Wiadomości z Rybnika

Kolumna klasyczna czy Aabratek? Czym się kierować przy wyborze modelu?

  • Dodano: 2024-08-12 18:00

Kolumna rektyfikacyjna to podstawowy sprzęt do produkcji czystego spirytusu. Najczęściej dostępna jest w najpopularniejszych wersjach: klasycznej i tzw. Aabratek. Czym te modele różnią się między sobą? Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do destylacji alkoholu?

Jak przebiega destylacja na kolumnie rektyfikacyjnej?

Przy destylacji prostej skraplanie i odparowanie odbywa się tylko raz. Po takim procesie alkohol zachowuje smaki i aromaty, nie ma też bardzo wysokiej mocy, więc żeby powstał spirytus mający ponad 90 proc., destylację należałoby kilkukrotnie powtarzać. Konstrukcja kolumny robi to ‘automatycznie’ - para skrapla się wielokrotnie, co prowadzi do uzyskania alkoholu o maksymalnej mocy 96 proc. Gotowy spirytus jest nie tylko bardzo mocny, ale i pozbawiony wszelkich zapachów i smaków.

Jest to przede wszystkim aparatura do bimbru, ale nadaje się także do robienia destylatów smakowych, ze zbóż i owoców. Tryb pracy zależy od ustawienia zaworka i wyboru systemu odbioru, a najczęściej spotykanymi kombinacjami jest LM+OVM oraz LM+OLM. Generalnie jednak głównym jej przeznaczeniem jest czysty spirytus, i jeśli produkcja ma się koncentrować na trunkach smakowych, to lepszym rozwiązaniem będzie destylator potstill, przystosowany właśnie do destylacji prostej, z dodatkową opcją robienia mocnego spirytusu.

Czym wyróżnia się model Aabratek?

O ile destylatory typu potstill mogą być niskie, tak przy rektyfikacji wysokość kolumny ma ogromne znaczenie i dobrej klasy sprzęt powinien mieć minimum 100 cm zasypu sprężynkami pryzmatycznymi. Jeszcze lepiej, kiedy kolumna ma 120-140 cm wysokości, co pozwoli jeszcze bardziej poprawić wyniki produkcji.  Klasyczna wersja, jak np. sprzęt dostępny na dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-54, charakteryzuje się tym, że kolumna jest prosta, i problem w tym, że nie wszędzie da się tak wysokie urządzenie wstawić. Tym bardziej, że do kolumny należy doliczyć wysokość zbiornika oraz pozostałych elementów aparatury, ponadto między kolumną a sufitem trzeba zostawić chociaż kilkanaście centymetrów odstępu.

Jak więc zmniejszyć rozmiary aparatury, ale bez spadku jakości produkcji? Pozwala na to właśnie model Aabratek. Różnica jest widoczna już na pierwszy rzut oka, bo zamiast prostej kolumny pojawia się głowica wygięta pod dużym kątem. Aabratek produkuje spirytus równie skutecznie co kolumna klasyczna, jest za to nawet o 30 cm niższa, dzięki czemu łatwiej ją zmieścić w pomieszczeniu. Jedyną niedogodnością jest to, że może się ona troszkę przechylać w jedną stronę, dlatego tak ważne jest jej stabilne ustawienie na podłożu. Więcej o działaniu takiego sprzętu: dobrydestylator.pl.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.