Wiadomości z Rybnika

Podróżniczy rozkład jazdy w rybnickim Żółtym Młynku na wrzesień

  • Dodano: 2022-08-31 07:00, aktualizacja: 2022-08-30 20:40

Podróżniczy Żółty Młynek zaprasza wszystkich miłośników podróży i przygody na cotygodniowe prezentacje podróżnicze. Spotkania odbywają się we wtorki, początek o 19.00.

  • 06.09.2022 - Robert Drak - "Grand Canyon Colorado oczami polskich kajakarzy górskich”
  • 13.09.2022 - Dariusz Grzesista - "Alpe Adria Plus - cyklotrasa solo”
  • 20.09.2022 - Szymon Przebinda - "Kazachstan - stepowe opowieści”
  • 27.09.2022 - Sebastian Homan - "Japonia - tradycja i nowoczesność”

Grand Canyon Colorado oczami polskich kajakarzy górskich

Pierwsze po wakacjach już 6 września i będzie to relacja Roberta Draka z pierwszej polskiej wyprawy kajakowej, która przepłynęła rzekę Kolorado. Co roku na krawędzi Wielkiego Kanionu staje prawie 5 mln turystów. Z zapartym tchem chłoną widoki rozciągające się u ich stóp. Lecz tylko ułamek z nich może podziwiać go od środka. Grupa polskich kajakarzy z krakowskiego klubu Bystrze, po 19 latach wyczekiwania na wymagane zezwolenie przez 18 dni przepłynęła 450 km rzeki, pokonując prawie 100 rapidów, z których kilkanaście zaliczanych jest do bardzo trudnych i niebezpiecznych. Odcięci od cywilizacji mogli z rzeki na własne oczy podziwiać niewiarygodną różnorodność form i kolorów ścian gigantycznego kanionu.

Robert Drak - kajakarz, boatman, płetwonurek, morski sternik jachtowy. Uczestnik wypraw: Swedseayak kajaki morskie na Morzu Północnym (2006), Grecja (2008, 2012, 2014), spływ Sun Kosi i trekking Nepal (2009), pływał na kajakach w Czarnogórze, Włoszech, Słowenii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji i wielu innych miejscach. Uzależniony od kontaktu z „żywą” przyrodą pod każdą postacią - rzeki, jeziora, łąki, lasy, stepy, góry, morza, oceany. Kajaki, żagle, rowery, narty, piesze wędrówki byle zawsze w bliskości z przyrodą.

Alpe Adria Plus - cyklotrasa solo

13 września Darek Grzesista zabierze nas na rowerową wyprawę z Rybnika nad Adriatyk. W sierpniu 2021 roku wybrał się w samotną trasę liczącą ponad 1400 kilometrów z Rybnika do chorwackiej Rijeki. I choć głównym celem miało być przejechanie znanej europejskiej cyklotrasy Alpe Adria, to dołożył sobie do niej dojazd ze Śląska, a na końcu również objazd półwyspu Istria. Opowie jak jedzie się o własnych siłach przez pagórkowate Morawy, dolinę Dunaju, jak trawersuje się Wysokie Taury i Alpy Karnickie i jak wylewa się siódme poty na ostrych podjazdach Istrii. Dariusz Grzesista - bloger, cyklista (http://cyklista.grzesista.pl/). Od kilkunastu lat każdy sezon spędza na odkrywaniu frajdy, jaką jest rowerowa włóczęga po Polsce, a ostatnio również po Europie. W lipcu tego roku zaliczył rowerową trasę do Mont Saint-Michel we francuskiej Normandii. Ale to już opowieść na kolejne spotkanie.

Kazachstan - stepowe opowieści

Stepowy Kazachstan odwiedzimy 20 września za sprawą Kapitana Przebindy, który w tym roku już dwa razy poznawał gościnność Kazachów, ale też korupcję w tym kraju i sposoby załatwiania spraw urzędowych. Przeszedł także ponad 400 km przez step ze stolicy Nur-Sułtan do polskiej wioski Oziornoje, na północy kraju. To tam doszło do cudownego rozmnożenia ryb w jeziorze. UWAGA! Po prelekcji będzie możliwość kupna oryginalnych produktów z Mongolii, Maroka, Dubaju, Indii.

Kapitan Przebinda - absolwent lingwistyki stosowanej na UAM Poznań. Miłośnik gór, języków, geografii oraz dzikiej przyrody. Zna dobrze Rosję. Był współorganizatorem największej w Europie wystawy żywych pająków i skorpionów, dzięki czemu miał okazję mieszkać w wielu krajach.

Wspólnie z Admirałem Krysowskim (Kapitan i Admirał: Przygoda i Przypał) gościli w ŻM już dwa razy: 23.10.2018 r. z prezentacją „Przez Kołymę 100 na godzinę - opowieść o podróży do Jakucji” i 19.10.2021 r. z prezentacją „Na Tropach Głagolicy - Podróż Wodorowerem”. Ponadto na Rybnickim Festiwalu Podróżników KARAWANA w 2019 r. opowiadali o próbie zimowego zdobycia Piku Dybowskiego - leżącego na dalekiej Syberii najwyższego szczytu Gór Momskich.

Japonia - tradycja i nowoczesność

4 wyjazdy do Kraju Kwitnącej Wiśni to plon podróży Sebastiana Homana, który 27 września opowie o fascynującej Japonii. Łącznie spędził tam 50 dni, odwiedził około 20 miast i odbył ponad 40 przejazdów superszybkimi pociągami Shinkansen na łącznej trasie około 10 tys. km. Na zaprezentowanych zdjęciach oraz filmach będziemy mogli zobaczyć jak w tym niezwykłym i tajemniczym kraju tradycja przeplata się z nowoczesnością. Przekonamy się czy w tak dużym mieście jak Tokio korzystanie z metra (ponad 300 stacji) i kolei jest proste. Dowiemy się czy czarne jajko ugotowane w okolicach góry Fuji smakuje inaczej niż zwykłe jajko i dlaczego jest czarne.

Sebastian Homan od ponad 20 lat prowadzi swoją stronę poświęconą Japonii www.konnichiwa.pl, którą zawsze podziwiał za kulturę, historię i wszystko inne. Ma bzika na punkcie kotów. Odpowiedzialny za organizację każdego wyjazdu do Japonii od A do Z. Jego ulubionym miastem w Japonii jest Tokio.

Organizacją spotkań podróżniczych w rybnickim Żółtym Młynku zajmuje się - Krzysztof Łapka tel. 513064196, goryipodroze@wp.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również