Wiadomości z Rybnika

Narodowe czytanie na rybnickim rynku

  • Dodano: 2018-08-29 08:15, aktualizacja: 2018-08-29 08:32

Wybranych fragmentów "Przedwiośnia" w interpretacji m.in. Roberta Talarczyka i Grażyny Bułki - aktorów Teatru Śląskiego w Katowicach oraz Piotra Kuczery, prezydenta Rybnika posłuchać będzie można 8 września na rybnickim rynku, w ramach akcji Narodowe Czytanie.

Wielkie czytanie "Przedwiośnia" rozpocznie się o godz. 11.00 na rynku. Prócz zaproszonych gości powieść czytać będą też czytelnicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz mieszkańcy Rybnika. Serdecznie zapraszamy.

"Przedwiośnie" to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Powieść doczekała się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).


Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, zaś w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele Stanisława" Wyspiańskiego.

Narodowe czytanie na rybnickim rynku

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.