Wiadomości z Rybnika

Ogródki przyszkolne w Rybniku – krok w stronę zielonej edukacji i integracji społecznej

  • Dodano: 2025-05-19 07:45, aktualizacja: 2025-05-16 12:48

W Rybniku trwa program ogrodniczy, zainicjowany przez Fundację Resiliency Gardens. W ubiegłorocznej edycji aż dziewięć rybnickich placówek oświatowych otrzymało granty na założenie lub rozbudowę szkolnych ogródków.

Finansowanie i wsparcie programu

W tym roku dwie amerykańskie fundacje – Seeds Programme International oraz Resiliency Gardens – przeznaczyły 10 tysięcy dolarów na materiały niezbędne do założenia ogródków w dziesięciu rybnickich szkołach i przedszkolach. Dodatkowo taka sama kwota została przeznaczona na wsparcie edukacyjne prowadzone przez edukatorki z Fundacji Naturalnego Rozwoju.

W przedsięwzięcie zaangażowały się także lokalne firmy o odpowiedzialnym profilu działalności: Alan Systems, Ecol oraz przedstawiciel czeskich wielorazowych kubków Nicknack w Rybniku. Ich wsparcie pozwoliło na powstanie kolejnych trzech ogródków.

Integracja poprzez edukację ogrodniczą

Nagrodzone placówki wybrano w konkursie, a warunkiem udziału była obecność uczniów narodowości ukraińskiej. Ich integracja jest jednym z kluczowych celów programu.

Ogródki przyszkolne powstałe w ramach projektu dają uczniom, w tym uchodźcom, praktyczną możliwość nauki i tworzenia małych społeczności klasowych. Pogłębiają przyjaźnie i zmieniają życie uczniów, łącząc edukację klimatyczną z praktycznym ogrodnictwem oraz wspierając spójność społeczną – tłumaczy June Lavelle, założycielka Fundacji Resiliency Gardens i pomysłodawczyni programu.

Zajęcia praktyczne i edukacyjne

Zajęcia praktyczne przeplatają się z warsztatami edukacyjnymi, które mają na celu zwiększenie świadomości dzieci w kwestii zrównoważonego rozwoju, ekologicznego stylu życia oraz szanowania i oszczędzania zasobów naturalnych.

Tematy zajęć obejmują m.in. uprawę współrzędną, naturalne nawożenie gleby, kompostowanie, segregację odpadów, żywność i zrównoważony rozwój oraz uprawę resztek – wyjaśnia Dorota Piecha z Fundacji Naturalnego Rozwoju. – Projekt ma ogromną wartość edukacyjną, ponieważ dzieci uczą się, że warzywa i owoce nie rosną w supermarkecie, ale trzeba je zasadzić, pielęgnować i można z nich skorzystać.

Małe kroki ku dużym zmianom

Chociaż działania wydają się niewielkie na tle globalnych wyzwań, to właśnie takie małe kroki zmieniają postawy, kształtują zachowania i budują świadomość. Wyposażając dzieci i młodzież w tę wiedzę oraz dając im poczucie przynależności i sprawczości, przygotowujemy ich do roli odpowiedzialnych obywateli zaangażowanych w zrównoważoną przyszłość – podsumowuje Monika Kubisz z Urzędu Miasta Rybnika.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również