Wiadomości z Rybnika

MDK na finiszu. Sprawdź postęp prac!

  • Dodano: 2023-02-17 07:00, aktualizacja: 2023-02-16 20:05

Trwają prace wykończeniowe związane z adaptacją pomieszczeń dawnej siedziby Szkoły Życia na Młodzieżowy Dom Kultury. Przeprowadzka z Broniewskiego na Jośki planowana jest wiosną.

Rybnicki MDK od lat funkcjonuje w pomieszczeniach pawilonu handlowo-usługowego przy ul. Broniewskiego oraz w budynkach przy ul. Chabrowej 7 i 9. Przestrzeń ta nie pozwala placówce na pełną realizację bogatej oferty bezpłatnych pozaszkolnych zajęć artystycznych. Zapadła więc decyzja, by na potrzeby placówki zaadaptować budynek przy ul. ks. Jośki, w którym wcześniej przez lata funkcjonowała tzw. Szkoła Życia.

Bardzo się cieszę z realizacji tej inwestycji, tym bardziej, że pomysł kilka lat czekał na możliwość realizacji. To ważne, by młodzi mieszkańcy mogli rozwijać swoje pasje i spełniać zainteresowania w dobrych warunkach i nowoczesnej przestrzeni. MDK w nowej odsłonie z pewnością spełni oczekiwania, zarówno w zakresie infrastruktury, jak i oferty  – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Przebieg prac budowlanych

Prace przy budowie nowej siedziby MDK prowadzone są od września 2021 roku przez wybrane w przetargu konsorcjum firm, którego liderem jest Zakład Stolarski i Remontowo Budowlany „TOMAN” Daniel Toman (lider).

Realizacja inwestycji jest w fazie końcowych prac wykończeniowych. Trwają prace wykończeniowe podłóg, instalacji teletechnicznych i elektrycznych oraz prace malarskie. Równolegle z pracami wewnątrz budynku realizowane są prace zewnętrzne związane z zagospodarowaniem terenu – budowa miejsc postojowych, schodów i podejść do budynku. Ostatnim z elementów do wykonania będzie rozbiórka istniejącego ogrodzenia wokół rozbudowanego budynku. Termin zakończenia prac budowlanych przewidziany jest na koniec lutego br. zaś proces odbiorowy na marzec. Po zakończeniu i pozytywnych odbiorach możliwa będzie przeprowadzka do nowej siedziby Młodzieżowego Domu Kultury. Wartość dotychczas wykonanych i odebranych przez Zamawiającego prac wynosi prawie 7,3 mln złotych, zaś całkowity koszt rozbudowy obiektu zgodnie z warunkami umowy wynosi nieco ponad 9,2 mln złotych – informuje Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji Urzędu Miasta Rybnika.

Nowa siedziba MDK, której architektura wpisuje się w istniejące otoczenie osiedla Nowiny, będzie miała szereg nowoczesnych i funkcjonalnych dla placówki kultury rozwiązań. W budynku będzie wielofunkcyjna sala widowiskowo-teatralna ze sceną i widownią ruchomą na ok. 80 osób. Będzie również warsztat konserwatora połączony z magazynem rekwizytów, węzły sanitarne, szatnie – m.in. takie przestrzenie przewidziano na parterze budynku. Drugie skrzydło budynku pełnić będzie funkcję administracyjną (pokoje biurowe). W przestrzeni holu wydzielono miejsce dla oczekujących rodziców, a na końcu korytarza zlokalizowano pracownie muzyczne. Na 1 piętrze nad salą wielofunkcyjną  będą trzy pracownie plastyczne oraz pracownia filmowa. W budynku znajdzie się też miejsce na ciemnię fotograficzną, dwie sale taneczne z szatniami i węzłami sanitarnymi i magazyny kostiumów. Obiekt będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych (m.in. dostosowana winda, pochylnie zewnętrzne, odpowiednio wyposażone toalety). W sąsiedztwie budynku będzie parking. Będzie też chodnik wokół budynku ze sceną i miejscem plenerów artystycznych.

Działający od 1985 roku Młodzieżowy Dom Kultury przybiera, dzięki nowej siedzibie, nowoczesne oblicze. Obiekt otwiera też nowy rozdział w działalności MDK-u, dając tej placówce jeszcze większe możliwości rozwijania pasji i talentów młodych rybniczan. Nowoczesny budynek, skrojony na potrzeby MDK-u, rozwiązuje dotychczasowy problem braku miejsca do realizacji bogatej oferty bezpłatnych zajęć.  Jest zarazem szansą na wzbogacenie propozycji placówki  skierowanej  do dzieci i młodzieży w ich czasie wolnym od zajęć lekcyjnych. Jako przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz mieszkaniec dzielnicy Maroko-Nowiny od początku wspierałem realizację tej ważnej inwestycji oświatowej. Dlatego cieszę się, że oddanie do użytku nowej siedziby MDK-u coraz bliżej – zauważa Radny Miasta Rybnika Marek Florczyk.

Młodzieżowy Dom Kultury to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą: dzieci, młodzież, rodzice i sami pracownicy tej instytucji. To środowisko zasłużyło na nowoczesną, przestronną i funkcjonalną przestrzeń do rozwoju kreatywności i swoich talentów. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację tej inwestycji za determinację w powstaniu nowej siedziby MDK, w końcu to nie tylko inwestycja w budynek, ale przede wszystkim, inwestycja w nasze dzieci – dodaje Radny Miasta Rybnika Radosław Knesz.

Inwestycja dofinansowana jest z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również