Wiadomości z Rybnika

Kredyty ze wsparciem rządowym - kto może z nich skorzystać?

  • Dodano: 2016-02-17 16:00

Jeśli mowa o gwarancji de minimis, dotyczy ona przede wszystkim kredytów obrotowych. Warto przy tym podkreślić, że także kredyty dla nowych firm mogą obejmować wsparcie rządowe. Problem w tym, że nie wszyscy mogą skorzystać z takiego rozwiązania.

Na czym polega kredytowa gwarancja de minimis?

Gwarancja de minimis to nic innego jak gwarancja spłaty zobowiązania wobec banku w przypadku niewypłacalności firmy. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, wówczas gwarant przejmuje na siebie obowiązek spłaty należności. Nie oznacza to jednak, że kredytobiorca zostaje w 100% "uwolniony" od zobowiązania. Wręcz przeciwnie - należność musi rozliczyć z gwarantem.

Gwarancja de minimis w przypadku kredytów obrotowych

Z założenia, kredyty firmowe ze wsparciem rządowym przeznaczone są dla mikro-, małych i średnich firm. Warto jednak mieć świadomość, że gwarancja udzielana jest tylko w konkretnych przypadkach. Problemy mogą napotkać przedsiębiorstwa, które korzystały w ciągu ostatnich 2 lat z jednorazowej amortyzacji, zwolnienia podatkowego lub innych form pomocy de minimis.

Wśród istotnych warunków udzielania kredytów z gwarancją de minimis wymienić można:

  • w trakcie rozpatrywania wniosku firma nie może znajdować się w Bankowym Rejestrze Niesolidnych Klientów,
  • brak zadłużenia przeterminowanego o max. 30 dni i w kwocie przekraczającej 500 zł.

Należy także podkreślić, że istnieją pewne wykluczenia branżowe. Z kredytów ze wsparciem rządowym nie mogą skorzystać przedsiębiorstwa związane m.in. z: sektorem węglowym, sektorem rybołówstwa, prowadzeniem odpłatnego transportu drogowego.

Gwarancja de minimis to szansa na wyższy kredyt

Kredyty ze wsparciem rządowym opierające się na gwarancji de minimis to korzystne rozwiązanie dla firm. Pozwalają bowiem ubiegać się o znacznie wyższe kwoty, dzięki którym faktycznie można zainwestować w rozwój firmy. Banki, dzięki takiej gwarancji, nie obawiają się o niewypłacalność. Otrzymają swoją należność bezpośrednio od gwaranta.

Pomoc de minimis oznacza więc możliwość zaciągania kredytów w wysokości nawet do kilkuset tysięcy złotych. W wielu jednak przypadkach zachodzi konieczność posiadania dodatkowego zabezpieczenia, np. hipoteki na nieruchomość. Tak jest m.in. w przypadku kredytu na start oferowanego przez Idea Bank. Przedsiębiorca może otrzymać nawet 350 000 zł, jednak wymagane jest właśnie ustanowienie hipoteki na nieruchomość jako zabezpieczenia.

Gdzie złożyć wniosek?

Przedsiębiorcy chcący ubiega się o kredyty firmowe z gwarancją de minimis powinny udać się do wybranego banku współpracującego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Tego typu kredyty oferują m.in. Alior Bank, Bank Zachodni WBK, BOŚ Bank, Idea Bank. W sumie jest to 19 banków.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.