Zajmujesz się sprzedażą towarów, które mają duże gabaryty? Masz internetowy sklep z materiałami budowlanymi, częściami samochodowymi czy innymi produktami, których nie da się nadać standardową przesyłką kurierską? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak dostarczyć wielkie produkty do klientów!
Przesyłki wielkogabarytowe – rodzaje
Jako przesyłki wielkogabarytowe rozumie się przesyłki, których wymiary lub waga wykraczają poza normy ustalone przez firmy kurierskie. Zwykle każdy przewoźnik ma cennik dla przesyłek do wagi 30kg, a także dla określonych wymiarów przesyłek. Kiedy nie mieszczą się one w widełkach ze względu na swój rozmiar, wówczas mówi się o przesyłkach wielkogabarytowych.
- Przesyłki niestandardowe – mowa tutaj o przesyłkach, w których jeden z boków lub suma boków przekracza wymiary wskazane przez firmę kurierską, uznawane jako dopuszczalne w standardowym nadaniu. Poza tym jako niestandardowe są także traktowane paczki o nieregularnym kształcie (np. tuby, rolki) oraz paczki, których waga przekracza standardową wagę (najczęściej 30kg).
- Przesyłki dłużycowe – niektóre firmy kurierskie mają w swoich usługach opcję nadania towarów, które mają wyjątkowo długi jeden z boków (np. karnisz, listwa podłogowa itp.), a jednocześnie są wąskie i niezbyt ciężkie (tutaj zwykle paczki mają dopuszczalną wagę do 30 kg).
- Przesyłki paletowe – ostatnia kategoria paczek wielkogabarytowych to przesyłki nadawane na paletach. W ten sposób można nadawać najróżniejsze towary, które są bardzo duże (np. sprzęt AGD), ciężkie (np. części samochodowe, materiały budowlane) – zwykle do 700-1000 kg albo w dużej ilości (np. kilkanaście zgrzewek wody, produktów spożywczych). Towary przymocowuje się do palety i odpowiednio zabezpiecza.
Jak i gdzie wysłać wielkie towary?
Jak dostarczyć wielkie produkty dla klientów? Korzystając z usług firmy kurierskiej, która oferuje typ przesyłek, który Cię interesuje. Istnieją dwa sposoby jak to zrobić – pierwszy to dość żmudny i czasochłonny proces, gdzie kontaktujesz się z przewoźnikami w sprawie indywidualnej wyceny swoich wielkich paczek. Inny to skorzystanie z pomocy operatora logistycznego, który współpracuje z wieloma firmami kurierskimi i w prosty sposób zaoferuje Ci najkorzystniejsze rozwiązanie. Gdy już wybierzesz przewoźnika, musisz sprawdzić, jakie są wytyczne co do przygotowania paczki – np. niektóre firmy kurierskie naliczają dodatkowe opłaty za ostretchowane paczki albo za to, że paczka ma nierównomierny kształt.
Czy warto skorzystać z pomocy operatora logistycznego?
Operatorzy współpracują z renomowanymi przewoźnikami, dzięki czemu w łatwy sposób możesz dopasować wybór kuriera do bieżących potrzeb. Na przykład www.apaczka.pl to wszyscy kurierzy i spedytorzy na jednej umowie i jednej fakturze, a do tego bez minimum logistycznego (już od jednej paczki!). Nie ma tu żadnego abonamentu i ukrytych opłat za utrzymanie konta. Można nadawać przesyłki krajowe i międzynarodowe, wysyłać wielkie towary na paletach albo zapakowane tak, jak dopuszcza to dana firma kurierska.