Rybnik - portal miejski Rybnicki.com

Wiadomości z Rybnika

Ogień to nie zabawa!

  • Dodano: 2016-12-30 07:45, aktualizacja: 2016-12-29 13:24

Wystarczy chwila nieuwagi, by dorobek całego naszego życia poszedł z dymem. Co gorsza, nieostrożne posługiwanie się ogniem może także doprowadzić do śmierci. Aby nasz dom był bezpieczny, potrzebne jest jednak nie tylko odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe. Przede wszystkim należy pamiętać o zdrowym rozsądku, bowiem do wielu pożarów dochodzi przez głupotę człowieka.

O tym, jak niewiele potrzeba, by doszło do pożaru, przekonał się w niedzielę 60-letni mężczyzna, przebywający na terenie ogródków działkowych w Łaziskach Górnych. W wyniku nieostrożnego obchodzenia się z kuchenką gazową, doprowadził do zaprószenia ognia w altance ogrodowej, w wyniku czego spłonęła część dachu oraz elementy drewniane. Jak się okazało mężczyna był pod wpływem alkoholu. Z obrażeniami w postaci oparzeń I-go stopnia został przewieziony do szpitala w Mikołowie celem udzielenia pomocy lekarskiej.

Należy więc pamiętać o podstawowych kwestiach bezpieczeństwa podczas obchodzenia się z ogniem !

  • Nigdy nie wyrzucaj niedopałków bezpośrednio do kosza na śmieci. Może się zdarzyć, że ogień jeszcze się tli. Jeżeli pozwalasz na palenie papierosów w domu, wyrzucaj wszystkie niedopałki, popiół czy spalone zapałki.
  • Zapałki i zapalniczki trzymaj z dala od dziecka.
  • Nie noś odzieży ze zbyt długimi rękawami, które mogą zająć się ogniem, gdy gotujesz.
  • W pobliżu miejsc, gdzie ryzyko pożaru jest największe, trzymaj koce przeciwpożarowe lub gaśnicę (np. obok kominka). Jeżeli nie możesz opanować ognia, szybko opuść dom i zadzwoń po straż pożarną.
  • Zainstaluj w mieszkaniu urządzenia do wykrywania dymu.

Zdarza się także, że przyczyną tragedii jest zły stan różnego rodzaju instalacji oraz wentylacji. Właściciele często zapominają o naprawach pieców, kominków, czy przewodów wentylacyjnych, odprowadzających dym i czad z kominów. Pamiętajmy, aby na bieżąco kontrolować stan techniczny instalacji!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.