W Rybniku odbyło się coroczne spotkanie członków Rady Interesariuszy międzynarodowego projektu badawczego MISTRAL. Projekt realizowany jest w Polsce przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, we współpracy z Urzędem Miasta Rybnika i Polskim Alarmem Smogowym w województwie śląskim.
Dwa dni spotkań w Krakowie i Rybniku
Pierwszy dzień spotkania odbył się w Krakowie, natomiast drugi w Rybniku, w Zabytkowej Kopalni „Ignacy”. W rybnickiej części wydarzenia uczestniczyło ponad 30 osób, w tym przedstawiciele koordynatora projektu z Narodowego Instytutu Zdrowia we Włoszech, eksperci z Rady Naukowej projektu MISTRAL, partnerzy Konsorcjum, reprezentanci włoskich projektów powiązanych, a także lokalni przedstawiciele miasta i instytucji zaangażowanych w projekt.
Oficjalne otwarcie i główne tematy spotkania
Spotkanie otworzyli Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika Arkadiusz Marcol oraz Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 dr Jarosław Madowicz. Podczas obrad 23 maja uczestnicy omówili status projektu i dotychczasowe osiągnięcia.
Wśród prelegentów znaleźli się między innymi: dr Ilaria Bortone z Narodowego Instytutu Zdrowia we Włoszech, prof. Rodolfo Sardone z Miejskiego Centrum Zdrowia w Taranto, prof. Tim Nawrot z Uniwersytetu w Hasselt oraz prof. Agnieszka Gruszecka-Kosowska z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Lokalna perspektywa i panel dyskusyjny
Uczestnicy wysłuchali także wystąpień Adriana Strzelczyka, Naczelnika Wydziału Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, oraz Emila Nagalewskiego, koordynatora Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim. Przedstawili oni historię Rybnika i lokalne działania na rzecz poprawy jakości powietrza.
W dalszej części odbył się panel dyskusyjny z udziałem interesariuszy, w którym uczestniczyli m.in.: Adrian Strzelczyk, Emil Nagalewski, dr Giuseppe Colacicc z Uniwersyteckiego Szpitala w Bari, Joseph Hongsheng Zhao z grupy badawczej Urban Geography oraz dr Feliciana Catino, kierowniczka projektu.
Zwiedzanie Zabytkowej Kopalni „Ignacy”
Na zakończenie spotkania goście zwiedzili Zabytkową Kopalnię „Ignacy” w Rybniku – miejsce symbolizujące przemianę miasta w kierunku zrównoważonego rozwoju.