Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne i w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!
Wrażliwość społeczna w okresie zimowym
Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają do zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.
Działania policji – patrole i wsparcie dla bezdomnych
Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób i oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje – proponując przewiezienie ich do ośrodków, gdzie jest ciepło, można zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.
Szczególna troska o osoby starsze
Osoby starsze, samotne, nieporadne życiowo lub niedołężne mogą być szczególnie narażone na skutki niskich temperatur. Warto upewnić się, czy nie potrzebują one pomocy w codziennych czynnościach, takich jak zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada lub znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.
Każdy z nas może pomóc
Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na KMZB należy wybrać opcję „Osoba bezdomna wymagająca pomocy” i nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie.
Nasze zainteresowanie może przyczynić się do tego, że uratujemy komuś życie. Starajmy się wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy jej potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.
Pamiętajmy, że nasze działania mogą uratować życie!