Wiadomości z Rybnika

Nie futruj ptoków chlebym! - ptasie bufety - automaty w Rybniku

  • Dodano: 2021-04-28 07:00, aktualizacja: 2021-04-27 18:19

Wzdłuż bulwarów nad Nacyną stanęły trzy ptasie bufety – automaty, w których można kupić karmę do karmienia rzecznego ptactwa.

Najczęściej spotykane nad Nacyną ptaki to oczywiście kaczki, ale nie brak i łabędzi czy innego ptactwa wodnego.

Spacerowicze chętnie je dokarmiają, nie zawsze jednak robią to z pożytkiem dla ptaków

Warto pamiętać, że karmienie ptaków wrzucanym do wody pieczywem poważnie szkodzi ich zdrowiu, powodując schorzenia układu pokarmowego, wady zwyrodnieniowe piór czy zaburzenia gospodarki wodnej organizmu, a w konsekwencji również śmierć. 

Jeśli więc komuś leży na sercu dobro nadnacyńskich ptaków, najlepszym sposobem ich dokarmiania będzie skorzystanie z ptasiego bufetu.

Za kwotę 2 zł można pobrać porcję ziaren, a potem wysypać pokarm na brzeg rzeki

Urządzenie, zwane potocznie "kaczkomatem",ma wymiar edukacyjny, ponieważ wprowadza prawidłowe nawyki związane z dokarmianiem ptactwa. Dowiemy się z niego m.in. czym wolno a czym nie wolno karmić ptaków, jak robić to dobrze i w jakich okresach.  

Co ważne, miasto nie ponosi kosztów tych urządzeń - firma, która je ustawiła płaci miastu za dzierżawę terenu, na którym stoją "kaczkomaty". Projekt ten z sukcesem został już wdrożony w kilku miastach, takich jak m.in. Rumia, Reda, Ostróda, czy Suwałki. Inicjatywa cieszy się dużą popularnością, a jej wymiernym efektem jest zauważalny spadek nieprawidłowego dokarmiania ptactwa.

Nie futruj ptoków chlebym! - ptasie bufety - automaty w Rybniku

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również