Rybnik - portal miejski Rybnicki.com

Wiadomości z Rybnika

Potrącenie pieszego na Wodzisławskiej

  • Dodano: 2016-09-30 12:00, aktualizacja: 2016-10-16 20:15
Rybniccy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj na ulicy Wodzisławskiej. W wyniku potrącenia przez samochód osobowy, obrażeń doznał 55-letni mężczyzna, który przechodził w miejscu zabronionym. Pokrzywdzony został przewieziony do rybnickiego szpitala.
 
 
Do wypadku doszło wczoraj, około 14.20 na ul. Wodzisławskiej. Jak wstępnie ustalili policjanci z wydziału ruchu drogowego rybnickiej komendy, kierujący samochodem marki Opel, 65-letni mieszkaniec Rybnika, podczas włączania się do ruchu z parkingu kościelnego, potrącił przechodzącego przez jezdnię w miejscu zabronionym pieszego. 55-letni rybniczanin został przewieziony do szpitala. Kierujący oplem w chwili zdarzenia był trzeźwy, zaś wynik badania na alkomacie wykazał, że pokrzywdzony 55-latek miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Dokładne okoliczności wypadku zostaną wyjaśnione w prowadzonym przez rybnickich mundurowych, postępowaniu przygotowawczym.
 
 
Przypominamy!
 
 
Zgodnie z Art. 13 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym
 
1 .Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
 
2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
 
3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
 
4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
 
5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
 
6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
 
7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.
 
8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.