Wiadomości z Rybnika

Jak wspierać zbieraczy, aby nie doszło u nich do nawrotu problemu?

  • Dodano: 2024-06-26 11:15, aktualizacja: 2024-07-04 21:27

Zbieractwo występuje w sytuacji, kiedy dana osoba nie jest w stanie zapanować nad ilością rzeczy znajdujących się w jej otoczeniu. To zaburzenie najczęściej jest efektem długotrwałej samotności, stąd też zazwyczaj dotyczy osób starszych. Jednak zbieractwo może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Warto mieć na uwadze, że ilość nagromadzonych rzeczy stwarza poważne niebezpieczeństwo zarówno dla zbieracza, jak i jego otoczenia. Kluczowa jest zatem szybka i odpowiednia reakcja.

Czym jest zbieractwo?

Syllogomania to fachowe określenie patologicznego zbieractwa, które stanowi zaburzenie psychiczne. Charakteryzuje się chaotycznym zbieraniem i kolekcjonowaniem rzeczy lub nawet śmieci. Osoby zmagające się z tą chorobą nie kontrolują swojego zachowania, a jedynym ich celem jest zgromadzenie kolejnych przedmiotów. Konsekwencją takiego zachowania jest znaczące zagracenie przestrzeni, w której zbieracze funkcjonują na co dzień. Zbieractwo staje się uciążliwe, kiedy ilość nagromadzonych rzeczy uniemożliwia swobodne korzystanie z kuchni, łazienki czy innych pomieszczeń. Dodatkowo może negatywnie wpłynąć na jakość relacji z innymi osobami.

Próby wyrzucenia bądź pozbycie się zbędnych rzeczy wywołują silne i negatywne emocje u osób dotkniętych zaburzeniem. Wszystko to, co zostało zgromadzone przez zbieracza, ma dla niego wysoką wartość. Stąd też nie zgadza się na wyrzucenie czegokolwiek. Taki stan jest bardzo niebezpieczny, gdyż ilość nagromadzonych rzeczy stwarza poważne zagrożenie, np. wywołanie pożaru czy pojawienie się w domu insektów. Na patologiczne zbieractwo cierpią najczęściej starsze osoby mieszkające samotnie, unikające kontaktu z innymi ludźmi. Zaburzenie to dotyczy również ludzi, którzy doświadczyli w swoim życiu braku dóbr materialnych lub prawidłowych relacji z bliskimi. Niektórzy w ten sposób próbują sobie radzić z trudnymi przeżyciami np. śmierć współmałżonka.

Jak wspierać zbieraczy w procesie sprzątania zaniedbanego mieszkania?

Kompleksowe uprzątnięcie mieszkania będzie możliwe po zdiagnozowaniu zaburzenia oraz podjęciu stosownego leczenia. W tym przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, której zadaniem jest uzmysłowienie pacjentowi zjawiska oraz skali jego problemu. Psychoterapia pomoże pokonać czynniki stymulujące zbieracza do nadmiernego gromadzenia wszelkich przedmiotów.

Dopiero po rozpoczęciu fachowego leczenia można przystąpić do uprzątnięcia całego mieszkania. Proces ten może być bardzo trudny ze względu na ilość nagromadzonych śmieci. Kluczowe jest, aby osoby sprzątające posiadały odpowiednie zabezpieczenie ciała. Wszystkie zbędne rzeczy muszą zostać odpowiednio posegregowane i wyrzucone. Jednak zważywszy na skalę problemu, z jaką zazwyczaj mamy do czynienia w przypadku zbieractwa, wskazane jest, aby uprzątnięcie całego mieszkania zlecić profesjonalnej firmie sprzątającej.

Dlaczego warto zatrudnić specjalistów do sprzątania mieszkania, np. firmę Vector?

Profesjonalne firmy sprzątające dokładnie posegregują wszystkie nagromadzone przedmioty i odpady. Część z nich zostanie wyrzucona, inne zaś zutylizowane. Po wyniesieniu wszystkich zbędnych rzeczy cała powierzchnia zostanie dokładnie sprawdzona pod kątem obecności wszelkich insektów. Nadmiar zgromadzonych śmieci to również niski poziom higieny oraz wszechobecny kurz i brud. To ulubione warunki dla prusaków czy karaluchów. Znoszenie do mieszkania starych mebli bądź innych przedmiotów wiąże się z ryzykiem wniesienia pluskiew. Dodatkowo ilość nagromadzonych rzeczy powoduje nieprzyjemny zapach, który trudno jest wywietrzyć. Tutaj kluczowe będzie użycie specjalistycznych metod dezynfekujących.

Wszystko to sprawia, że kompleksowe sprzątanie zaniedbanych mieszkań warto zlecić profesjonalnej firmie DDD. Specjaliści nie tylko uporają się z nadmiarem śmieci, ale przede wszystkim oczyszczą mieszkanie ze wszelkich insektów, jak również przeprowadzą dezynfekcję. Takie działania pozwolą pozbyć się zarówno zbędnych rzeczy, jak i nieproszonych gości w postaci insektów. W przypadku zaniedbanych mieszkań bardzo często przeprowadzane jest ozonowanie, którego zadaniem jest pozbycie się wszelkich bakterii, wirusów oraz innych drobnoustrojów. Dodatkowo metoda ta doskonale usuwa nieprzyjemny zapach. 

Warto mieć na uwadze, że samodzielna próba uprzątnięcia zaniedbanego mieszkania, może wiązać się z dużym ryzykiem. Ilość nagromadzonych śmieci to przede wszystkim zagrożenie biologiczne. Odpady, które były zbierane od dawna, mogą znajdować się również resztki jedzenia. Skutecznie przyciągną one myszy oraz szczury. W takim przypadku kluczowe będzie przeprowadzenie kompleksowej deratyzacji. 

Jak wspierać osoby zmagające się ze zbieractwem, aby problem nie nawracał?

Kompleksowe podejście do zaburzenia, jakim jest zbieractwo, wymaga dotarcia do przyczyn występowania tej choroby. Wyeliminowanie podłoża pozwoli na wykluczenie czynników, które są odpowiedzialne za nadmierne gromadzenie śmieci. W niektórych przypadkach konieczne będzie wdrożenie środków farmakologicznych, najczęściej są to leki stosowane w przypadku zaburzeń depresyjnych. Kluczową rolę odgrywają również bliscy osoby, która zmaga się ze zbieractwem.

Niezwykle ważna jest, aby nie bagatelizować nasilającego się problemu. Dostrzegając, że ilość nagromadzonych rzeczy wymyka się spod kontroli, wówczas należy uświadomić choremu skalę problemu w najprostszy sposób, jednocześnie nie oceniając jego postępowania. Bezwzględnie należy unikać przyjmowania postawy krytykującej i atakującej.

Ważne jest również, aby bliskie osoby miały czynny udział w psychoterapii chorego. Najczęściej przyczyną zbieractwa jest samotność, stąd też warto utrzymywać stały kontakt z daną osobą i dbać o jej komfort psychiczny. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek konfliktów należy starać się jak najszybciej załagodzić sytuację. Takie działania pozwolą uniknąć nawrotu choroby. Wskazane jest także, aby osoba zmagająca się ze zbieractwem zaangażowała się w nowe hobby.

Zbieractwo to poważny problem, który wymaga kompleksowego podejścia. Mowa tutaj zarówno o psychoterapii, jak i uprzątnięciu mieszkania ze wszystkich zgromadzonych rzeczy. Sprzątanie warto zlecić profesjonalnej firmie, która w sposób holistyczny upora się z występującym problemem.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.