Korupcja jest przestępstwem – wie w zasadzie o tym każdy. Problem jednak w tym, że wręczanie łapówek nie skończyło się wraz z upadkiem komunizmu w Polsce. Kłopotliwe jest tutaj uzyskanie dowodów, które poświadczą o winie osoby skorumpowanej. Dobry adwokat jest jednak w stanie tego dokonać. W jaki sposób?
Pomoc adwokata w sprawie karnej
Rola adwokata w sprawie karnej nie ogranicza się tylko do obrony swojego klienta, choć ta z oczywistych względów jest najistotniejsza. Pełnomocnik wybranej osoby dokonuje szeregu innych czynności, takich jak:
-
udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania klienta,
-
sporządzanie opinii prawnych oraz pism procesowych,
-
reprezentacja klienta przed organami ścigania oraz w postępowaniu sądowym,
-
dochodzenie należności odszkodowawczych za niesłuszne skazanie lub popełnione przestępstwo.
Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych może występować nie tylko jako pełnomocnik podejrzanego lub oskarżonego o popełnienie konkretnego czynu zabronionego, ale także i reprezentant pokrzywdzonego (lub członków jego rodziny, gdy pokrzywdzony zmarł). W przypadku przestępstwa korupcji, adwokaci mogą reprezentować każdą ze stron postępowania (najczęściej działają jednak w imieniu oskarżonych o popełnienie tego czynu).
Więcej informacji o roli adwokata karnego oraz możliwościach jego działania, przeczytacie Państwo na stronie https://www.sprawakarna.pl/
Przestępstwo korupcji
Odpowiedzialność za wręczenie łapówki nie jest ograniczona do określonej grupy podmiotów. Tak jak potencjalnie każdy może wręczyć łapówkę urzędnikowi, tak potencjalnie każdy może zostać skazany za czyn przekupstwa.
Przestępstwo korupcji czynnej zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W przypadkach mniejszej wagi, przykładowo – gdy wartość udzielonej korzyści nie jest znaczna, sprawcy wymierzyć można grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Z drugiej strony, odpowiedzialności za wręczenie łapówki będzie surowsza, jeśli łapówka ma na celu skłonienie osoby pełniącej funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa. Wówczas sprawca może trafić do więzienia na okres od 1 roku do 10 lat. Jeśli wartość udzielonej łapówki przekracza tymczasem 200.000,00 zł, zagrożenie karne wzrasta do kary pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.
Czy adwokat jest potrzebny w sprawie karnej?
Udział adwokata w sprawie karnej jest obowiązkowy tylko w kilku przypadkach – gdy dana osoba jest oskarżona o popełnienie ciężkiej zbrodni, takiej jak np. zabójstwo. Z drugiej strony, lżejsze przewinienia nie powodują konieczności skorzystania z pomocy prawnej. W przypadku podejrzenia korupcji, udział adwokata wydaje się być jednak niezbędny.
Pamiętajmy, że sprawy karne wiążą się z uczestnictwem odpowiednich organów ścigania – policji lub prokuratury. To z kolei oznacza, że podejrzany lub oskarżony o popełnienie czynu zabronionego powinien być dobrze przygotowany do swojej obrony.
Każda sprawa karna wymaga odpowiedniego przygotowania i analizy okoliczności jej powstania. W praktyce powoduje to, że oskarżony lub podejrzany w zasadzie powinien skorzystać z pomocy adwokata w każdym przypadku. W przeciwnym razie istnieje ryzyko skazania i poniesienia odpowiednich dolegliwości za popełnione przestępstwo lub wykroczenie – wyjaśnia dr Aleksandra Rychlewska-Hotel, adwokat z Kancelarii Adwokackiej KARH w Krakowie i Katowicach.
Uzyskanie fachowej pomocy w sprawie karnej wymaga odpowiedniego przygotowania i zgromadzenia stosownych informacji. Specjalizacja karna kancelarii gwarantuje fachowe i kompleksowe podejście do każdej sprawy oraz wybór najskuteczniejszego rozwiązania dla danego klienta.
Patron merytoryczny artykułu:
Adwokat Kraków Sprawy Karne
dr Aleksandra Rychlewska-Hotel
ul. Rynek Dębnicki 6/3a
30-319 Kraków