Wiadomości z Rybnika

Porozmawiajmy o pustostanach

  • Dodano: 2018-08-23 12:30

Pustostany w centrum Rybnika – realny problem czy cecha dużych miast? Zapraszamy na spotkanie dyskusyjne dotyczące pomysłów na zagospodarowanie pustostanów w centrum Rybnika.

Pustostany w centrum Rybnika – realny problem czy cecha dużych miast?

Centrum powinno stanowić wizytówkę miasta. Odwiedzający je oczekują atrakcyjnych przestrzeni, zadbanych kamienic, ciekawej oferty spędzania wolnego czasu i tętniącego życiem centrum. Niestety niejednokrotnie obserwują niezagospodarowane witryny sklepowe, puste mieszkania, zaniedbane podwórza i ciemne uliczki. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest znacząco zmniejszająca się liczba mieszkańców centrum, a w konsekwencji rosnąca liczba pustych lokali.  Czy zatem pozbawione mieszkańców, pełne pustostanów centrum nie powinno skłaniać do refleksji i podejmowania działań? Kto powinien zająć się tym tematem? Samorząd? Właściciele nieruchomości? Aktywni mieszkańcy? A może wszyscy?

O czym będzie rozmowa?
Czy pustostany to tylko problem właścicieli nieruchomości czy może powinien interesować się tym lokalny samorząd i mieszkańcy? Czy i jak zachęcać ludzi do mieszkania w centrum miasta? Czy właściciele kamienic powinni radzić sobie sami czy powinni otrzymywać wsparcie? Jeśli tak, to czyje i w jakim zakresie? Czy możliwe jest pogodzenie oczekiwań właścicieli nieruchomości, samorządu, mieszkańców i osób odwiedzających centrum? Jak z podobnymi problemami radzą sobie inne miasta m.in niemieckie Chemnitz? Pytań jest wiele, odpowiedzi kilka. Dlatego miasto podpowiedzi, inspiracji i osób gotowych do współtworzenia pomysłów na przyciągnięcie mieszkańców do centrum Rybnika.

Dla kogo to spotkanie?
Wszystkich zainteresowanych tematem mieszkańców Rybnika, zwłaszcza właścicieli kamienic,  zarządców nieruchomości w centrum miasta, przedstawicieli biur nieruchomości, społeczników i lokalnych liderów zainteresowanych przestrzenią miejską.

Kiedy się spotkamy?
30 sierpnia (czwartek), godzina 17:30

Gdzie?
Kamienica przy ulicy Rynek 12, poddasze (nad siedzibą Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego).

Ze względów organizacyjnych chęć uczestnictwa należy zgłaszać moderatorce spotkania Annie Pomykoł na adres mailowy: anna.pomykol@gmail.com lub telefonicznie pod numerem: 601 811 209.


Źródło: UM Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również