W dzisiejszych czasach handel to nie tylko elegancki lokal w dobrym punkcie lub budka na popularnym bazarku, ale również ogromna liczba wirtualnych sklepów prowadzących działalność online. Zakupy robione w internecie zdobywają coraz większe rzesze zwolenników i dotyczą właściwie wszystkich branż od mody przez sprzęt elektroniczny, książki, meble po codzienne artykuły spożywcze. Daje to duże możliwości rozwoju przedsiębiorcom, ale stwarza też olbrzymią konkurencję. Dlatego, nie zniknąć w sieci, konieczna jest dobra promocja. Skuteczną reklamę stanowi m.in. pozycjonowanie strony w Google.
Pozycjonowanie sklepów internetowych – o czym trzeba pamiętać?
Podobnie, jak w przypadku innych stron, pozycjonowanie sklepu internetowego jest skomplikowanym i wieloetapowym procesem. Jednak ze względu na dużą konkurencję oraz samą specyfikę witryny (jej duże rozbudowanie) praca specjalisty SEO może być nieco trudniejsza. Poza zwykłymi czynnościami wykonywanymi w trakcie pozycjonowania takimi jak optymalizacja techniczna strony w przypadku witryn sprzedażowych bardzo ważne są unikalne treści, szczególnie te dotyczące opisów produktów. Kopiowanie ich ze strony producenta bądź powielanie tych samych tekstów na poszczególnych kartach produktu obniża wartość serwisu. Oryginalne teksty nasycone adekwatnie dobranymi słowami kluczowymi wpływają na wyższą pozycję sklepu online w wyszukiwarce. Przyczyniają się też do zwiększenia ruchu na stronie i ułatwiają użytkownikom znalezienie interesujących ich produktów.
Aby pozycjonowanie sklepów internetowych było skuteczne, warto też zwrócić uwagę na stałą aktualizację strony, co dotyczy nie tylko bieżącego zamieszczania zdjęć i opisów oferowanych produktów, ale również reagowania na sezonowość zakupów. Dlatego należy się zastanowić, jakie wydarzenia w ciągu roku mogą wpływać na zwiększone zainteresowanie asortymentem (święta, Walentynki, Dzień Dziecka itp.) i wykorzystać to w strategii promocji w internecie. Tzw. sezonowe SEO należy rozpocząć 2-3 miesiące przed szczytem sezonu, aby zdążyć wypozycjonować topowe produkty.
Systematycznie aktualizowana witryna jest znacznie lepiej oceniana przez Google i zyskuje większą szansę na znalezienie się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja sklepu internetowego koncentruje się także na ciągłej poprawie działania witryny, np. uproszczenie nawigacji, wprowadzenie intuicyjnej kategoryzacji produktów, wdrożenie indywidualnych Title dla każdej z podstron. Należy także pamiętać o użyteczności serwisu sprzedażowego. Nawet jeśli sklep będzie dobrze wypozycjonowany, to trudności w jego obsłudze skutecznie zniechęcą większość klientów.
Korzyści z pozycjonowania sklepu internetowego
Nie od dziś wiadomo, że handel w dużym stopniu opiera się na reklamie. Działając w branży e-commerce, nie można liczyć na tradycyjną reklamę, a najlepszym środkiem prowadzącym do zaistnienia w wirtualnej przestrzeni i zwiększenia liczby klientów jest pozycjonowanie strony w Google. Oczywiście nie daje to 100% gwarancji na sukces, ale znacznie zwiększa szanse dotarcia ze swoim asortymentem do odbiorców.