdjęć z Etiopii właśnie w tym filmie. Dla pani Jolanty to i tak wiele. Ciekawość świata pcha ją ku nowym podróżom. Teraz planuje wyprawę do Indii.

Trzymamy kciuki za rozwój pasji pani Jolanty, a Was, drodzy Czytelnicy, zapraszamy na wystawę prac artystki!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.