Wiadomości z Rybnika

Prace Jolanty Blij w lokalnej galerii

  • Dodano: 2012-01-04 11:00, aktualizacja: 2012-07-25 20:42

Jolanta Blij, której prace docenił sam Woody Allen, organizuje wystawę swoich fotografii w rybnickiej galerii. Nikogo nie może tam zabraknąć!
 

Galeria Smolna (PiMBP Filia Nr 8), Rybnik ul. Reymonta 69, tel. 32 4249409

Tytuł: Etiopia. W dolinie rzeki Omo

- wystawa fotografii Jolanty Blij

Wernisaż w dniu 9 stycznia (poniedziałek) o godz. 18.00

Wystawa czynna od 03.01 do 02.03.2012 r.

Wstęp wolny.

Jedna z fotografii prezentowanych na wystawie, zagrała z głośnym już filmie Woody Allena pt. O północy w Paryżu.

Jolanta Blij - obecnie paryżanka, kiedyś mieszkanka Rybnika. Mając 24 lata wyjechała z Rybnika. Mieszka we Francji, gdzie uczy języka polskiego i francuskiego. Od wczesnych dziecięcych lat jej życie wypełnione jest dwoma pasjami: fotografią i podróżami. Fotografowania nauczył ją ojciec - Jako dziecko potrafiłam godzinami przesiadywać z nim    w domowej ciemni. W czerwonym świetle lampy z niecierpliwością obserwowałam, jak na zanurzonym w chemikaliach papierze pojawia się obraz.  Marzy również o wolności, odkrywaniu świata i poznawaniu ludzi.

Do udziału w podróży po południowej Etiopii namówili ją fotograf, etiopski artysta malarz z Addis Abeby i jego francuska żona, zooarcheolog, pracująca przy wykopaliskach na terenie Etiopii. Z aparatem dotarła do doliny rzeki Omo, gdzie mieszka kilkadziesiąt plemion etnicznych, które żyją jeszcze poza zasięgiem cywilizacji, odziani w kozie skóry, w rytm wschodów i zachodów słońca, kultywując rytuały plemienne i żywiąc się tym, co dostarczy im polowanie lub ziemia. Plemiona różnią się od siebie sposobem życia, ozdobami ciała, fryzurami i dialektem.

Zdjęcia przedstawiają kilka z tych plemion: Karo, Hamar, Mursi, Arbore, Konso, Borana i Surma. Kolor sepii nadany zdjęciom ma skupić uwagę i podkreślić charakter etniczny i ponadczasowy  ludności, jaką chciałoby się ochronić przed, często niszczycielskimi wpływami współczesnego świata i turystów. Może i z taka myślą scenografka filmu Paryż o północy Woody Allena postanowiła pokazać jedno ze zdjęć z Etiopii właśnie w tym filmie. Dla pani Jolanty to i tak wiele. Ciekawość świata pcha ją ku nowym podróżom. Teraz planuje wyprawę do Indii.

Trzymamy kciuki za rozwój pasji pani Jolanty, a Was, drodzy Czytelnicy, zapraszamy na wystawę prac artystki!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również