Wiadomości z Rybnika

Jak oszczędzać, jeśli nie na lokatach?

  • Dodano: 2017-08-22 13:15, aktualizacja: 2017-08-28 08:09

Do tej pory chcąc oszczędzić pieniądze banki prześcigały się w oferowaniu swym klientom licznych lokat i kont oszczędnościowych. Współcześnie nie tylko bankowcy zapewniają możliwość gromadzenia środków na lepsze jutro.

Lokata to nie jedyne narzędzie służące oszczędzaniu zarobionych przez nas środków pieniężnych. Obecnie można wręcz zaobserwować spadek zainteresowania uiszczania oszczędności na lokatach. Banki i instytucje finansowe proponują szereg innych rozwiązań produktowych, mających na celu szeroko rozumianą oszczędność. Jedną z nich jest ulokowanie własnych pieniędzy na koncie indywidualnym, lecz podjęcie takiej decyzji może wiązać się w przyszłości z wieloma stratami. Po pierwsze, takie konta są zazwyczaj nisko oprocentowane, po drugie – inflacja może przynieść spadek wartości pieniądza. Jakimi zatem produktami należy się zainteresować, aby jednocześnie zarabiać i nic nie tracić?

Może konto oszczędnościowe?

Dobrym rozwiązaniem dla osób potrzebujących zamrożonej gotówki od ręki jest tzw. konto oszczędnościowe. Zapewnia ono stały dostęp do pieniędzy, lecz niestety jest niżej oprocentowane od lokaty. Ponadto każdy zakładający konto oszczędnościowe powinien mieć na uwadze inne udogodnienia, które otrzyma od banku w zamian za otwarcie w nim takiego konta. Należy przez to rozumieć takie kwestie jak: zniesienie opłat za utworzenie konta, darmowe i nielimitowane przelewy na rachunek powiązany, kwota oprocentowania, podwyższenie oprocentowania jako premia za udział w programie Rodzina 500 plus, czy brak opłat za prowadzenie konta. Przy wyborze pomocny będzie ranking kont oszczędnościowych extralokaty.pl.

Fundusze inwestycyjne skarbonką dla osób fizycznych i przedsiębiorców

Jeszcze inną formę oszczędzania stanowią fundusze inwestycyjne. Warto podkreślić, że takie oszczędzanie może wiązać się z dużym ryzykiem, ponieważ można inwestować na dwa sposoby: poprzez inwestowanie w obligacje skarbowe lub w bardziej agresywny sposób. Nie mniej należy stwierdzić, że fundusze fizyczne skierowane są do osób fizycznych i przedsiębiorców, zaś ich majątkiem zarządzają doradcy inwestycyjni, którzy wskazują dopasowane do potrzeb inwestorów rodzaje lokowania pieniędzy poprzez inwestowanie w: akcje, fundusze dłużne, fundusze gotówkowe, czy fundusze mieszane.

Zachętą do skorzystania z funduszy inwestycyjnych z pewnością są niskie stopy procentowe na większości europejskiego rynku, różnorodność i elastyczność, umożliwiające dostosowanie listy produktów do zasobów własnego portfela. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść zastosowania takiego narzędzia oszczędzania jest myśl, że swoje pieniądze powierzamy profesjonalistom. Jeśli zespół ekspertów ma charakter stały i nie następują w nim liczne rotacje, to tym bardziej możemy jemu zaufać, gdyż łatwiej będzie jemu wychwycić pewne panujące na rynku trendy i odpowiednio wcześnie zareagować na ewentualne komplikacje, a tym samym, szybciej uratować nasze oszczędności.

IKE z myślą o spokojnej emeryturze

Osoby chcące właściwie zaoszczędzić swoje pieniądze powinni również pomyśleć o indywidualnych kontach emerytalnych. Taki produkt oferowany jest dla osób fizycznych, które ukończyły 16 lat. Maksymalnie można wpłacić 300% średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obliczanego na dany rok. Obecnie taką możliwość oszczędzania proponują banki, fundusze inwestycyjne, dobrowolne fundusze emerytalne, a nawet zakłady ubezpieczeń na życie.

Wypłata środków zostanie zwolniona z podatku od zysków kapitałowych pod warunkiem, że nastąpi ona dopiero po ukończeniu 55. roku życia przez właściciela IKE oraz po spełnieniu warunkach zawartych w indywidualnych regulaminach oferty. Osoba chcąca założyć IKE podpisuje umowę o IKE z wybraną przez siebie jedną z powyższych instytucji finansowych. Jednak zanim to wykona, będzie musiała podpisać stosowne oświadczenie, uzależnione od tego czy posiada już IKE czy też jest nowym usługobiorcą tego rozwiązania. Osoby, które osiągnęły 55. rok życia, zobligowane zostaną do podpisania kolejnego oświadczenia o niewypłaceniu wcześniej środków z IKE.

Indywidualne konta mieszkaniowe na lepszy start

Polacy mogą także oszczędzać przy współudziale programów rządowych. Co prawda jeszcze został ponad rok, lecz 2018 roku w życie wejdzie nowe rozwiązanie, którym mają być indywidualne konta mieszkaniowe. Środki uiszczone na tych kontach mogą posłużyć za wkład własny do zakupu mieszkania, na remont lub przebudowę domu, kupno domu, działki, mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym. Pieniędzy nie będzie można odmrozić od razu. Ustawodawca przewidział minimalny okres oszczędzania, który wynosi minimum 5 lat. O zasadach IKM możemy przeczytać na stronie ikm.org.pl.

Jak dokonać właściwego wyboru i nie dać się oszukać?

Obecnie na rynku finansowym mamy do wyboru szeroki wachlarz produktów służących jednemu celowi – oszczędzaniu własnych pieniędzy. To, na jaki z nich się zdecydujemy, będzie uzależnione od naszych indywidualnych potrzeb i tylko one powinny być wyznacznikiem formy gromadzenia środków na realizację marzeń czy na szczęśliwą emeryturę. Zawsze możemy zwrócić się z pomocą o radę do doradcy finansowego, który doskonale zna rynek kredytowy i poprzez analizę potrzeb wskaże odpowiedni bank lub instytucję finansową, która zadba o nasze interesy.

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.