W dzisiejszych czasach pożyczanie pieniędzy jest w większości domeną banków czy też firm pożyczkowych. Prosty wydawałoby się proces udzielenia pożyczki utrudniany jest dodatkowymi formalnościami, weryfikacjami baz kredytowych, weryfikacją zdolności kredytowej, przedstawianiem dokumentów potwierdzających zarobki czy też wpływy na konto.
Wszystko to wpływa na znaczne wydłużenie czasu, w jakim możemy otrzymać środki. Dodatkowo coraz więcej osób spotyka się z odmową udzielenia pożyczki w instytucjach finansowych. Może więc okazać się, iż, mimo że dostarczyliśmy wszystkie wymagane przez bank dokumenty i marnowaliśmy cenny czas na składnie zawiłych wniosków środków ostatecznie nie dostaniemy. Co możemy zrobić, jeśli zależy nam na czasie i pewności otrzymania pożyczki? Wyjściem z sytuacji mogą być tak zwane pożyczki prywatne.
Pożyczki prywatne są stosunkowo mało znane, mimo że w swojej istocie są najbliższe pierwotnej formie pożyczania „od rodziny”. W całym procesie uczestniczą tylko dwie osoby: pożyczkobiorca, czyli my oraz pożyczkodawca, czyli osoba udzielająca nam pożyczki. Tylko od tych dwóch stron zależą warunki pożyczki, kwota, oprocentowanie, ilość i forma rat. Nie ma określonych norm, progów kwotowych, skomplikowanych wniosków. Również umowa zawierana jest tylko i wyłącznie między tymi dwoma stronami.
Decyzję w sprawie pożyczki podejmuje sam inwestor (pożyczkodawca). Zazwyczaj nie mają oni możliwości weryfikacji historii kredytowej klientów, dlatego wszelkie informacje na temat zobowiązań potencjalnego pożyczkobiorcy czerpią bezpośrednio z rozmowy. Tak samo dochody „klienta” nie są weryfikowane, tak że nawet w przypadku braku możliwości udokumentowania ich zaświadczeniem czy wyciągiem z konta uwzględniane są wszystkie wpływy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób pracujących na czarno lub dostających część wypłaty „na rękę”. Przy pożyczkach prywatnych nie musisz martwić się o zdolność kredytową.
Jedynym dokumentem sporządzanym w celu uzyskania pożyczki od prywatnego inwestora jest umowa cywilno-prawna, w której opisane są wszystkie warunki uzyskania środków jak i ich spłaty. Jest to dokument zabezpieczający obie strony i zobowiązujący je do wywiązania się z ustaleń.
Najtrudniejszym elementem starania się o pożyczkę prywatną jest samo znalezienie inwestora. Czasami można spotkać się z ogłoszeniami takich osób w lokalnej prasie, lub też w intenecie. Być może też sami znamy jakąś osobę, która chciałaby udzielić nam pożyczki. Jeśli natomiast zależy nam na szybkim znalezieniu takiej pożyczki można skorzystać z pomocy pośredników. Zajmują się oni znajdowaniem inwestorów dla klientów. Jeśli więc zastanawiasz się nad wnioskowaniem o pożyczkę prywatną warto rozważyć zasięgnięcia pomocy u takich firm.
Pożyczki prywatne to prosta alternatywa dla kredytów bankowych, dzięki której w szybki sposób możemy otrzymać z pewnego źródła środki na realizację swoich planów. Dlatego jeśli potrzebujemy pomocy finansowej warto wziąć je pod uwagę. Zainteresowanych tym tematem zapraszamy do lektury artykułu pożyczki od indywidualnych inwestorów.