Zdarzyło Ci się marzyć o pracy w konkretnej firmie? Pragnąłeś złożyć do niej aplikację, jednak nie mogłeś znaleźć żadnego ogłoszenia o pracę w danej placówce? Nic straconego! Zawsze możesz złożyć podanie o pracę z własnej inicjatywy. Czym jest tego typu podanie? Jak je stworzyć? Jak na takim podaniu o pracę zyskasz Ty, a jak potencjalny pracodawca? Zapraszamy do lektury!
Podanie o pracę z własnej inicjatywy - co to jest?
Standardowym trybem poszukiwania pracy jest odpowiedź na ogłoszenia, które pojawiają się w internecie, w urzędach pracy, prasie czy czasem nadal na tablicach ogłoszeń. Warto wiedzieć, że nie jest to jedyny możliwy scenariusz otrzymania posady. Istnieje jeszcze podanie o pracę z własnej inicjatywy. Podanie tego typu często jest mylone z listem motywacyjnym czy CV, jednak dokumenty te znacznie się różnią. Takie podanie o pracę wysyła się do firm, które w danym momencie nie mają rozpoczętego procesu rekrutacyjnego, czyli oficjalnie nie istnieje i nie jest dostępne ogłoszenie o pracę na dane stanowisko. Takie pismo powinno być także przygotowane we właściwy sposób. W podaniu o pracę z własnej inicjatywy należy określić, o jaką konkretnie posadę się starasz i co przemawia na Twoją korzyść. Co więcej, tego typu podanie posiada szereg zalet zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Czas je poznać!
Plusy dla pracodawcy
Wśród najważniejszych plusów dla pracodawcy warto wymienić fakt, że nie musi on ponosić dodatkowych kosztów, które bardzo często wiążą się z rozpoczęciem procesu rekrutacyjnego. Zamieszczenie ogłoszenia na popularnych serwisach internetowych, w gazecie czy pismach branżowych generuje przecież koszta. Dodatkowo najczęściej taki pracodawca otrzymuje setki CV, które ktoś musi przeanalizować, a później umówić się na spotkanie z kandydatami i przeprowadzić rozmowy rekrutacyjne - to generuje kolejne wydatki, które firma mogłaby przeznaczyć na inne cele.
Nierzadko zdarza się, że żmudny proces rekrutacyjny trwa nawet kilka czy kilkanaście tygodni (w zależności od wielkości firmy) - otrzymując podanie o pracę z własnej inicjatywy pracownika proces ten znacznie się skraca, co jest z korzyścią dla obu stron. Nie bez powodu mawia się, że czas to pieniądz.
Plusy dla pracownika
Jako potencjalny, przyszły pracownik również wiele zyskujesz na wysłaniu podania o pracę z własnej inicjatywy. Przede wszystkim jest to potwierdzenie motywacji do pracy w tej konkretnej firmie. Pracodawca ma świadomość, że aplikujesz do jego firmy nie bez powodu. Ponadto bez wątpienia świadczy to o własnej inicjatywie i samodzielności kandydata, a są to zdecydowanie bardzo pożądane kompetencje pracownika na wielu stanowiskach.
Na Twoją korzyść przemawia również o wiele mniejsza konkurencja. Nie da się ukryć, że jeżeli nigdzie nie zostało zamieszczone ogłoszenie o pracę, to do danej firmy nie wpłynie wiele podań. Specjalista z działu personalnego może uważniej zagłębić się w lekturę i analizę Twojego CV niż w przypadku ogłoszonej rekrutacji, gdzie wpływają do firmy setki życiorysów.
Jako przewagę warto wymienić także większą swobodę w konstruowaniu samego CV, gdyż brak ogłoszenia o pracę sprawia, że nie ma konieczności dopasowywania kompetencji do tych podanych w ogłoszeniu i jest miejsce, by uwydatnić te atuty, które są Ci najbliższe.
Podanie o pracę z własnej inicjatywy - jak przygotować?
Tego typu podanie o pracę, jak sama nazwa wskazuje, składa się z własnej inicjatywy, dlatego też dobrze by było przygotowane w atrakcyjnej dla oka formie. Można samodzielnie stworzyć tego typu podanie lub zastosować atrakcyjne szablony CV Hero. Ten kreator CV nie tylko ułatwia pracę, ale również daje gwarancję, że efekt końcowy będzie estetyczny i stylowy. Zaoszczędzisz czas na mozolnym formatowaniu i dopasowywaniu treści, gdyż w szablonie CV wystarczy jedynie wprowadzić swoje dane, by otrzymać gotowe CV w wygodnym formacie PDF bez przesuniętych linijek, rozciągniętych zdjęć czy niewyraźnych czcionek. Co więcej, przy zastosowaniu szablonów dodatkowo możesz przygotować także list motywacyjny w jednolitym stylu, co na pewno zostanie pozytywne ocenione.
Podanie o pracę z własnej inicjatywy - garść praktycznych wskazówek
Ważne! Warto zwrócić szczególną uwagę, by przygotowane przez Ciebie podanie o pracę z własnej inicjatywy wpłynęło do działu personalnego danej firmy zaraz na początku miesiąca. Jest to o tyle istotne, że być może jakiś dotychczasowy pracownik złożył na koniec poprzedniego miesiąca wypowiedzenie. Firma, zamiast rozpoczynać uciążliwy proces rekrutacji, może od razu zaprosić właśnie Ciebie na rozmowę kwalifikacyjną.
Dobrym źródłem informacji może być także krąg znajomych i rodzina. Jako obecni pracownicy mogą mieć wiedzę o wolnych wakatach w swoich firmach, jeszcze przed oficjalnym zamieszczeniem ogłoszeń o pracę w internecie czy prasie - to również jest dla Ciebie szansa!
Postaw na oryginalność
Na koniec trzeba podkreślić, że w przypadku podania o pracę z własnej inicjatywy warto postawić na oryginalność! Już chwytliwy nagłówek w liście motywacyjnym, czy ciekawy temat wiadomości mailowej z podaniem o pracę może zainteresować potencjalnego pracodawcę. Dodatkowo w samym podaniu także podkreśl wartość, jaką możesz wnieść do firmy oraz trafnie sformułuj argumenty, dlaczego to właśnie akurat Ciebie należy zatrudnić. Dobrze jest też uwypuklić posiadane kwalifikacje, na których dana firma może jedynie zyskać. Nie bój się oryginalności, unikaj standardowych zwrotów i postaraj się wyjść poza schemat. Powodzenia w poszukiwaniu wymarzonej posady!