Wiadomości z Rybnika

Jakie wkłady do zniczy sprawdzą się najlepiej w okresie zimowym?

  • Dodano: 2023-01-05 08:15, aktualizacja: 2023-01-05 08:32

Skąd wzięła się tradycja palenia zniczy? Historia zapalania zniczy nad grobami zmarłych sięga jeszcze czasów pogańskich, w których dusze zmarłych przenikały do świata żywych. Odbywało się to w noc Dziadów, inaczej nazywaną także Zaduszkami. W nocy z 31 października na 1 listopada rozpalano ogniska, w celu wskazania drogi zbłąkanym duszom. Żywym zaś, ogień gwarantował bezpieczeństwo oraz ochronę przed złymi siłami.

Wraz z rozpowszechnianiem się chrześcijaństwa, zanikała również tradycja odprawiania Dziadów. Ogniska rozpalane na rozdrożach, obejściach czy cmentarzach zamieniły się w skromne świeczki, znicze, symbolizujące życie wieczne oraz pamięć i troskę o zmarłych bliskich.

Rodzaje wkładów do zniczy

Wkłady do zniczy, jakie obecnie dostępne są na rynku, różnią się od siebie materiałem, wykorzystanym do ich produkcji. Przez różniący je skład, wykazują one także różne właściwości.

Wkłady parafinowe - wykonane, jak sama nazwa wskazuje, z parafiny, gwarantującej stosunkowo długie spalanie. W przypadku zniczy z wkładem parafinowym, wybrać można pomiędzy tymi bezpośrednio zalewanymi, a z wkładem z parafiny toczonej.

Wkłady olejowe - wykonywane są z mieszanki parafiny z olejami. Dzięki temu połączeniu, zapewniają one jeszcze dłuższy czas palenia, niż w przypadku wkładów parafinowych. Poprzez tę właściwość, przewyższają swoją jakością wkłady parafinowe.

Wkłady woskowe - obecnie są najrzadziej wykorzystywanym rodzajem wkładów, ponieważ wypierane są przez nowocześniejsze, bardziej efektywne rozwiązania.

Jakie wkłady do zniczy sprawdzą się najlepiej w okresie zimowym?

Podczas wyboru wkładów do zniczy do pory roku, najważniejszym parametrem jest temperatura powietrza, albowiem każdy z materiałów inaczej zachowuje się pod wpływem stosunkowo niskich lub wysokich temperatur. Może ona znacznie przyspieszyć lub spowolnić spalanie. W okresie zimowym, niskie temperatury mogą spowodować, że wkład do znicza będzie palił się znacznie słabiej lub nierównomiernie.

Dlatego też, w okresie zimowym, odpowiednim wyborem są wkłady olejowe. Wykazują one bowiem dużą odporność na niższe temperatury, dzięki czemu ich spalanie nie następuje gwałtownie ani nierównomiernie.

Podczas wybierania wkładów do zniczy, należy także pamiętać, aby wybrać ich właściwy rozmiar, albowiem zbyt wysokie wkłady mogą powodować gaśnięcie zniczy, a zbyt niskie, nieprawidłowe wypalanie.

Dekorowanie nagrobków, utrzymywanie pamięci o zmarłych bliskich nie wiąże się tylko z ustawieniem na pomniku kwiatów oraz kupieniem zniczy. Również dobranie odpowiednio dopasowanego wkładu, zapewniającego długie spalanie ma duże znaczenie. Prawidłowo dobrany wkład może służyć nie tylko wizualnie, lecz także będzie palił się jak najdłużej, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Na stornie zniczefenix.pl dostępnych jest wiele rodzajów, zarówno zniczy, jak i wkładów do nich. Dzięki tak szerokiemu wyborowi, każdy klient jest w stanie dokładnie dobrać produkt do swoich indywidualnych potrzeb i zachcianek.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.