Wiadomości z Rybnika

Politechnika Śląska wprowadza studia łączące ekologię z technologią!

  • Dodano: 2025-02-18 14:30

Politechnika Śląska planuje uruchomienie nowego kierunku studiów inżynierskich "Zrównoważona konsumpcja i produkcja", w Gliwicach i w Rybniku.

Nowy kierunek: "Zrównoważona konsumpcja i produkcja"

Politechnika Śląska ogłasza uruchomienie innowacyjnego kierunku studiów inżynierskich – "Zrównoważona konsumpcja i produkcja", który ma na celu kształcenie specjalistów w obszarze odpowiedzialnego zarządzania zasobami naturalnymi, energią oraz produkcją w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Program będzie dostępny w Gliwicach i Rybniku.

Połączenie trzech ścieżek kształcenia

Proponowany unikatowy kierunek “Zrównoważona konsumpcja i produkcja” daje możliwość zdobycia wiedzy w obszarze odpowiedzialnego wykorzystania zasobów naturalnych, zrównoważonej produkcji energii i materiałów w połączeniu ze znajomością uwarunkowań prawnych krajowych i zagranicznych. To pierwszy w Polsce program studiów umożliwiający połączenie trzech ścieżek kształcenia:

  • Zrównoważona gospodarka surowcami i materiałami
  • Zrównoważona energetyka
  • Zarządzanie zrównoważoną konsumpcją i produkcją

Efekty uczenia obejmują między innymi zagadnienia z zakresu zasad gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), zrównoważonej gospodarki surowcami, materiałami i wodno-ściekowej, zrównoważonej produkcji materiałów specjalistycznych, zintegrowanego zarządzania odpadami i jakością powietrza, aktualne regulacje prawne oraz standardy i systemy związane z ochroną środowiska oraz odpowiedzialnością społeczną przedsiębiorstw, wpływu procesów energetycznych współczesnej cywilizacji na aspekty środowiskowe, ekonomiczne, prawne, etyczne i inne uwarunkowania związane z wydobywaniem, przetwarzaniem i konsumowaniem energii oraz analizowania wpływu różnych procesów energetycznych na emisje gazów i koszty cywilizacyjne. 

Wiedza i umiejętności na miarę potrzeb rynku

Absolwenci kierunku będą świadomymi inżynierami posiadającymi wiedzę w zakresie zrównoważonego rozwoju jak również umiejętności rozwiązywania problemów inżynierskich. Będą gotowi do pracy na pograniczu ekologii, technologii oraz nauk społecznych. Będą też posiadać wiedzę niezbędną dla doradztwa w firmach oraz organizacjach z różnych sektorów społeczno-gospodarczych, w szczególności jeśli chodzi o przepisy dotyczące legislacji z zakresu odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji, strategii rozwoju oraz dostosowania  przedsiębiorstw do nowych wymogów i regulacji Unii Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. 

Patronat i zapotrzebowanie na rynku pracy

Co istotne, kierunek “Zrównoważona konsumpcja i produkcja” kształcenia zyskał zainteresowanie wśród podmiotów gospodarczych i jednostek administracji publicznej o czym świadczą opinie takich pracodawców jak: ORLEN, Grupa Azoty, Johnson Matthey, urzędy miast Gliwice i Rybnik, a największa polska firma chemiczna zobowiązała się do objęcia kierunku patronatem. 

Specjaliści po takim kierunku studiów są już obecnie poszukiwani na rynku pracy, bowiem dotychczasowe kształcenie na innych kierunkach stwarzało okazję do zapoznania się albo z wiedzą z zakresu technologii chemicznej, inżynierii środowiska czy energetyki. Tymczasem kierunek Zrównoważona konsumpcja i produkcja zaspokaja w pełni potrzeby rynkowe pod tym względem. 

Plany uruchomienia kierunku

Kształcenie prowadzone będzie w dyscyplinie Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka (52%) oraz Inżynieria chemiczna (24%) i Nauki o zarządzaniu i jakości (24%). Kształcenie kierunkowe prowadzone będzie przede wszystkim przez pracowników związanych z tymi dyscyplinami, pochodzącymi z trzech jednostek Politechniki Śląskiej: 

  • Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki
  • Wydziału Chemicznego
  • Wydziału Organizacji i Zarządzania.

Realizacja kierunku będzie się odbywała pod Patronatem firmy ORLEN. 

Uruchomienie 7-semestralnych, stacjonarnych studiów na kierunku “Zrównoważona konsumpcja i produkcja” planowane jest od roku akademickiego 2025/2026 (termin uzależniony jest od uzyskania stosownych zgód Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej). 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również